Hamile Değilim Ama Neden Adet Olmuyorum Anlamıyorum

Konuyu Paylaş

Hamile Değilim Ama Neden Adet Olmuyorum– Düzenli bir şekilde adet olmak felaket bir durum. Geciken adet birçok soruyu da her seferinde beraberinde getirir. Aktif bir cinsel hayatı olan korunmayan çiftlerde özellikle adet gecikmeleri insanı daha da strese sokacaktır. İşin içine acaba hamile miyim? sorusu da sürekli takılacaktır. Bir kadın hamile değilse bundan eminse neden adet olamıyor bunu inceleyeceğiz. Sorunlar nelerdir bunlara bakacağız. Düzenli adet olmak her şeyin yolunda gittiğini gösterir. Doğal akışa uygun olan da budur. Tabii sürekli her ay adet gecikmesi yaşayanlar olduğu gibi nadiren de olsa bunu yaşayanlar vardır. Bunun sebepleri bazen yoğun stres kaygı hava değişimi sıkıntı gibi durumlarda gecikmeler yaşanabilir. Adet gecikme durumunda test yapmanız halinde gebelik çıkmıyorsa doktora muayene olunmalı. Sorun neyse tahlil ve muayenede çıkacak ve doktorunuz ona uygun tedavi izleyecektir.Hamileliğin en önemli ilk belirtisidir adetin gecikmesi. Ama ya hamile değilseniz? Hamilelik dışında mens neden gecikir? Adet gecikmeleri birkaç sebebe bağlanabilir tabii hamilelik yoksa. Hamilelik olmadığından emin olmalısınız önce. Sonrasında uzman doktora görünmelisiniz. Geciken adet durumunda yumurtaların tam olgunlaşmayıp geç olgunlaşıp geç çatlamasına bağlı adet gecikmesi yaşanabiliyor. Yine dediğimiz gibi hava değişimi stres sıkıntı en büyük etmenlerden. Hamilelik yoksa geciken çok sarkan adet gecikmelerinde PCOS yani Polikistik Over Sendromundan şüphelenebilirsiniz. Hormonal düzensizlikler ani kilo alımı ya da verimi, kullandığınız ilaçların bile etkisi olabilir. Normal bir adet siklüsü 21-35 gün arası olmalıdır. Bunun daha fazlası ya da daha az olması durumu sorunun olduğunu gösterir.


Bakın aslında belki önemsiz gibi görünebilir ama dengesiz ve düzensiz sağlıksız beslenme de adet düzenini oldukça sağlam etkiliyor. Onun için beslenmenize de oldukça dikkat etmek gerekiyor. Özellikle abur cubur ayak üstü atıştırma tarzı beslenme alışkanlıklarını terketmek gerekiyor. Hormon değerlerinin yükselmesi ya da azalması gibi durumlarda da adet kötü etkilenecektir. Böyle bir durumda doktora görünmenizde fayda var. Çok uzun periyotlar aralığında adet görüyorsanız örneğin 2 ayda bir 3 ayda bir 6 ayda bir mutlaka doktor muayenesi gerekir birkaç günlük bir gecikme hamilelik dışında hava değişimi stres kullandığınız bir ilaç etkisi ile bile olabilmektedir.

One Reply to “Hamile Değilim Ama Neden Adet Olmuyorum Anlamıyorum”

  1. İyı aksamlar 8yıllık evlıyım.4yasında bı kızım var.5kerede dusuk yaptım.doktorum hamıle kalmadan once progestan kullanmamı soyledı.2 aydır kullanıyorum.bu ay adetım oldugun az ve uzun sere geldı.damla halınde 10 gun geldı.rengıde kahverengı neden olabılır acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares