Kredi notum kaç nasıl sorgularım diyenlere tüyolar

Konuyu Paylaş

Kredi notum kaç nasıl sorgularım diyenlere tüyolar- Kredi notu hayatımıza girdiğinden beri, özellikle de bankalar ile işi olan herkesin yakından takip ettiği bir konu haline geldi. Herkes krediye ihtiyaç duyabiliyor. Kimimiz ev için kredi çekiyoruz, kimimiz araba için. Kimimiz eşyalarımızı yenilemek için kredi çekerken, kimimiz de iş yerimiz için kredi çekiyoruz. Durum böyle olunca da bankaya yolu düşmeyen kalmıyor.

HERKES KREDİ NOTUNU MERAK EDİYOR

İşin içine kredi de girince herkes merakla kredi notunu merak ediyor. Çünkü evimizi de yuvamızı da hatta işimizi de kredi ile kurumca işin rengi değişiyor. Kredi çekmek için bankaya gidiliyor ama kredi notunun yetersiz olduğu sebep gösterilerek kredi verilmeden gönderiliyor. Peki kredi notu nedir? Nasıl Öğrenilir? Herhangi bir ücret öder miyiz? Bu tip sorularınızın olduğunu biliyoruz. Bizlerde yazımızın devamın da, aklınızdaki soruları teker teker kaldırmaya çalışacağız.FİNDEKS NEDİR? KREDİ NOTU NEDİR?

Aslında findeks ile kredi notu bir birinin yerine kullanılıyor. Ama bizler yinede sizleri güzel bir şekilde bilgilendirelim. Eskilerde bankalar arasında bilgi paylaşımı pek yoktu. Yani İstanbul da bir banka şubesini dolandıran kişi rahatça, Konya da ki başka bir bankanın şubesine de borç takabiliyordu. Buna binaen de bankalar Kredi Kayıt Bürosunu kurdu. Findeks de 2014 yılında kredi kayıt bürosu tarafından kuruldu.

Findeks’in amacı banka ile işi olan herkesi adım adım izlemek. Kredi kartı borcunu zamanında ödedi mi? bir saniye beklemek hemen not eder. bunu da paylaşır. Kredi taksidini zamanında ödedi mi? hemen kayıt altına alır. Kredi kartınızı gece 3’te mi kullandınız hemen bunu da hafızasına yazar. Nakit avans aldınız ve belirttiğiniz günde ödediniz bununda kaydını tutar. Anlayacağınız bankacılık adına kullandığınız tüm ürünleri anlık olarak hafızasına geçirir findeks.


Daha sonra da sizlere 0 ile 1900 sayıları arasında bir puan verir. İşte bu puana Kredi Notu denir. İyi bir kredi notu en azından 1.500 puan olmalıdır. Kredi notunuz yüksek ise kredi kapıları da sonuna kadar açılıyor. Üstelik bir çok banka tarafından dan düşük faiz uygulaması da yapılıyor. Yok kredi notunuz yetersizse de maalesef kredi alamıyorsunuz. Kredi notu kredi taleplerimizi dolayısıyla da hayatımızı etkileyen asıl unsurdur.

KREDİ NOTU RAPORU?

Kredi notunuzu bir kaç yol ile öğrenebileceğinizi en baştan belirtelim. Öğrenme yollarından birincisi yine findeks’dir. Diğerleri de bankalar ve GSM Operatörleri aracılığı ile öğrenmedir.Esasen findeks benim tercihimdir. Çünkü sadece kredi notunuzu öğrenmez birde risk raporunuzu da alırsınız. Bu raporda bankacılık adına ne kadar bilginiz var ise ayaklarınıza kadar getirilir ve sunulur. Özellikle kapkaça uğrayanların bakmasını tavsiye ederim.

Çünkü Kredi notu raporunuzda adınıza kaç tane kredi kartınız var ve kaçı aktif görürsünüz. Adınıza çekilen kredilerin tümünü görürsünüz. Sizin haberinizin olmadığı bir kredi varsa hemen yetkililer ile iletişime geçersiniz. Bunun dışında çektiğiniz kredilerinin kaçını zamanında ödeyerek kapatmışsınız, kaçının taksidi devam ediyor ve kaçında sıkıntı yaşamışsınız bunları da görürsünüz. Hesaplarınızı ve hesaplarınızda ki paraları görürsünüz.

FİNDEKS KREDİ NOTU SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Sizlerde findeks kredi notunuzu merak ediyorsanız, findeks.com’a girmeniz yeterli olacaktır. Açılan sayfada Kredi Notunu Öğren bölümüne T.C. Kimlik Numaranızı ve cep telefonu numaranızı girmeniz gerekecektir. Ardından da gelen kod ile işleminize devam edebilirisniz. Karşınıza doldurmanız için yeni bir sayfa açılacak. Nüfus cüzdanınız yanınızda olsun. Bilgi girişi bittikten sonra Ödeme sayfası açılacak.

Banka kartınız ile veya kredi kartınız ile 7,5 TL + KDV yani 8,85 TL ödeme yaptıktan sonra karşınıza mükemmel bir rapor gelecek. Bu raporda aklınızın alamayacağı kadar bilgileriniz yer alıyor. Kredi notunuz, Türkiye ortalamanız, çek bilgileriniz, riskli olduğunuz durumlar vs. Sizlerde bu sayede risk durumunuzu öğrenip ortadan kaldırabilirsiniz.

TURKTELEFOM (AVEA) VE TURKCELL İLE KREDİ NOTU ÖĞRENME

Turkcell ve Türk Telekom da Findeks’den kredi notunuzu öğrenip size bildiren bir servis ağı geliştirmiş. Ama bunun öğrenme bedeli 9 TL dir. Ben bu yolu kullanmak istiyorum derseniz de, o zaman hemen telefonunuzun mesaj bölümünü açın. Ardından aralarına birer boşluk bırakmak şartıyla; T.C. Kimlik Numaranızı ve Doğum Yılınızı yazarak Türk Telekom veya Turkcell fark etmez 1112’ye mesaj atmanız yeterli olacaktır. Örnek olarak; 11111111111 1985

BKM EXPRESS İLE FİNDKES KREDİ NOTU 1 TL

BKM Express’in dijital cüzdan olduğunu hemen belirtelim. Buraya kartlarınızı bir defa tanıtırsınız ve sonrasında da kredi kartı taşıma derdiniz olmaz. Şuan BKM Express’in sunduğu bir hizmet var. İlk defa BKM Express’e kayıt olanlar ve ilk harcamasını yapacak olanlar Findeks Kredi Notu ile birlikte Risk Raporunuz da alırsa bunun fiyatı sadece 1 TL olacak. Findeks sayfasından yine başvurunuzu yapıyorsunuz. Ödeme sırasında ise BKM Express’i tercih ediyorsunuz.

Sevgili okurlarımız, sizler için kredi notuna dair bir çok bilgi paylaştık. Ayrıca kredi notu nasıl öğrenilir bunları da sizlere açıklamaya çalıştık. Amaç yerini bulduğuna göre yazımızın da son cümlelerine gelmiş olduk. Ama sizlere bir yazı önermemize izin veriniz. Sizlerde kendi işinizi kurmayı planlıyorsanız; Kadınlara Özel Devlet Destekli Mikro Kredi Başvuru Detayları konulu yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz. BU linki tıklayarak ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares