Hamilelik döneminde kilo verme yöntemleri

Gebelik sonrası kilo verenler görsel kaynak google.com/images
Gebelik sonrası kilo verenler görsel kaynak google.com/images

Hamilelikte kilo vermek için yardımcı ve uzmanlar tarafından anlatılan kilo verme yöntemleri nelerdir ? 9 aylık hamilelik sürecinde anne adaylarını birtakım fizyolojik değişiklikler bekliyor. İlk 3 ay yaşanan bulantı ve kusmalar 20. haftadan itibaren beliren karın büyümesiyle gelişen bel ve kasık ağrıları ile kilo artışı bunlara sadece birer örnek. Hamilelik döneminde alınan fazla kiloların önlenebileceğini belirten Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Faruk Onur Başeğmez, sağlıklı spor ve düzenli beslenmeyle hamilelik döneminde yaşanan sorunları aşmanın mümkün olduğunu söylüyor. Dr. Başeğmez, sporun hamileler için faydalarını şöyle sıralıyor:

Daha az kilo: Spor yapan anne adayları yapmayanlar göre 7 kilo daha az kilo alıyor.

Daha kolay doğum:  Kuvvetli karın kasları ve güçlü pelvik taban sayesinde normal doğumdaki ağrılara annenin itici gücü de eklenince rahat normal doğum kaçınılmaz hale geliyor. Amerika’da yapılan bir çalışmaya göre spor yapan kadınlarda yapmayanlara oranla normal doğum oranı yüzde 58 daha fazla.

Hamilelikte daha az kilo ile kolay doğum yapabilirsiniz
Hamilelikte daha az kilo ile kolay doğum yapabilirsiniz

Daha düşük diyabet riski: 28-40 haftası arası rastlanan ani bebek ölümü, yüksek doğum ağırlığı gibi riskler taşıyan gebelik şekeri (gestasyonel diyabet) riski spor yapanlarda yüzde 27 daha az.

Daha az kabızlık: Anne adayları gebelik boyunca östrojen hormonunun yükselmesi nedeniyle kabızlık ve buna bağlı gelişen hemoroitlerden şikâyet eder. Düzenli yapılan egzersiz ve sıvı tüketimi bu şikâyetleri büyük ölçüde azaltmaktadır.

Yüksek moral, az gözyaşı: Gebelik boyunca çizgi film izlerken ağlayan anne adayları sıkça görülür. Düzenli yapılan spor anne adaylarının psikolojisi üzerinde olumlu etki yapar.

Daha az sezaryen: Düzenli yapılan yoga, pilates ve esneme egzersizleri pelvik tabanı, relaksin denilen bir hormon aracılığıyla gevşetir ve bu sayede sezaryen doğum olasılığı azalır.

Daha az ödem: Hamileliğin son döneminde vücutta dolaşımda gelişen bir takım hormonal etkilerden dolayı bacak şişmeleri görülür. Düzenli egzersiz ile bu durum önlenebilir.

Daha rahat uyku: Gebeliğin son döneminde gelişen uykusuzluk için de düzenli spor birebir.

Daha fit bir görüntü: Gebelikte artan kilolar, karın kaslarının ayrılması (diastesis rekti) , şişen bacaklar tüm bunlar görsel anlamda anne adaylarını mutsuz eder. Düzenli egzersiz bu durumların gelişmesini engeller.

Hamilelik Sonrası Kilo verenler neler yapmalı kaynak : google.com.tr
Hamilelik Sonrası Kilo verenler neler yapmalı kaynak : google.com.tr

Hamilelikte hangi egzersizler yapılmalı?

Egzersiz seçiminde hamilelik öncesi spor yapan ve yapmayan anne adayları olmak üzere 2 gruba ayırmak gerektiğini söyleyen Dr. Başeğmez, “Çalışmalar gebelik öncesi aktif spor hayatı olan kişilerin gebeliğinde bir risk olmadığı sürece rutin aktivitelerine devam etmesinde bir sakınca olmadığı yönündedir. Gebelik döneminde spor yapmaya başlayacak anne adayları ise yürüyüş, yüzme, gebelik pilatesi, fitness ve yoga yapabilir. Ancak tüm bunlar konusunda deneyimli kişisel antrenör takibinde yapılmalıdır” diyor.

Sitemizde hamileliği sonrasında kilo verenler ile alakalı açılmış bir konumuz var dilerseniz sizlerde hamilelik süreci sonrası verdiğiniz kiloları nasıl verdiniz nelere dikkat ettiniz bunları GEBELİK SONRASI KİLO VERENLER konusuna giderek üye bile olmadan yazabilir ve insanlara yardımcı olabilirsiniz. Zira fikirleriniz ve yaptıklarınız bizler için son derece önemli melekler. Hamilelik döneminde oruç ile ilgili uzman doktor şöyle diyor.

HAMİLELİKTE ORUÇ TUTMAK

 

 

 

7 Replies to “Hamilelik döneminde kilo verme yöntemleri”

 1. mrh ben 39 haftalik gebeyim 2 gun once akintim vardi ama simdi yok yurudigum zaman kasiklarda ve karin sertliginin olduqu yerde agri oluyor ve basen ustlerim agrior acaba dogum yakin mi onfan mi boyle oluyor bide bu ücüncü gebeligim yardimci olabilir misiniz

 2. Merhabalar Ezgi,

  Eğer kandan gebelik testi çıkmıyor ise durumunuzun başka bir açıklaması olmalı. Yani adetinizin gelmemesi ve gecikmesi gibi bir durum ile karşılaşmanız, ya ilaç kullanımı ya da psikolojik değişikliklerle birlikte mevsimsel değişmelerden olur bunun başka açıklaması yok. Yinede doktorunuzla konuşmanızda fayda olduğunu düşünüyorum.

  Saygılar, umarım en kısa zamanda gebelik müjdenizi alırız.

 3. Mrb ben 3 yillik evliyim ama cocugum olmuyr 2 aydir gunum gecti ama kanda idrarda ve ultrasonda belli olmuyr ama hic bukadar vecikmezdi gunum bana Hardimci olabilirmisiniz

 4. Sorun etmeniz için bana göre bu tarih çok erken. Zaten uzman doktorunuz da bir gengel olmadığını söylemiş. Psikolojinin de hamile kalmaya etkisinin olduğunu söyleyebilirim. Fazla sıkıntı yapmayın ve bazı şeyleri oluruna bırakın zamanı geldiğin de Allahın da izni ile olacaktır

 5. Mrb Ben 7 ay lik gelinim korunmiyorum ama cocuk um olmuyor neden aceba?kaç kes doktra gitim bende hersey yolund a dedi doktr ama cok istiyorm ?

 6. Merhabalar Sevgili Asse,

  Bu tür sorularınızı, kayıtsız kullanıcı olarak sorabildiğiniz GEBELİK BÖLÜMÜMÜZ‘e yazmanızı rica ediyoruz. Bu bölümden sizin durumunuzda olan yüzlerce kadın ve uzmanlarımız sorunu / sorularınızı en kısa sürede cevaplandıracaktır. Hatta BURADAN soru sorabilirsiniz.

 7. Merhaba ben en son 26.02.2016 tarihinde regl oldum eşimle çocuk istediğimizden sıksık yumurtlama döneminde ilişkiye girdik her ay 4 gün adetim öne atıyor normalde dün olmam gerekiyordu ama olmadım sizce hamilemiyim dir bu arada bir hafta önce kan testi yaptırdım ama negatif çıktı inanmalımıyım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir