İğne oyası fiyonk nasıl yapılır resimli anlatımı burada kızlar

Konuyu Paylaş

İğne oyası ile fiyonk nasıl yapılır, resimli iğne oyası fiyonkun yapılışı hakkında bilgiler vermek istiyoruz. El emeği göz nuru işlemelerle çocuklarımız, kızlarımız prenslerimiz ve büyükler için patikler, yelekler örğüler yaparken birde iğne oyası ile işlenen şeyler var. Özellikle bu işe gönül vermiş kadınlarımız iyi bilirler harcanan emeği. Şimdi sizlere Çengelli iğne ile fiyonk nasıl yapılır onu anlatmaya çalışacağız tabiki resimler ile de destekleyeceğiz bu yapılışın anlatımını sizlere.

Öncelikle bu iş için bize lazım olan şeylerin aşında çengelli iğne geliyor arkadaşlarım. Şimdi Çengelli iğnenin şu iç içe geçen kısmını aşağıdaki resimdeki gibi kesiyorsunuz. Ve işlem yapmaya hazırsınız artık. Çenrgelli iğneyi böyle kesiyorsunuz

Çenrgelli iğneyi böyle kesiyorsunuz


Çengelli iğnenizin üst resimde görünen kısımlarını aynı şekle getirin. Ne çok açık olsun ne de çok fazla kapalı olsun arkadaşlarım. Şimdi fiyank yapmak için demir kısımlarını sıktığınıza göre fiyonkun boyutunu da böylece belirlemiş oluyorsunuz. Eğer biraz geniş fiyonk yapacak iseniz demir kısımları açabilirsiniz. Şimdi diğer resme geçiyoruz.

Çengelli iğneden fiyonk için işe başlıyoruz

Çengelli iğneden fiyonk için işe başlıyoruz

Biz genişliği bu kadar olsun diye demiri bu şekilde aralıklı tuttuk dediğimiz gibi sizler fazlalaştırabilir arrtırıp eksilte bilirsiniz genişliği. Öncelikle ipliği üst resimde görüldüğü gibi baş parmağımızla tutuyoruz ve aşağıdaki resimdeki gibi başlıyoruz sarmaya. Aşağıdaki resimde yer alan şekilde yapıyorsunuz.

Çengelli iğneye ipi onbirkere doluyoruz

Çengelli iğneye ipi onbirkere doluyoruz

 

Sarma işlemini bitirdikten sonra iğnemizi yine aşağıdaki resimden görüleceği üzere ortalayarak diğer bir işleme geçmeye hazırlanıyoruz arkadaşlarım. Yapamayan olur ise konumuzdan bize ulaşsın bulabilirsek sizlere yapılışın videosunuda ekleyelim kızlar.

İşlem bitince iğne işe bu şekilde geçiriyorsunuz

İşlem bitince iğne işe bu şekilde geçiriyorsunuz

İşlemi bitirdikten sonra tam ortasından bir düğüm atıyor ve iyice sıkıyorsunuz. Aman dikkat edin hanımlar sıkayım derken şekli sakın ola bozmayın 🙂 

Çengelli iğnede fiyonk yaparken ortasından düğüm atıyoruz

Çengelli iğnede fiyonk yaparken ortasından düğüm atıyoruz

Bu işlemlerde bittikten sonra artık fiyonkunuz hazır hale gelmiş oluyor. Umarım sizlere basit şekilde anlatabilmişimdir. Örgüden sitesi olarak sizlere en yeni teknikleri ve işlemlerin örgülerin yardımcı aparatlarının nasıl kullanılacağını ve yapılışını anlatmaya özen gösteriyoruz. 

Çengelli iğne ile yapılan fiyonk artık hazır

Çengelli iğne ile yapılan fiyonk artık hazır

Konumuz hakkında her türlü yorumlarınızı bizlere gönderebilir ve fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Yeni bir konuda görüşmek üzere Allah'a emanet olun canlarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares