gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

zülüf dökülmüş yüze

Konu, 'türkülerimiz ve hikayeleri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Zülüf dökülmüş yüze - Orta Anadolu yöresi Zülüf dökülmüş yüze
    Kaşlar yakılmış göze
    Usandım bu canımdan (aman aman)
    Derdinle geze geze

Gün doğdu aştı böyle
    Gönlümüz coştu böyle
    Sen orada ben burda (aman aman )
    Ömrümüz geçti böyle

Bu ellerde gez gayri
    Katip ol da yaz gayri
    Bir kazma al bir kürek(aman aman)
    Mezarımı kaz gayri

Söz-Müzik: Neş'et Ertaş

1960’lı yıllardan itibaren ismi bağlama ile birlikte anılan, sadece geniş halk kesimlerinde değil, ciddi musiki çevrelerinde de taktir ve hayranlıkla dinlenen Neşet Ertaş’ı farklı bir bağlamda değerlendirmek gerekiyor. Çünkü o da aslında tam bir yöre sanatçısı, yani mahalli bir sanatçı olmasına rağmen yaygın şöhreti ve söylediği türkülerin popülaritesi ile ülke genelinde tanınan biri olarak diğerlerinden ayrılır.

İşte Neşet Ertaş Orta Anadolu bozkırlarının tam göbeğinde, “ay dost deyince yeri göğü inleten” gönül delisi bir babanın evladı olarak 1938’de Kırtıllar’da dünyaya gelir. Hiç çocuk sahibi olamadığı ilk karısı Hatice’yi genç yaşında kaybeden Muharrem Ertaş, ikinci evliliğini Kırtıllar köyünden Döne ile yapar ve bu evlilikten, Necati, Neşet, Ayşe, Nadiye ve muhterem adında beş çocuğu olur. Kırtıllar nüfusunun tamamı abdallardan ibaret olan bir aşiret köyüdür. Köyün çevrede “abdallar” adıyla anılması da bundan olsa gerek. Daha altı yedi yaşlarında iken, kendisini yöre düğünlerinin aranılan sanatçı babası Muharrem Ertaş’ın sazı önünde oynarken bulan Neşet Ertaş, hayatını, bir nevi hayat destanı diyebilceğimiz 1960’lı yıllarda yazdığı uzun bir şiirinde şöyle anlatır;

zülüf dökülmüş yüze konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Zülüf Dökülmüş Yüze

Zülüf Dökülmüş Yüze

Zülüf Dökülmüş Yüze Zülüf Dökülmüş Yüze Kırşehir-Neşet Ertaş-Nida Tüfekçi Zülüf Dökülmüş Yüze Aman, Kaşlar Yakışmış Göze Aman Aman. Usandım Bu Canımdan Aman Aman, Derd İle Geze Geze. Bu Ellerde Gez Gayri Aman, Kâtip Ol Da Yaz Gayri Aman Aman. Bir Kazma Al Bir Kürek Aman Aman, Mezarımı Kaz Gayrı. Gün Doğdu Aştı Böyle Aman, Gönüldür Coştu Böyle Aman Aman. Sen Orada Ben Burda Aman Aman,...
  2. zülüf

zülüf

Zülüf (yahut favori) hayırlı bir çocuğa, hastalıktan şifa bulmaya, mala, İki zülüfün birden görülmesi iki hayırlı oğul evladına, Birinin zülfünü (favorisini) yolmak ondan ödünç para almaya yahut onun övgüsünü kazanmaya, Kadının zülüflerini ve saçlarını örmesi lider olacak bir çocuk doğurmasına ve o yılın bolluk ve ucuzluk içinde geçmesine, Kadının saç ve zülüflerinin kalın örgüler halinde...
  3. Kırılmışım dökülmüşüm…

Kırılmışım dökülmüşüm…

Kapıyı vurup gidişinin ardından bende "gitmelerin" üzerine kapadım tüm kapıları… Benden gittiğini sandın ya hani kitledim umutlarımı sanmaların üzerine… Gitmemişsin gibi hiç bitmemişsin gibi uyudum sana dün… Uykumda içim ürperdi… Rüyamda bile sen yoktun… Gerçekliğini yaşattığın her ne varsa alıp düşlerime kattın ve öylece gittin… Beni karmaşıklığının içine hapsedip ellerini...

Sayfayı Paylaş