Hamilelik döneminde asla yenmemesi gereken yiyecekler

Konuyu Paylaş

Hamilelikte hangi besinler tüketilmemeli neler yenilmemeli? : Değerli takipçilerimiz ,sevgili anne adaylarımız,bildiğiniz gibi hamilelik döneminde yedikleriniz hem kendi sağlığınız hemde bebeğinizin sağlığı açısından oldukça önemlidir.Annenin kendisi ve bebeği için yapılabileceği en önemli şey ,sağlıklı bir beslenme biçimine sahip olmaktır. Anne adaylarımızın asla yememesi gereken bazı yiyecekler vardır. Bu yiyeceklerden uzak durmanızı şiddetle öneriyorum,bu bilgileri sizlere doktorunuzda verecektir.

Hamilelik döneminde mutlaka yemeniz gereken bazı yiyecekler vardır,bu yiyecekler süt,peynir,yoğurt,kırmızı et,meyve,sebze ve baklagilleridir. Çiğ veya az pişmiş yumurta, çiğ veya az pişmiş et, bazı balıklar (kılıç, lüfer, haftada iki kutudan fazla ton), çiğ kabuklu deniz ürünleri, üzerinde toprak olan yiyecekler, pate, ciğer, suşi, A vitamini (retinol) içeren destekler, soğuk-işlemden geçmiş etler, iyi pastörize edilmemiş süt, çiğ süt, aşırı kafein, sigara, alkol ve bazı peynir türleri yenmemeli.Örneğin; küflü yumuşak peynirler, camamber, brie, chevre. Yüksek doz kafein, bebeğin düşük doğum ağırlıklı doğmasına yol açabiliyor. Bu da ileride sağlık sorunlarını artırabilir. Ayrıca düşük riskini de artırıyor. Tamamen kesmek gerekmiyor, ancak günde 200 mg’dan fazla alınmamalı. Kaşar, çedar, parmesan gibi sert peynirleri rahatlıkla yiyebilirler. Sert peynirler, yumuşak peynirler kadar su içermiyor bu yüzden bakteri üremesi zor. Pastörize sütten yapıldığına emin oldukları peynir çeşitlerini de yiyebilirler. Sitemizin forum bölümünde yer alan Gebelikte Beslenme kategorisinde sizlerin bebeklerini sağlıklı bir şekilde karnınızda büyütmek için yemeniz gerekenleri tek tek yazıyoruz. Özellikle Anne adaylarının ve hamilelik geçirmiş kadınlarımızın yazdıkları ve yorumları son derece önemli sizler için.


Sizler için oluşturduğumuz konularımızda yer alan bilgilerin tamamı ile ilgili bizlere sorularınızı yorum olarak gönderebilirsiniz. Değerli gördüğünüz konularımızı ayrıca Sosyal Medya gibi paylaşım platformlarında paylaşarak ta diğer annelerin ve anne adaylarının yararlanmalarını sağlayabilirsiniz. Aşağıda yer alan bazı yazı başlıkları özellikle hamilelik sürecinde olan kişiler için son derece önemlidir.

Hamilelikte mutlaka yenmesi gereken 5 yiyecek

Hamilelikte Acı Yemenin Zararı Varmıdır?

Hamileler hamilelik boyunca neler yemeli?

Hamileler İçin Bitki Çaylarının Faydaları

Hamilelikte meyve yemek çok önemli

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares