Gebelikte Cilt Çatlaklarını Önlemenin Bir Yolu Var mı?

Konuyu Paylaş

Gebelikte Cilt Çatlakları– Hamile anne adaylarının belki de en yakındığı konulardan biridir cilt çatlakları. Özellikle vücut kilo aldıkça daha çok kilo almaya müsait yerlerde çatlaklar oluşabilmektedir. Aslında dünyaya gelecek olan mucize için bazı şeylere sıkıntılara katlanmak gerek ama bazen biz kadınlara bazı şeyleri anlatması güç olabiliyor. Gebelikte özellikle genetik yatkınlık varsa, vücudunuz buna müsait ise çatlakların oluşumu kaçınılmaz olabiliyor. Bu bazen bayanların psikolojilerini bozacak seviyeye dahi gelebiliyor. Ama emin olun ki bu çatlaklar için yeter ki oluşsun yeter ki benim de bir mucizem olsun diyen çok anne adayı vardır. Bebek sahibi olmak isteyip olamayanlar gebeliğin belki tüm sıkıntılarına bile razı olmuşlardır. Neyse biz konumuza dönecek olursak. Aslında cilt çatlakları konusunu gebelik için değil, çok kilo almış sonradan vermiş kadın ya da erkeklerde de olması muhtemeldir. Hızla kilo alımı ve verimi ile göbek etrafında baldırlarda çatlaklar oluşabilir. Peki bu hem gebelikte hem normal zamanda cilt çatlaklarına çözüm var mı?

Gebelikte Cilt Çatlaklarını Önlemenin Bir Yolu Var mı?Bu gebelikte oluşan çatlaklar özellikle açık bayanların kabusu olmaktadır. Yazın tatilde denize girerken çatlakların kötü bir görüntü oluşmasından nefret duyanlar olduğu gibi. Bu aslında doğanın bir gereği yani gebelik size aniden vücudunuzda bir takım değişimlere uğratır ve bunlardan biri ani kilo alımları gibi. Gebeliğinizin en başından belki bu çatlaklara önlem alınabilir. Ya da çok oluşmasını engelleyebilir önleyebilirsiniz. Ben ikizlerime hamileyken en başından beri kullanmaya başlamıştım aslında mustela marka kremi. Hem nemlendirici hem çatlak önleyici ve meme başı çatlak oluşumu için olan bir set vardı. En iyi marka olmasına göre benim yine de çatlaklarım oluştu. Tabii şöyle düşünmek lazım belki ben düzenli kullanmasam daha fazla çatlaklarım olabilirdi.

Gebelikte Cilt Çatlaklarını Önlemenin Bir Yolu Var mı?


Piyasada mustela benzeri kremler var. Onları kullanarak cilt çatlaklarınızı biraz olsun önleyebilirsiniz. Bir de aslında bitkisel doğal yöntemler var. Ben bunları denemedim ama siz deneyebilirsiniz hatta deneyip memnun kalanları biliyorum. Örneğin badem yağı bu çatlaklar üzerinde etkili olduğunu okudum ve gördüm. Badem yağından belki çekinebilirsiniz kıl çıkarma özelliği dolayısıyla ama çatlaklardan önemli değildir sanıyorum. Özellikle hamilelikte bol sıvı tüketilmesi vücudun cildin susuz kalmasını engelleyecektir. Sürekli düzenli olarak ılık duş almak yine cildinizin yumuşak kalmasını sağlayacaktır. Her duştan çıktığınızda cildinizi orijinal zeytinyağı ile masaj yapabilirsiniz. Yine bir de hindistancevizi yağının bu çatlaklar üzerinde olumlu etkilerini duymuştum. Özellikle uzmanından bir cilt doktoru ya da dermatolog tavsiyesi ile kürler deneyebilirsiniz. En azından düzenli kullanıldığında çatlak oluşumlarını engelleyebileceğinizi söylemek isterim. En azından önceden önlemi alıp daha fazla çatlak oluşumun oluşmasını engelleyebilirsiniz. Çatlakların oluşmadan engellenmesi daha kolaydır aslında çatlaklar oluştuğunda yok edilmesinden. Hamilelikte özellikle ileriki dönemlerde kaşıntı da başladıysa bu çatlakların habercisi olabilir..Hamilelikte kaşıntılar adlı konumuzu buradan inceleyebilirsiniz.

Gebelikte Cilt Çatlaklarını Önlemenin Bir Yolu Var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares