Gebelikte bulantı ile ilgili bilmeniz gereken şeyler

Konuyu Paylaş

Gebelikte bulantı ne zaman başlar ?

Gebeliğin ilk belirtilerinden birisi bulantılardır diyebiliriz. Bu bulantılar özellikle hamile iseniz hamileliğinizin altıncı ya da 8. haftası başlayarak 20. haftaya kadar gider özellikle korunma yöntemlerini seçmeden ve uygulamadan,  sabahları bulantılarınız başladı ise gebelikteki ilk belirtileri almışsınız demektir. Hemen bir test alarak durumu netlemeniz mümkün olacaktır. En Net şekilde hamilemiyim değil miyim belli olsun diyor iseniz beta hcg kan testi yapacaksınız.Tabiki gebeliğin il belirtileri bunlar da değil sevgili hanımlar, Olası gebelik şüpelerinizde bende ne gibi değişiklikler olur ilk hafta gebelik konumuzu inceleyerek tüm belirtileri hakkında daha detaylı bilgilere sahip olabilmeniz mümkün. bu arada yapılan araştırmalarda kadınların özellikle yüzde 15 lik bir kesimi bu bulantıları gebeliklerinin tamamı boyunca hissedebiliyorlar bilginiz olsun. Gebe olduğunuzu yaptığınız testler ile anladı iseniz artık mutlu haberi eşinize verebilirsiniz demektir.


HAMİLELİKTE BULANTILAR NEDEN OLUYOR ?

Ostrojen progesteron diye adlandırılan bu iki kardeş hormon özellikle hamile olduğunuzda pik yaparak en üst seviyeye yükselir. Bundan dolayı sizlerin koku alma hassasiyeti hiç olmadığı kadar zirveye çıkar ve sizler bu sebepten dolayı kokulara karşı hassasiyet duyarak kusma eyiliminde olursunuz. Hamile olduğunuz zaman HCG hormonu yükselmeye başladığında bulantılarınız ve kusmalarınız baş gösterecektir.

HAMİLELİKTE BULANTI NASIL GEÇER ?

Hamilelik süresinde eğer şanslı iseniz 20 haftaya kadar bu sıkıntı ile baş edebilirsiniz. Bu durumdan kurtulmak için sizlere bir kaç tavsiyemiz var hanımlar olur olmaz yerlerde başınıza bulantı ve kusma hissiyatı geliyor ise, hemen çantalarınızda bir tane dalından yeni kopmuş ya da çok eski olmayan bir limon bulundurun limonu avucunuzla sıkarak kokusunu çıkartın ve limonu koklayın emin olun gebelikteki bulantıdan kurtulmanın en ama en etkili yöntemi budur mutlaka deneyin.

Tuzlu Kraker Tüketin : Gebelik başlangıcında başınıza gelen bu bulantı illetinden kurtulmanın bir yolu da kraker yemektir lütfen bu krekerlerin tuzlu olmasına özen gösterin. Yatıştırıcı etkisi olan gıdaların başında gelen kraker bulantınızı şak diye kesecektir. Doğal olarak mide dostu ve yatıştırıcısı olan zencefil ve kekik tüketimi, kaynar bir suda şekerşiz şekilde içmek te baya etkili olacaktır hanımlar mutlaka deneyin.

MİDE BULANTIM GEÇMİYOR DOKTORA MI GİDEYİM ?

Bir kere mide bulantılarınız sürekli olarak edvam ediyor ve siz bunları çıkartıyor iseniz kesinlikle vücudunuzdaki su dengesini kaybetmiş oluyorsunuz. bu bakımdan su tüketimine son derece önem göstermelisiniz. Kendi başınıza lütfen ilaç ya da tavsiye şekilde mide bulantıma şu iyi geldi sende bunu kullan şeklindeki tavsiyeler sakın uymayın. ( ilaç bakımından diyorum ) hemen doktora giderek ilaç ya da vitaminle alakalı destek alarak bu durumdan biraz daha erken şekilde kurtulabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares