gebe
  1. HİDOŞ

HİDOŞ Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    Ödül Puanları:
    38

zıt şeyler

Konu, 'Z' kısmında HİDOŞ tarafından paylaşıldı.

Zıtlık, varlığın devamı için zorunlu olan durumlara delalet eder: Artı (+) kutup eksi (-) kutbu tamamlar; soğuğun karşısında sıcak, iyinin karşısında kötü, imanın karşısında küfür vardır. İnsan, olumlu olandan tarafa tavır koymakla mükelleftir.Zıtlık, varlığın devamı için zorunlu olan durumlara delalet eder: Artı Sağ olan birinin kendini ölmüş görmesi hayatta elde edeceği nasibine; ölünün rüyada sağ görülmesi, onun ahiretteki nasibine delalet eder; çünkü zıt şeyler, birbirinin fonsiyonunu (güzelliğini) ortaya koyarlar.Sag olan bir kimsenin rüyada ölmüs oldugunu görmek, dünyada bir çok nimete erisecegine delalet eder. Ölü olan bir kimseyi de rüyada sagmis gibi görmek, o ölünün ahirette iyi bir mevkii olduguna isarettir. Rüyada görülen bütün zit seyler daima aksi ile tabir olunurlar.

zıt şeyler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Bir Kaç Zıt Kelime

Bir Kaç Zıt Kelime

zıt kelimeler sözlüğü Zıt Kelimeler Beautiful-Ugly güzel-çirkin :mery: :meri: Better-Worse daha iyi-daha kötü Big-Small büyük-küçük :fati: :dil: Cheap-Expensive ucuz-pahalı Early-Late erken-geç Easy-Difficult (hard) kolay-zor Free-Occupied (Busy) serbest-meşgul Full-Empty dolu-boş Good-Bad iyi-kötü Here-There burada-orada Heavy-Light ağır-hafif Hot-Cold...
  2. Zıt Atasözleri

Zıt Atasözleri

Atalarımızın da çelişkiye düştükleri durumlar elbet var bi kaç örnek 1. 'damlaya damlaya göl olur' - 'taşıma suyla değirmen dönmez' 2.. 'iyi insan lafın üstüne gelir' - 'iti an çomağı hazırla' 3.. 'bir elin nesi var iki elin sesi var' - 'nerde çokluk orda bo....' 4.. 'fazla mal göz çıkarmaz' - 'azıcık aşım ağrısız başım' 5.. ' kervan yolda düzelir' - ' balık baştan kokar' 6.....
  3. kuru zıt anlamlısı

kuru zıt anlamlısı

kuru zıt anlamlısı nedir bulmaca çözdüm hepsini doğru yaptığımdan eminim çünkü bulmacada çok iyiyim. ama kuru zıt anlamlısı kaldı bir kesinlikle "yaş" onun cevabı ama içinde ı ve a harfi var yaş uymuyor nasıl bişey bu anlamadım ya:S
  4. ailemle yaşanan zıt görüşlerimiz

ailemle yaşanan zıt görüşlerimiz

ailemi çok seviyorum onlara çok değer veriyorum ama bazen beni çileden çıkartıyorlar bilmiyorum belki kendilerine göre haklılar fakat çok görüş farkımız var kültür çatışması yaşanıyor kimi çocuklar ve aile arasında deniliyor buna katılıyorum bende bu durum mevcut çünkü yaz yaklaşırken topuklu ayakkabı alayım dedim babam başladı bize yakışmaz sözleri ile çok saçma biz kimiz ki yakışmayacak...
  5. Zıt kelime nedir zıt kelimeye örnekler nelerdir?

Zıt kelime nedir zıt kelimeye örnekler nelerdir?

Anlamca birbirinin karşıtı olan kelimelerdir. İki kelimenin (kökeni ne olursa olsun) anlamdaş, yakın anlamlı veya zıt anlamlı olabilmesi için aynı anlam özelliğini taşımaları gerekir. Mesela, siyah ile beyaz, ancak ikisi de gerçek (temel) anlamda oldukları zaman zıt anlamlı olurlar. Hafif olmayan anlamındaki “ağır” kelimesinin ağır olmayan anlamındaki “hafif”le zıt anlamlı olabilmesi için...

Sayfayı Paylaş