gebe
  1. CeMoŞ

CeMoŞ Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.110
    Ödül Puanları:
    113

Zeugma gezim

Konu, 'Adım adım Türkiye' kısmında CeMoŞ tarafından paylaşıldı.

zeugma antik kent, tarihi, birecik barajı, zeugma müzesi
    Bu hafta sonu benm bulunduğum ilçenin baraj suları altında kalan bir kızmı kurtarılabilen tarihi zeugma kentine gittim.Çocuklarımiçinde değişik bir gezioldu bir çok fotoğraf çektim hep aklımda burası vardı biran önce siteye atmak istiyordum fotorafları:D makina yeniolduğundan fotoraflarda biraz bulanıklık var idareedin artık:D işte zeugma gezimdne resimler

ZEUGMA ANTİK KENTİ

Zeugma Antik Kenti MÖ 300'de Büyük İskender tarafından ''Selevkia Euphrates'' adıyla kuruldu. Romalı Komutan Pompeius MÖ 64'de kendine yaptığı yardımlar karşılığında kenti 1. Antiachos'a verdi.
    Kommagene Krallığı'nın 4 büyük şehrinden biri olan kent, MÖ 31'den itibaren tamamıyla Roma İmparatorluğuna bağlandı ve ''köprü'', ''geçit'' anlamına gelen ''Zeugma'' adını aldı.

Roma döneminde büyük bir zenginlik ve ihtişam yaşayan Zeugma, MS 256'da Sasani Kralı 1. Şapur tarafından ele geçirilerek yakıldı ve yıkıldı. Zeugma, daha sonra depremden büyük zarar gördü.
    Zeugma'da ilk kazı, bir kaçak kazı ihbarı üzerine Gaziantep Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü tarafından 1987'de yapıldı. Kazıda oda biçimli aile kaya mezarı, mezarın sahiplerine ait heykeller bulundu.

Antik kentte ikinci kazı 1992'de yine bir kaçak kazı ihbarı üzerine Gaziantep Arkeoloji Müzesi Müdürü Rıfat Ergeç tarafından yaptırıldı. Bu kazıda taban mozaiği ve ilk villa gün ışığına çıkartıldı.
    Antik kentin önemli bir bölümünün GAP kapsamında inşa edilen Birecik Barajı'nın göl suları altında kalacak olması nedeniyle 1993'ten itibaren yerli ve yabancı bilim adamlarından oluşan çok sayıda ekip Zeugma Antik Kenti'nde kurtarma kazıları yürüttü.

Kurtarma kazılarında gün ışığına çıkarılan eserlerin en önemlileri olan mozaikler, Mark heykeli, duvar resimleri ve kil mühür baskı koleksiyonu halen Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor.

Bakanlar Kurulu'nun 2005 yılında aldığı kararla, antik kentte yürütülecek çalışmalara başkanlık etme görevi Doç. Dr. Kutalmış Görkay'a verildi.

burasıda odaa içinde türk bayrağımız asılı:D

burası sanırım mutfak çünkü içinde kuyusu var

bu sutünları mavi muşamba tarzı birşyele kaplamışlar sanırım zarar görmesin diye

Dipnot: resimleri benim için küçülten ***** adminimize çok teşekkür ediyorumm:D

jican ve sinemtugra bunu beğendi.
  2. Misafir

Misafir Forum Okuru

Ben bu tarih kokan güzellikleri nasıl geç gördüm hayret valla :D:D Muhteşem kareler bunlar, denklanşöre basan parmaklarına, buralarda gezen ayaklarına sağlık Cemom :kiss:

CeMoŞ bunu beğendi.
  3. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Made by Cemoş...Elerine sağlık çetvumınım,gitmiş kadar olduk :tik: :kiss:

CeMoŞ bunu beğendi.
  4. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113
    Çok hoş karaler ellerine sağlık cemoş

CeMoŞ bunu beğendi.
  5. CeMoŞ

CeMoŞ Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.110
    Ödül Puanları:
    113
    hakkat ya niye geç gördün sen halbuki resimleri küçülten de sendin hahaha çok teşekkğür ederimm balımm:kiss:

6. CeMoŞ

CeMoŞ Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.110
    Ödül Puanları:
    113
    sağol titişkomm:kiss: inş birgün gerçekten gelirsiniz bu taarflara:D:D

7. CeMoŞ

CeMoŞ Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.110
    Ödül Puanları:
    113
    sağoll çitosumm:kiss:

Zeugma gezim konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Deniz Gezmiş

Deniz Gezmiş

1965'ten sonra Türkiye'de gelişen gençlik hareketinin en önemli önderlerinden ve Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (THKO)'nun kurucu ve yöneticilerinden Deniz Gezmiş, 24 Şubat 1947'de Ankara'nın Ayaş ilçesinde doğdu. Öğretmen bir ailenin çocuğu olması sebebiyle ilk ve ortaöğrenimini çeşitli kentlerde, liseyi İstanbul'da okudu. 1966'da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine giren Gezmiş, henüz...
  2. zeugma

zeugma

Belkıs/Zeugma Antik Kenti , Gaziantep ili, Nizip İlçesi , Belkıs Köyü sınırları içerisinde Fırat Nehri'nin kıyısında yer alır. Yaklaşık 20 bin dönümlük bir arazi üzerine kurulmuş olan Belkıs/Zeugma Antik Kenti; Fırat'ın geçilebilir en sığ yerinde olması, askeri ve ticari bakımdan çok stratejik bir bölge olması nedeniyle tarihin her döneminde önemini korumuştur.80 bin nüfusu ile döneminin en...
  3. gezinti

gezinti

Kişinin hayatında istediği gibi değişiklik yapacağına işarettir.
  4. Papillon Zeugma

Papillon Zeugma

Oda ve Yatak 338 Oda, 676 Yatak, 219 Standart Oda,3 Engelli Odası, 79 Aile Odası, 22 Junior Suit, 9 Excellent Suites,4 Dublex Suites,2 Presidental Suites Oda Özellikleri Direkt Telefon , Banyo , Banyoda Telefon, Saç Kurutma makinası, Elektronik Kilit Sistemi , Yangın Alarmı , Minibar , Uyandırma Servisi, Kasa, Balkon, 24 Saat Oda Servisi , Uydu TV , Merkezi Klima, Oda Manzarası Deniz...
  5. Hotel Gezi

Hotel Gezi

HOTEL GEZİStatü :- Telefon :(212) 251 74 30Faks : (212) 251 74 73Adres : METE CAD. NO:34, 80090 TAKSİM/İSTANBUL E-posta :[email protected] :http://www.hotelgezitaksim.comYazdırılabilir versiyon.Oda ve Yatak 50 Oda, 100 Yatak, 45 Standart Oda,7 Sigara İçilmeyen Oda, 2 Suit, 1 Junior Suit, Oda Özellikleri Duş ve Tuvalet , Banyo , Saç Kurutma makinası, Yangın Alarmı , Minibar ,...

Sayfayı Paylaş