Bacak Şişmesine ne iyi gelir

Konuyu Paylaş

Ayak şişmesi neden olur ne iyi gelir, nasıl geçer, tuzlu su işe yarar mı hangi doktora gidilir tedavisi nelerdir ayak bileklerinde şişme olanlar neler yapmalıdır ?

Ayak Bacak Şişmesi Nedir  ?Ayaklarda ya da bilek, bacaklardaki sıvının birikmesine işaret eden her türlü şişlik ve ödem diyebiliriz. Yaralanma olur spor olur acı vermek ama yerçekiminden dolayı genelde vücudunuzun alt kısımlarında bariz olmak üzere daha belirgin şekilde ortaya çıkar. Yaşlıyar ve yetişkinler içinde daha yaygındır bu durum. Daha fazla bölge de bu durumdan etkilenebilir ve şişlikler oluşabilir.


Ayak Bacak bilek şişmesinin sağlık açısından zararı var mı ?

Bu tür şişliklerin çok büyük bir sağlık problemi yaratmayacağı verilerle sabittir. Yani sağlık açısından büyük sıkıntı yaratmaz size bu şişlikler fakat görüntü olarak sizleri baya rahatsız edebilir. Her şişlik durumunda mutlak suretle işin uzmanına, yani doktora kesinlikle ulaşmanız ve durumu araştırmanız gerekir. Önemli bir hastalığı işaretçisi de olabileceğinden şişliklerin üzerinde hassasiyetle durmanız önemlidir.

Şişlik olduğunu nasıl anlayabilirim belirtileri nelerdir ?

Anam babam yöntemi ile anlayabilirsiniz. Bunun için şişlik olduğunu düşündüğünüz bölgeye parmağınızda beş saniye bastırarak çekmeniz yeterlidir. Eğer iz yaptı ise yer etti ise şişme başlamış demektir. Yani basınçtan dolayı iz çıkacak ve daha sonra bu durum düzelecek. Yani bastırdığınız deri yerine gelecek bununda süresi yaklaşık on dakikadır. Bunlar sizde ya da şişlik oluştuğunu düşündüğünüz bölgede var ise sıkıntı var demektir.

Ayak bacak şişmesinin nedenleri nelerdir ?

Özellikle hamilelik döneminde iseniz kullandığınız ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkacaktır. Sporda gerçekleşen ani bir hareket burkulma da  şişliğe neden olabileceği gibi, Vücudunuzda yer alacak olan apse yani enfeksiyon durumlarında lenf damarınız ile ilgili rahatsızlıklarınızda ya da kan damarınızda bir tıkanma var ise bundan dolayı ortaya çıkacaktır.

Ayak bacak şişmesinin en basit tedavi yöntemi nedir ?

Bacaktaki şişlikler içen en basit yöntem şişen bölgeleri biraz yukarıda tutmak olacaktır. Belin altına alınan bir yastık ile bacakları kafa seviyesine kadar kaldırarak yukarıda tutmak en etkili yöntemdir. Bacakları çalıştırmak biraz hareket etmek, alınan sıvı miktarını azaltmak için hapı hupur yenilen tuzun kesilmesi destek çorapları size çare olacaktır. Hasar ve çarpma ya da bir kaza neticesinde çıkan şişlikler için de normal şişlikler için de multak suretle doktora gitmeniz gerektiğini lütfen unutmayın.

Diğer bacak ve ayak şişmesi ile ilgili bilgiler 

Özellikle yaz aylarında nemin artmasıyla birlikte ve uzun yolculuk sonrasında şişen ayak ve  bacaklar çoğumuza oldukça rahatsızlık veriyor. Sevgili takipçilerimiz bu büyük sorunu yaşayan kişilerden biri olduğum için hem kendim için hemde benim gibi bu sıkıntıyı yaşayan siz sevgili takipçilerimiz için ayak ve bacak şişmesi sorununu araştırdım ve sizlerle paylaşmak istedim. Az hareket etme, toplar damar bozuklukları, lenf birikmesi veya yağ toplanması bunlar arasındadır. Ama kalp, böbrek bozuklukları da ayak ve bacaklarda şişmeye neden olabilir.


Bacakları yukarı kaldırmak iyi gelebilir. Bütün gün ayakta kalmak ya da oturmak zorunda olan kimselerde gece her iki bacakta yorgunluk, ağırlık hissi ve ayaklarda bir miktar şişme olabilir. Yazın sıcak havalarda bu daha da artabilir. Bir müddet uzanarak yatar pozisyondayken bacakları yukarı kaldırmakla genellikle bu sıkıntı düzelir. Destek çorabı giymek de yardımcı olabilir. Ayak jimnastiği veya bacakların soğuk suyla yıkanması da faydalıdır. Bu önlemlerin iyi gelmesinin nedeni, yerçekiminin etkisiyle toplardamarlarda birikmiş olan kanın tekrar dolaşıma geri dönmesidir. Yürümek, varisten kaynaklanan şişmenin azalmasına yardımcı olabilir. Fazla kilolu kişilerin kilo vermesi son derece önemlidir, çünkü kilo vermek bacak damarları üzerindeki baskıyı azaltacaktır. Yemeklere konulan tuzu azaltmak da yardımcı olabilir. Sonuç olarak burada sizler için yazdıklarımızdan medet umamaz, sonuç alamaz iseniz derhal doktorunuza müracaat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares