Ovulasyon Testi İle Gebelik Anlaşılır mı? Merak Edilenler Burada

Konuyu Paylaş

Ovulasyon Testi İle Gebelik Anlaşılır mı– Geleceğimizi sürdürmek neslimizi devam ettirmek için hayatın en önemli amacı için belki de çabalıyoruz. Gebe kalmak evli bir erkek ve kadının en büyük hayali. Gebe kalabilmek için aslında neler neler deniyor ne yollara başvuruyoruz. Birkaç yıl içinde bebek sahibi olamayanlar özellikle değişik yollara yönelip arayış içine girebiliyor. Gebe kalabilmek için kadın için önemli olan yumurtlama ve adet düzeni erkek için ise sperm sayısının yeterliliği ve hareketliliğidir. Aslında bunlar ilk önemli ilk akla gelendir bebek oluşumu için. Kadınlar ovulasyon dönemini iyi takip etmeliler ki ayda sadece 24 saat süren bu durumu kaçırması halinde bir sonraki aya sarkmaktadır şansları. Çatlayan yumurtayı dölleyebilen sperm hücresi sayesinde ortaya bir embriyo çıkabilmektedir. Tabii embriyo olabilmek için de döllenen hücre türlü maceralardan geçer. Ta ki anne rahmine yerleşene kadar. Hikaye biraz karmaşık ve uzun olabilir bir canlının oluşabilmesi için ama mucizevi bir olay diyebiliriz.En merak edilenlerden biri de bu ovulasyon testlerinin gebeliği belirlemede bir etkisi var mıdır? Ovulasyon testi ile gebelik anlaşılır mı? Bu tür sorular zaman zaman gelebilmekte ve biz de bu en çok sorulan sorulara ışık tutarak soru işaretlerini gidermeye çalışmaktayız. Birçok forumda okudum ve çevremden de duydum ki ovulasyon testleri gebeliğe dair işaret veriyor. Normalde ovulasyon testleri yumurtlama gününüze dair sinyal verirken gebeliği de işaret ettiği söylenmekte. Aslında ovulasyon testleri pozitif çıktığında sizin 24-36 saat içinde yumurtlayacağınızı gösterir bu 1-2 günü iyi değerlendirmeniz gerektiği anlamını taşır gebe kalabilmek için. Yani asıl amacı gebelik testi değil yumurtlama gününü tespit etmektir. Ovulasyon testleri ile gebelik öğrendiğini yazanlar olsa da yanılma payı bu konuda yüksek olabilir. Ovulasyon testleri LH değerinin artması halinde pozitif sonuç alacaksınız. Ama gebelik testleri ise hcg hormonu üzerine hazırlanan testlerdir ve ikisi birbirinden tamamen farklıdır.


Hamile kalmak isteyenler ovulasyon testlerinden yardım alabilirler özellikle de adeti düzensiz olanlar için bu testler işe yarayabilir. Adet düzeniniz bozuksa çok fazla ovulasyon testleri yapmanız gerekebilir ama işe de yarayabilir. Ama yine de adet düzensizliği için mutlaka doktor muayenesine gitmenizde fayda var. Bu testleri korunma amaçlı kullanamazsınız bu testler hamile kalmaya yardımcı testlerdir.

One Reply to “Ovulasyon Testi İle Gebelik Anlaşılır mı? Merak Edilenler Burada”

  1. Slm ben yurt dışında yaşıyorum 40 yaşındayım ve bebegim olsun istiyorum her ay test yapıyorum negatif çıkıyor test en son 15 aralıkta adet olmuştum 2 günüm kaldı adet olmama ama goguslerimde buyume karın ağrısı bel ağrısı arada başım ağrıyor canım sürekli bişeyler çekiyor midem yanıyor kabızlık puroglemide yaşıyorum sizce bunlar gebeliğin işareti ola bilirim yoksa adetmi olucam bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim çanlarım çok merak ediyorum allaha emanet olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares