Gebelik Testinde Eğik Çizgi Çıkması Neyi Gösterir Gebelik Testi Detayları

Konuyu Paylaş

Gebelik Testinde Eğik Çizgi– Biz kadınlar için belki de en güzel şeydir anne olmak. Onun artık bedenimizde olduğunu öğrenmek bizimle birlikte büyümesi gelişmesi nefes alması harika bir duygudur. Anne olmak bir başka şeydir kadın için. Bebek sahibi olacağınızı ilk olarak adet gecikmesinden şüphe edebilirsiniz. Haliyle eğer bebek sahibi olmak istiyorsanız da bu müjdeli haberi öğrenmek için hiç beklemek bile istemezsiniz. Özellikle biz bu güzel haberi öğrenirken yalnız olmak isteriz önce kendi içimizde sevincimizi yaşamak isteriz. İşte evde yapılabilen üstelik kolaylıkla ucuza alabileceğiniz idrar testleri ile evde gebe olup olmadığınızı öğrenebiliyorsunuz. Ama bu testlerinde yanılma payları elbette var. Ya kullanıcı hatası ya da testten kaynaklı sorunlar olabiliyor doğal olarak yanlış sonuçlar ve hayal kırıklıkları olabiliyor sonucunda. Şimdi sizlere bu testlerin bir yanılma payından daha bahsedeceğim. Gerçekten de böyle bir yanılma da olabiliyormuş demek ki diyeceksiniz.Zaten başlığımızda da yer aldığı gibi idrar testlerine yönelik değerlendirmelerde yanılma paylarından biri de çizgilerin eğik şekilde çıkması. Peki idrar testi neden yamuk ya da eğik çizgi sonucu verir. Şimdi evde yapılan idrar testlerinin uygulanışı ve zamanında sonuç alınması önemli. Örneğin idrarı plastik bir bardağa yapıp uygulama kağıdında kaç damla deniyorsa o kadar damla test çubuğunda gösterilen alana damlatılır. Sonuç en fazla 5 dakika içinde çıkmalı. 5 dakikadan fazla beklenip değişik bir sonuç görürseniz bu geçersiz sayılır. Aslında eğik çizginin çıkması 5 dakikadan fazla bekleme sonucu çıkan bir durum olabilir yine testin kullanma tarihi geçmiş ya da testin bozuk olma ihtimali vardır. İdrar testinde iki çizgi vardır ki bunlardan c yazan kısımda mutlaka çizgi çıkmalı hamilelik varsa eğer t yazan kısımda da ya silik ya da belirgin bir çizgi çıkması hamileliğin olabileceğini gösterir. Ama testi negatif olarak sonuç almışsanız ya hamile değilsiniz ya da hamileyseniz bile hamilelik hormonu henüz idrara karışmamış ve dolayısı ile test bunu yakalayamamış demektir.


Onun için idrar testi için adet gününüzün geçmiş olduğundan emin olmalısınız. İdrar testinden daha kesin sonuç veren Beta HCG testi kandan yapılır ve daha kesin sonuç verir üstelik belirtileriniz ve şüpheleriniz varsa adet gününüzden önce yapıldığında kesin sonuç verebilir. Kan testi ilişkiden döllenmeden 8-20 gün sonra yani adetten önce bile yapıldığında sonuç alınabilir. İdrar testinde ikinci çizginin hafif silik olması bile hamilelik olabileceğini gösterir ama yine de size tavsiyem kesinlik için kan testi yaptırın çünkü idrar testlerinde her zaman yanılma payı da olabildiğini unutmayın. Eğer testinizde yamuk ya da eğik bir çizgi görürseniz bu da sonuç geçersiz olarak kabul edilir testin geçersiz olduğunu söyleyebiliriz.

One Reply to “Gebelik Testinde Eğik Çizgi Çıkması Neyi Gösterir Gebelik Testi Detayları”

  1. Merhaba evde test alıp yaptım c yazan yerdeki çizgi net t yazan yerde yan dağınık çizgi var ne anlama geliyor hamile miyim acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares