Makyaj Malzemeleri Ne Kadar Süre Kullanılmalı Önemli Hanımlar

Konuyu Paylaş

Makyaj Malzemeleri Ne Kadar Süre Kullanılmalı– Kimi zaman çok beğendiğimiz sevdiğimiz bir ruju atmak istemeyiz. Uzun yıllar saklarız kullanırız ne olacak ki ama değil mi? Ama işin aslı öyle değil hanımlar. Masum ve bizi güzel göstermek için üretilen bu kimyasallar hiç te masum değiller. Tabii ki aslında her şeyin bir ömrü olduğu gibi makyaj malzemelerinin de bir ömrü var. Bu ömrü geçtiğinizde neler olabileceğini aklınıza getiriyorsunuz umarım. Özellikle bu tür kimyasal maddeler açıldıktan sonra dış hava ile temas ettiklerinde bakteriler üretmeye başlarlar. Haliyle de zararlı olup özellikle cildinizde beklenmeyen tepkimeler ortaya çıkarabilirler.Makyaj malzemelerimizi kullanmadan önce son kullanım tarihlerini mutlaka kontrol etmeliyiz. Özellikle bu son kullanım tarihlerini geçirmeden kullanmaya özen göstermeli. Her ne kadar da sevdiğiniz bir ürün olursa da tarihi geçmiş ise atmaktan çekinmeyin. Sakın hanımlar eskimiş zamanı geçmiş makyaj ürünlerini çantanızda muhafaza etmeye ve kullanmaya devam etmeyiniz. Hatta bu ürünlerin üzerinde yazan son kullanma tarihi ambalaj açıldıktan sonra 6 aydır ama ben sizler için hangi makyaj malzemesi ne kadar süre kullanılması gerekir sürelerini paylaşmak istiyorum. Maskara 3 ay kadar, dudak kalemi 6 ay 1 yıl kadar, fondoten 1 yıl, ruj 1 yıl, oje 1 yıl, far 1-2 yıl, allık yine 1-2 yıl, makyaj fırçaları 1-5 yıl arası kullanım ömrüne sahiptir.


Makyaj malzemelerinizi saklarken kuru serin güneş almayacak bir yerde saklanmalıdır. Ayrıca makyaj malzemeleri kişiye özeldir bir başkası ile paylaşılması pek hijyenik olmayacaktır. Rujların ömrü uzundur ama rengi bozulmuş ya da kurumaya yüz tutmuş rujları atma zamanı gelmiştir söylememiz lazım. Bu kadar makyajdan bahsetmişken ışıltılı yaz makyajı nasıl olur yazımızı okumayı ihmal etmeyin.

Rimeller hassastırlar. Ömürleri açıldıktan sonra 3 ay kadardır. Zaten kısa sürede de kurumaya başlar rimeller. Eğer kapağı açılmaz ise ömrü 1 yılı bulabilir açıldığı andan itibaren ömrünü yemeye başlar. Fondotenler de yine ömrü uzun ürünlerdir. Pudralı ya da krem tarzı fondotenler diğerlerine göre daha dayanıklıdır. Yine en çok kullanılan göz kalemleri ömrü de uzundur 3 yıldır özellikle sürekli ucu yenilendiği için taze kalabilir. Farlar da uzun ömürlüdür 1-2 hatta 3 yıla kadar kullanılabilir. Farların artık ömrünün bittiğini dağılmadıklarında anlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares