Bal Maskesi İle Güzelleşin Tarifi İçerikte Hanımlar

Konuyu Paylaş

Bal Maskesi– Ahh biz kadınlar güzelleşmek için yapmayacağımız şey yoktur. Yüzümüze her duyduğumuzu sürer saatlerce bekleriz sonuçta ele avuca sığan bir sonuç elde edemeyiz ama yine de meraktan denemekten kendimizi de alıkoyamayız. Bazı fasa fiso kulaktan duyma haberler var elbet ama doğal şeyleri de denemek ve buna inanmak gerçekten işe yarayacağının sinyallerini veriyor. Örneğin bal. Bal mucize bir besin. Eğer orijinal şeker eklenmemiş kısacası insan eli değmemiş olanını bulursanız ne ala. Balın cilde etkileri muazzam. Yüzünüzde de pürüzsüz ve parlaklık katarken aynı zamanda cilt bakımında öncü sıralarda bal. Şu arılar ne güzel şey yapıyorlar değil mi? Son yıllarda artık neredeyse arılar izine çıktı insanlar bal yapma görevini üstlenmeye başladılar ama gerçek balı artık yakınlarınızdan tanıdıklardan bulacaksınız. Gerçek bal nasıl olur bu yazımızda anlatmaya kalkmayalım bir de:)Bal dedik mucize bir besin. Peki nasıl cildimize faydası var nasıl kullanacağız balı. Bal b vitamini bakımından oldukça zengin nemlendirici özelliği sayesinde de cildinizin aradığı nemi sağlar ve yüze pürüzsüz bir güzellik katar. Çook eskilerde nerede kozmetik ürünler nerede para ninelerimiz dedelerimiz balı yaralara, yanık ve ciltte oluşan yara ve kesiklerde tedavi amaçlı kullanırlarmış. Aynı zamanda antibakteriyel ve antiseptik olduğu için sivilce akne oluşumu için iltihaplı yaralar için birebir.

Öncelikle sivilce oluşumunu engellediğini söyleyebilirim. B vitaminleri bakımından zengin dedim ya bal. B1 vitamini ile cildin görünümünü geliştirir güzelleştirir. B2 vitamini ile cildi koruma altına alır. B6 vitamini ile yeni hücre üretimine destek verdiği gibi cildi koruma altına da alır. B3 vitamini ile de sivilce oluşumunu engeller cildi nemlendirir. Arkadaşlar balda c vitamini olduğunu duymuş muydunuz. Balda bulunan c vitamini sayesinde de cildi güneşin zararlı etkilerinden korurken cilt kuruluğunu da bu vitamin sayesinde önler. Çinko sayesinde de cildin yaşlanmasını kırışmasını önler işte sanırım bu en çok dikkat çekenlerden biriydi öyle değil mi?


Balın cilde etkilerinin ilk sırasında sivilce oluşumunu engellediğini söylemiştik. Bir diğer önemli özelliği de yukarıda saydığım gibi cildin yaşlanmasını geciktiriyor. Ciltte oluşabilecek gözeneklerin oluşumunu engeller. Özellikle yukarıda da belirttim nem sağlar bal cilde. Onun için daha çok kuru cilde sahip olanlar kuruluk yaşayanlar bal ile nemli bir cilde sahip olabilirler. Ciltte gözenekleriniz varsa bal hem siyah noktaların kaybolmasına gözeneklerin kapanmasına cildinizin nefes almasına yardımcı olur.

Sivilceler için bal yanında tarçın ekleyerek güzel bir maske hazırlayabilirsiniz. Tarçın antioksidan olduğu kadar hücreleri güçlendirici etkisi vardır. 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı toz tarçın karıştırılır ve iyice birbirine karışması sağlanır yüze özellikle sivilceli bölgelere sürmekte fayda var. 15-20 dakika bekledikten sonra yıkayabilirsiniz. Bu maskeyi haftada 1 yapabilir göreceksiniz ki yüzünüz daha pürüzsüz daha sağlıklı daha canlı olacak.

Kuru cildi olanlar da balın mucize etkisinden yararlanabilirler. Bal nem kattığı için kuru ciltler için birebirdir. Bal yanında süt ile cildinizi beslerken nemlendirebilirsiniz. Maske yaptığınızda cildinizde maskeyi 15 dakikadan fazla tutmayın. 2 kaşık bal 2 kaşık süt karıştırın göz çevresi haricinde boynunuz da dahil sürün ve sonrasında durulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares