Hamilelikte burun kanamasının nedenleri

Konuyu Paylaş

Gebelikte burun kanaması çok sık rastladığımız şikayetlerden biridir. Sevgili melekler, sizin de başınıza böyle bir durum geldiğin de heyecan ve ya stres yapmamanızı önemle hatırlatıyoruz. Bu durumlar olabilir. Sakinliğinizi korumanız son derece önemlidir. Bazı anne adaylarında az aralıklarda görülse de ,bazılarında ise hemen hemen her gün bu ataklar görülebiliyor. Özel bir sağlık sorunu olamadığı takdirde uzmanlar, bu tarz burun kanamalarının anne ve bebek için zararsız olduğunun altını çiziyorlar. Hamilelik döneminde burun kanamasının temel nedeni bebeğin ve anne adayının sağlığı açısından gebelik sırasında damarlarda dolaşan kan miktarının artmasıdır. Kan miktarı arttıkça burun mukozası içindeki ince ve yüzeysel kan damarlarının maruz kaldığı basınç da doğal olarak artıyor buda burun kanamalarına neden oluyor.Kanama durumunda neler yapmak gerekir?

Hamilelikte Burun Kanaması Nedenleri

Öncelikle oturmak gerekir. Yani ayakta iseniz ya da yürüyor iseniz hemen ivedilik ile bir yere oturmanız büyük önem taşımaktadır. Uzanılması durumunda kalp ile burun hemen hemen aynı seviyeye geleceğinden önerilmez. Burun Kökünün yani burun kemerinin üzerinden kuvetlice bastırarak beklemek gerekir. Bu bekleme de dikkat edilecek hususları şunlardır. Bu bekleme süresi yaklaşık 10 dakika kadar olmalıdır. Baskı daha erken kaldırılırsa kanın pıhtılaşması için yeterli süre sağlanamadığından kanama durmayabilir. Burun köküne buz uygulanması damarların büzüşmesine neden olacağından kanamanın durmasına yardımcı olacaktır. Buz ya da soğuk bir kompres uygulaması ile kanın durmasına damarların kapanmasına ve kanamanın durmasına yardımcı olabilirsiniz. Kanama devam ederken uzanmanız kanın yutağa doğru akmasına neden olur. Bu kanın yutulması bulantı ve kusmayı tetikleyebilir. Bu bakımdan özellikle kendi kanınızın midenize gitmesini istemezsiniz. Bu duruma da dikkat etmeniz gerekiyor.



Gebelikte burun kanaması nedenleri

Kanama durduktan sonra yaklaşık 10-12 saat sümkürmemeye dikkat edin Zaman zaman bu ince damarlar artan basınca direnemez ve damar duvarı yırtılarak kanamaya neden olur. Burun mukozasının kuru kalması, şiddetli sümkürme, burnu ve ağzı tıkayarak hapşırma gibi faktörler de basınç artışına pozitif etki ederek kanamayı tetikleyebilir. Bu kanamalar süreklilik arz eder ise acilen kulak burun boğaz doktoruna görünmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Damarlarda sürekli bir çatlak oluşması ve yukarıda belirttiğimiz durumları yaşamak istemezsiniz. Bunun için oluşan çatlakların, doktor tavsiyesi ile tedavi altına alınması gerekiyor. Lütfen koca karı ilaçlarından ya da doktor haricindeki tedavi yöntemlerinden uzak durunuz.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares