Ev alırken hangi hususlara dikkat etmeliyim?

Konuyu Paylaş

Ev alırken projelendirme dikkat edileceklerin önemlileri arasındadır.

Ev alırken öncelikli amacımız olmalıdır. Bunu belirlemek seçimlerimizde dikkat etmemizi daha kolaylaştıracaktır. kimileri yatırım amacı ile ev almaktadır. Bazıları ise kullanım amacı ile ev almayı tercih eder. Her iki durum içinde ev alımı hususu göz önüne alınırken farklı noktalar dikkat edilir. Yatırım amacında getiriye bakılırken, kullanım amacında bizim için ne kadar fonksiyonel sorusu dikkat çeker. Yani bizim için yeterli bir ev mi sorusuna net bir yanıt bulmaya çalışırız. Eğer evi kendi kullanma niyetiniz varsa sizin sosyalliğinizi karşılayacak birimlere yakınlığını göz önüne alarak ev alma girişiminde bulunmaya özen gösterin. Evinizin yakınalrında sağlığa tehdit sebebi olabilecek birimlerin bulunmaması da gerekli hususlar arasındadır.

Ev alırken tapu kaydına bakmayı ihmal etmemelisiniz.

Satın alacağınız evler üzerinde ipotek, borç, haciz ya da kira sözleşmesi gibi hususların olup olmadığı hususunda araştırmaya girmelisiniz. Kimi zaman bu konularda sıkıntı yaratabilecek durumlar ile karşı karşıya kalınabiliyor. Bu nedenle bu konu üzerindeki araştırmalarınızı kısa zamanda tamamlamaya bakmalısınız. Satın alacağınız konut üzerinden fiyat düşürmesine sebebiyet verebilecek bu tarz olumsuz durumların oluşumuna asla müsaade etmemelisiniz. Bir diğer önemli husus ise alacağınız evin yapı ruhsatına sahip olup olmadığı araştırmasına girmek olacaktır. Kat irtifakı büyük önem taşır. bu nedenle bu hususa ayrı bir ehemmiyet göstermelisiniz. Konutun vaziyet planı ve mimarisinin konumu ile aynı olup olmadığının kontrolünü gerçekleştirmeyi unutmamalısınız.Evin inşaa durumundaki yeri ile ruhsattaki yerinin aynı olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
Satın alacağınız konutun yeri ile inşaa ya da bitmiş yer kontrolünü mutlaka yaptırmalısınız. Belediyeye ziyarette bulunarak mutlaka bina arşiv dosyasına göz attırmalısınız. Bina ile ilgili tutanak, tatil zaptı ya da yıkım kararı gibi unsurlara yer veren durumların olup olmadığına bakmalısınız. Sahip olacağınız alanın net metrekaresini hesaplattırmak da unutmamanız gerekenlerden olacaktır. Bitmiş projelerin yerinde incelemesini yaptırmayı unutmayın. Binaya ait yapı kullanma izin belgesine sahip bir ev alıp almadığınızın kontrolünü yaptırmalısınız. Satış fiyatına yansıyan tüm bedellerin incelemesini yaptırmayı de es geçmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares