gebe
  1. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113

Zekat Yardım Kuruluşları Vasıtasıyla Verilir mi?

Konu, 'Ramazan özel bölüm' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

zekat nasıl verilir, yardım kuruluşlarıyla zekat, zekat nasıl verilir
    Zekâtta asıl olan “temlik”tir. Yani ayette sayılan sekiz sınıfa tahsis edilmesidir. Ancak kimi durumlarda zekât veren kimse, zekâta en fazla ihtiyaç duyan hak sahiplerine ulaşamayabilir. Böyle durumlarda “vekâlet” sistemi ile uzak yerlerdeki hak sahiplerine zekâtı ulaştırmak mümkün olur. Şöyle ki, zekât verecek kimse, zekâtını uzak bir memlekette bulunan fakir ve muhtaçlara ulaştırmak istiyorsa, bunu yapabilecek kişi veya kurumlara vekâlet vererek zekâtını teslim eder. O kişi veya kurum da o kişi adına belirtilen yerdeki fakir ve muhtaca zekâtı teslim eder. Böylece hem maksat hasıl olmuş hem de temlik şartı yerine getirilmiş olur.

zekat2.jpg

Zekat Yardım Kuruluşları Vasıtasıyla Verilir mi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kardeşe Zekat verilir mi düşer mi ?

Kardeşe Zekat verilir mi düşer mi ?

Kardeşe zekat verilir mi, daha doğrusu kimlere zekat verilir melekler bu hususta bana yardımcı olabilir misiniz lütfen.
  2. Zekat Kimlere Verilir?

Zekat Kimlere Verilir?

zekat, kimlere verilir, kimlere verilmez, nasıl verilir, ne zaman, ile ilgili bilgiler burada melekler Zekât, bakmakla yükümlü olduğumuz astlarımıza ve üstlerimize verilmez; fakat yanlara verilir. Yani çocuklarımıza, torunlarımıza, eşimize, anne ve babamıza, dede ve ninemize zekât veremeyiz. Fakat bu silsilenin dışındaki yakın akrabalarımıza öncelik sırasına göre zekât verebiliriz....
  3. Öğrenciye Zekat Verilir mi ?

Öğrenciye Zekat Verilir mi ?

öğrenciye zekat verilir mi zekat öğrenciye verilir mi Genelde zekat verilirken akıllara takılan bir sorudur bu soru melekler :) Öğrenciye zekat verilir mi? Eğer öğrenci ergenlik çağındaysa ve kendine ait malı mülkü yoksa, babası zengin de olsa o öğrenciye zekat verilir. Tam açıklamayı kaynaklarıyla şöyle yapalım... İslâm'da aile fertleri arasında mal birliği değil, mal ayrılığı esası...
  4. Hangi maldan zekat verilir?

Hangi maldan zekat verilir?

Zekâtın hangi maldan verileceğini birçok müslüman bilmemektedir. Zekât olarak verilecek mallar yerine, bunların kıymetlerini de vermek caizdir. Kıymet denilince, altın ve gümüş anlaşılır, başka mal, çek, senet, para veya döviz anlaşılmaz. Çünkü eşyanın kıymeti altın ve gümüş ile anlaşılır. (Keşfi rümuz-i gurer) Fülus [bakır] paraların kıymetleri nisabı bulunca zekât olarak, bu fülusun...
  5. Fakir olduğunu sandığımız birine zekat verilir mi?

Fakir olduğunu sandığımız birine zekat verilir mi?

Zekât verilecek kimseyi araştırmak gerekir, zan üzerine zekât verilmez. Dinen fakir olup olmadığı araştırılmalıdır. Gerekirse kendine sorulmalıdır. Sana zekât vereceğim demeden, dinen zengin misin, fakir misin gibi sorular sormalıdır. Borcun var mı gibi. Zaten zekât verirken, bu zekâtım demek de şart değil, hediye dense de olur. Araştırarak zekât verince Sual: Bazı kimselere, (Zekât...

Sayfayı Paylaş