Çocukların Ateşini Düşürmek İçin Ne Yapmalı Doğru Yöntemler

Konuyu Paylaş

Çocukların Ateşini Düşürmek İçin Ne Yapmalı– Zaman zaman çocuklar hastalanır ateşlenebilir anne babaların bu konuda bilinçli ve eğitimli olmalarında fayda var. Yaz kış yüksek ateşe çeşitli sebeplerle rastlanabilir. Kimi zaman bir dondurmadan kimi zaman enfeksiyona bağlı çocuklarınız aniden yüksek ateşe yakalanabilir. Dondurma yeme diyemezsin çocuk canı istiyor ama siz anne baba olarak bu gibi durumlarda ne yapmanız gerektiğini bilen bilinçli anne babalar olmalısınız. Benim de ikizlerim var bu yaz ortasında arka arkaya ateşlendiler. İşte ne yapmanız gerektiğini bilmek gerekiyor. Özellikle gündüz vakti yerine gecenin bir ortasında da yüksek ateş çocuğunuzu bulabilir. Bu durumda ne yapardınız? Size tecrübelerimden de yola çıkarak doğru yapılacakları anlatmak istiyorum. Yeni anne baba olacaklar varsa yazımızı güvenle okuyabilir uygulayabilirler.Çocuğunuzun ateşi çıktığında zaten büyük ihtimal bunu anlarsınız dokunduğunuzda dahi vücudu sıcaktır. Ama ölçerek en doğru dereceyi alabilirsiniz. Size tavsiyem alnından ölçüm yapan dijital makinelerden kullanmanız. Ölçüm yaptığınız yere göre de derece biraz oynayabilir. Koltuk altından, popodan, alından, kulaktan, dil altından ölçüm yapılabilir ve ayrıca koltuk altının diğer bölgelere göre 0.5 derece kadar düşük çıkabildiğini unutmayın. Yazın özellikle havaların çok ısınmasıyla artan mikroplar çocuklarda bebeklerde enfeksiyona sebep olabiliyor. Parktan dışarıdan geldiğinde elini yüzünü mutlaka sabunla yıkamak gerekiyor. Yüksek ateş söz konusu olduğunda yanlış yaptığınız bir şey daha fazla ateşin artmasına ya da farklı rahatsızlıklara da yol açabilir aman ha dikkat.

Çocuğunuzun ateşi 38 üzerinde seyretmeye başladıysa mutlaka önlem almalısınız. Çünkü 38 üzeri çocuğunuzu ateşli olarak adlandırabilirsiniz. 40 ve üzerinde ise mutlaka doktora gösterilmesinde fayda vardır. Çocuğunuz 3 aydan büyükse sayacağım önlemleri alabilirsiniz. Ne gibi önlemler alabilirsiniz derken ılık bir duş olabilir ılık duş yaptırırken başından aşağı su dökmeyin sadece vücudunu ıslatın, yine ılık bir bezi alnına, koltuk altlarına, dizinin arka kısmına koyarak bu bölgelerin ve vücudun genel ateşini düşürmeye çalışabilirsiniz. Tabii bu arada üzerinde kıyafet bulunmaması gerekir. Aşağıda görselde gördüğünüz aslında yanlıştır kesinlikle ateşli çocuğun üzeri örtülmemesi gerekir.


Ayrıca sağdan soldan duyduğunuz doğru sanılan yanlış bilgiler çocuğunuzun daha da ateşinin artmasına neden olabilir aman dikkat. Örneğin sirke, alkol ya da kolonya kesinlikle çocuğunuzun cildi ile temas etmemeli. Örneğin sirke çocuğun ateşini o anlık düşürse bile daha da artmasına neden olur hatta damar büzüşmesine sebebiyet verebilirsiniz. Bir çare de parasetamol ateş düşürücüler. Evinizde mutlaka bir ateş düşürücü bulunsun. Ama çocuğunuz 3 aydan küçükse ilaç vermeden hemen doktorunuzu arayın. Bebeklerde yüksek ateş konumuzu inceleyebilirsiniz. Daha büyük bebek ve çocuklar için 4-6 saatte bir parasetamol verilir. Hatta aynı ilaç yerine doktorunuzun önerdiği parasetamol ilacı 4 saatte bir dönüşümlü olarak kullanmak gerekir. Yani hala çocuğun ateşi 38,5 altına düşmüyorsa ilaca rağmen dönüşümlü ilaç verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares