gebe
  1. ms_enemy

ms_enemy Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    11
    Ödül Puanları:
    0

zamanların genel karşılaştırması

Konu, 'Yabancı Dil Sözlük' kısmında ms_enemy tarafından paylaşıldı.

plusquamperfekt nedir ingilizce zamanların karşılaştırılması Präsens = Simdiki Zaman Futur = Gelecek zaman
    Perfekt = Di'li gecmis zaman
    Präteritum= Di'li gecmis zaman
    Plusquamperfekt= Mis'li gecmis zaman

PRÄSENS: Bu zamanlarda günlük olaylar ve genel durumlar anlatilir.Yani yasanmakta olan ani anlatir.

FUTUR: Henüz olmamis gelecekte olacak veya olabilecek olaylari anlatir. Daima Werden yardimci fiili ile birlikte kullanilir ve ana fiil mastar halde sona atilir.

PERFEKT: Olmus bitmis,artik üzerinde müdahale etme imkani olmayan olaylar veya durumlar anlatilir.Bu cümlelerde ikinci yerde daima haben veya sein yardimci fiili bulunur ve ana fiil en sona gider partizip formunda.Di'li gecmis zamandir.

PRÄTERITUM: Bu da bir Di'li gecmis zaman kipidir.Gecmiste olan kisa süreli olaylar bununla anlatilir. Daha cok günlük konusma dilinde, hikaye ve masallarda tercih edilir.Cümlede ikinci yere cekimli fiil Präteritum formunda kullanilir ve baska degisiklik olmaz.

PLUSQUAMPERFEKT: Mis'li gecmis zamani anlatir. Cümlede ikinci yerde haben veya sein fiillerinden biri Präteritum formunda kullanilir.Ana fiil Partizip olarak en sona gider.

Ich gehe ins Kino. (Präsens)
    Ben sinemaya gidiyorum.

Ich werde ins Kino gehen. (Futur)
    Ben sinemaya gidecegim.

Ich bin ins Kino gegangen. (Perfekt)
    Ben sinemaya gittim.

Ich ging ins Kino. (Präteritum)
    Ben sinemaya gittim.

Ich war ins Kino gegangen. (Plusquamperfekt)
    Ben sinemaya gitmistim.

Baska Örnekler ;

Peter kauft mir ein neues Buch.
    Peter bana yeni bir kitap satin aliyor.

Peter wird mir ein neues Buch kaufen.
    Peter bana yeni bir kitap satin alacak.

Peter hat mir ein neues Buch gekauft.
    Peter bana yeni bir kitap satin aldi.

Peter kaufte mir ein neues Buch.
    Peter bana yeni bir kitap satin aldi.

Peter hatte mir ein neues Buch gekauft.
    Peter bana yeni bir kitap satin almis.

zamanların genel karşılaştırması konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Genel Bilgiler

Genel Bilgiler

adana tekir yaylası satılık evler gülek yaylası satılık ev Sosyal Durum - Göç Olgusu - Konut Durumu - Göç Olgusu Eski bir tarihi geçmişi olan Adana yöresinde çeşitli uygarlıklar yaşamış ve iz bırakmışlardır. Araplar, Selçuklular, Ramazanoğulları ve Osmanlıların (Türkmen ve Yörük Aşiretleri) yöre kültürünün çeşitlenmesinde önemli katkıları olmuştur. Adana kültürü oluşan bu kültür mozaiği...
  2. Genel Havacilik

Genel Havacilik

GENEL HAVACILIK Polis Eğitim Merkezi Arkası Sefaköy Tel: (+90212)5412917 Fax: (+90212)5412923 kaynak:frmpaylas
  3. zaman..........

zaman..........

Hayat bazen filmin geri alınması ve tekrar oynatılması izlenimi verir insana. Basit ve gündelik bir hadiseyi yaşarken insan bir an durup "ben bunu daha önce yaşamıştım" der. Bazı insanlar buna reenkarnasyon, dejavu vb. gibi özel isimler takıyorlar. Bence bu olağan birşeyi özel kılma çabasından başka hiçbirşey değil. Aslında bu zamanın insana oynadığı bir tür oyun veya bir tür latife....
  4. Ipad 3 Türkiye Fiyatları ve ABD Fiyatları Karşılaştırması

Ipad 3 Türkiye Fiyatları ve ABD Fiyatları Karşılaştırması

Bu konu; ipad 3 Türkiye ve ABD fiyatları hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, daha önce forumumuzda tanıtımını yaptığımız ipad 3 fiyat bilgileriyle bu sayfamızda sizelrleyiz. Gelişen teknolojiyle birlikte her geçen gün piyasaya sürülen yepyeni ürün modelleri teknolojiyle arası iyi olan herkesi büyülüyor. Daha elinizde ki ürüne ( cep telefonu, pc, tablet..) bir yığın para...
  5. Leke tedavisinde Peeling ve Lazer Tedavisi Karşılaştırması

Leke tedavisinde Peeling ve Lazer Tedavisi Karşılaştırması

leke tedavisi, leke tedavisinde peeling, leke tedavisinde lazer Sevgili melekler, gerek güneşten gerek diğer dış etkenlerden dolayı yüzde oluşan lekeler son drecee can sıkıcıdır. Bu lekelerin ortaya çıkış sebepleri, yoğunlukları ve derinlikleri farklı olduğundan buna bağlı olarak da tedavilerinde farklılıklar görülebiliyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Ayşe Özboya, cilt lekelerinin tedavisinde...

Sayfayı Paylaş