Doğru Ütü Nasıl Yapılır Ütüyü Sevmeyen Hanımlar Buyrun

Konuyu Paylaş

Doğru Ütü Nasıl Yapılır– Uzun süredir bu konuyu açmayı düşünüyordum. Ütüyü sorsanız çoğu hanım hoşlanmaz. Ütü yapmayı sevmeyen hanımlar hatta artık hayat müşterek beyler bile nasıl doğru ütü yapılır yazımızda inceleyebilirler. Ütü yapmak aslında doğru bir şekilde bildikten sonra sıkıcı değildir. Ütüyü zorunlu bir iş hali olarak değil de zevkli bir uğraş olarak düşünmek de önemli. Özellikle pantolon ve gömlek ütülemek hanımlar için en zorlayıcı olanlardandır. Ama size yazımızda kolaylıkla nasıl bir pantolon ve gömlek ütüleyeceğinizi anlatacağım. Artık ütü yapmak saatlerinizi alıp sıkıcı bir iş olmayacak zevkli ve daha kısa sürede yapabileceğiniz bir uğraş olacak.Gömlek ve pantolon ütülemek diğer ütülere göre daha zordur ama doğru şekilde hareket ederseniz inanın hiç te görüldüğü gibi zor filan değil. Gömlek günümüzde işte olsun günlük hayatta olsun kadın erkek herkesin giyebildiği bir kıyafet. Gömlek ütüleme nasıl olur bununla başlamak istiyorum. Gömleğe ilk olarak yaka ile başlamak lazım iç yüzünü ütüleyin sonra çizgiden ikiye katlayarak üstünden yine ütü yapın ki yaka daha düzgün dursun şimdi de geçtik omuzlara omuzları ütü masasının uçlarına takıp küçük omuz bölgesini de ütüsüz bırakmayın. Şimdi geldik gömleğin gövdesine. Yine ütü masasına önce ön bir yüzünü geçirin ütüleyin arka kısım ve yine diğer kalan ön yüzü de ütüleyin. Geriye kaldı kollar. Kollar omuzdan yer alan kısımın ortasını alırsanız kolun çizgisini tam bulursunuz. Çizgisini doğru bulduğunuzda bir kere ütü ile geçerseniz doğru ve jilet gibi olur.


Şimdi geçelim pantolona. Pantolon ütülemek çoğu kadına kabus gibi gelebilir. Deveye hendek atlatmaktan daha zor gelir. Ama gömlekten de kolay olduğunu söylemek isterim. Pantolon ütülerken özellikle pantolon çizgilerine dikkat etmek yoksa zorluğu yok. Ben pantolon ütülerken ilk olarak içte kalan ceplerin ütülenmesi ile başlarım. Ceplerin kırışık olması pantolonun da ütülenirken kırışık olmasına sebep olur. Sonrasında pantolon belinde yer alan kemer geçirme yerlerini karşılıklı getirerek pantolonun tamamını ütü masasına yatırırım. Önce bir bacağı ütüleyeceğim için diğer bacağı katlayarak diğer bacağın ütüleneceği kısımları açmış olurum. Önemli bir nokta var ki o da pantolon ütüden parlamasın diye bir tülbent ya da beyaz bir kağıt pantolonun üzerine koyarak parlamasını engelleyebilirsiniz. Pantolon çizgi yerini ütüyü fazla ileri geri oynatmadan yapmalısınız ki çizgi çift olmasın. Diğer bacağı da aynı şekilde ütüleyip kalan üst kısımları ütü masasının ucuna geçirerek ütüleyebilirsiniz.

4 Replies to “Doğru Ütü Nasıl Yapılır Ütüyü Sevmeyen Hanımlar Buyrun”

  1. Ev kadınıyım evde paketleme ,düğün davetiye katlama, ütü v.b gibi işler yapabilirim.iş verenlerin bana ulaşmasını istiyorum iyi günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir