Kadınlara özel Devlet Destekli Mikro Kredi Başvuru detayları

Konuyu Paylaş

MikroKredi Nedir? MiktoKredi Nasıl Alınır? Mikrokredi alma süreci ve Başvuru detayları- Duyduk duymadık demeyin. Tüm ev hanımlarına bu haberi okutunuz. Zira kendi işlerini kurabilmeleri adına müthiş bir kredi imkanı getiriliyor. Bankalardan kredi almak ile uğraşmayın. Zira Türkiye Grameen MikroFinans Programı sayesinde işinizi kurabilmeniz için yeterli sermayeye kavuşabilirsiniz.

HANIMLAR ARTIK İŞ ARKADAŞLARINIZI VE ORTAKLARINIZI SİZ SEÇEBİLECEKSİNİZ.

Mikrofinans programı grup üzerine yoğunlaşmış. Yani bir araya gelen gruplara kredi vermektedir. Sizinde mahallede samimi olduğunuz arkadaşlarınız ile bir araya gelerek ortaklaşa bir iş kurabilirsiniz. İş derken de öyle şirketlerden falan bahsetmiyorum. Nasıl ki ev hanımları toplanıp mantı açıyorsa bu fikrinizi ev yemekleri yapan bir sofraya dökebilirsiniz. Kimileri ip yapıyor, kimileri halı örüyor, kimileri pasta çörekten hoşlanıyor, kimisi de dikim işlerinde uzman.MİKROKREDİ ORTAKLIĞI NASIL KURULUR?

Aslında Mikrokrediden para almak çok basit. Yeter ki şartları yerine getirin. Buna göre sizin haricinizde 4 bayan arkadaşınızı da bulmanız gerekiyor. Yani toplam 5 kişi bir grup oluşturuyor. Bu beş kişi işin ortakları da oluyor aynı zamanda. Ama seçilecke bu 5 kişinin akraba olmaması gerekir. Kardeş, gelin, anne, hala, yeğen, görümce gibi kişiler bir araya gelemiyorlar. Dolayısıyla da 5 kişi arasında yer alamıyorlar. Mahalle arkadaşlarınız veya samimi olduğunuz dostlarınız ile bu grubu kurabilirsiniz.

MİKRO KREDİ ALMA SÜRECİ NASIL İŞLER?

Mikro kredi için 5 hanım bir araya geldikten sonra artık ne iş yapacağınıza kesin bir şekilde karar vermelisiniz. Ya tamam biz bu işi yaparız dediğiniz andan itibaren ilinizdeki veya ilçenizde ki TGMP şubesine uğramanız gerekiyor. Türkiye geneli şube sayısı 109 dur. Tüm illerde şubeleri bulunmaktadır. Dilerseniz bu tgmp.net/tr/subelerimiz/3 linki ile de şubeleri ve telefon numaralarına ve tabi ki de adres bilgilerine ulaşabilirsiniz.


FİKRİNİ ANLAT VE EĞİTİME KATIL

Şimdi sıra TGMP yetkililerine fikrinizi anlatmaya geldi sıra. Ne iş yapmak istiyorsanız beş bayan beraberce gider anlatırsınız. Ardından da yetkililer sizi 3 günlük bir eğitime tabi tutarlar. Bu eğitimde TGMP hakkıda bilgiler verileri. ardından işleyiş, sistem ve kredi geri ödemesi hakkında bilgilendirmelerde bulunulur. Zor bir şey yok anlayacağınız. Eğitim sürecinde hem yetkililer sizleri daha iyi tanır, hemde sizler detaylı bir bilgi sahibi olursunuz.

KREDİ ALABİLİRSİNİZ BU KADAR BASİT

Eğitim işi de bittiğine göre şimdi kredi alıp almama isteğinizi grup üyeleri ile iyice kararlaştırmalısınız. Çünkü alınacak olan krediden tüm grup üyeleri eşit sorumludur. Bu açıdan krediyi bir kişi ödemezse diğer kişiler ödemek zorundadır. Esasen bu yöntem ile grup üyelerine eşit sorumluluk yüklenmek istemiş. Bu sayede herkes işine dört elle sarılabilecek. Ya ben çalışmayayım diğer grup üyeleri çalışsın olayı yok anlayacağınız.

Herkes çalışacak ve herkes kazanacak. Bu şartlarda tamam bizlerde kendi işimi yapmak istiyoruz ve kredi alacağız derseniz paranıza kavuşuyorsunuz. Alacağınız krediyi de 46 haftada eşit bir şekilde ödeyebilirsiniz. Hani kredi de gözünüzü korkutmasın. Diyelimki ev yemekleri yapıp 3- 5 restorana satış yapacaksınız. Bunun için çok fazla bir gideriniz olmayacak. Bir ocağınız, tezgahınız, dolabınız, tencereleriniz ve yardımcı ekipmanlarınızın olması yeterli.

EV HANIMLARINA BİR KREDİDE KOSGEB’TEN KREDİ

Kendi işini kurmak isteyen bayanlara bir destekte KOSGEB’ten geliyor. Hem hibe kredi yani karşılıksız kredi hemde uzun vadeli ve faizsiz kredi alabiliyorsunuz. Bu sayede faize girmeden yüksek tutarlı kredi alabiliyorsunuz. Dilerseniz KOSGEB’ten Hanımlara Kredi Tüyoları konulu yazımızı inceleyerek detaylı bir bilgi sahibi olabilirsiniz. Bizlerden şimdilik bu kadar. Yeni bir ekonomi haberinde buluşmak dileğiyle. Hoş Kalın Bizimle Kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares