Alkali Diyeti Nedir Duyanlar Duymayanlara Anlatsın

1049

Nedir– Son zamanlarda sıkça duyuyorum diyetini sizler için bir araştırayım dedim ama ben de merak etmiyor değildim açıkçası. diyeti hakkında merak edilenler bu diyetin önemli noktaları nelermiş hep birlikte bakalım. 1 ayda 7 kg verilebileceğini de gördüm nette ama ne kadar doğru bilemiyorum. Ama herkesin ağzında bir diyeti almış başını gidiyor bence siz de bir göz gezdirin derim hanımlar. İnsanlar artık düzenli beslenmeyi bırakmış hazır gıda sağlıksız gıda nerede oraya yönelmekte. Özellikle gençlik sağlıklı beslenmenin tam tersi yönüne doğru hareket etmekte. Asit, fazla şeker vücudu erken yaşlandırmakta ve sağlıksız kılmakta.

Alkali diyeti şunu öngörüyor asitli ve şekerli beslenmenin tam tersine meyve sebze, kuru yemiş tüketerek vücudun ph değerini dengede tutmaktır. Asitli tükettiğimiz her yiyecek içecek vücudun ph dengesini bozarak hem erken yaşlanmaya hem sağlıksız bir vücuda hastalıklara yol açmakta. Rafine gıdalar, hazır paketlenmiş gıdalar, kızartmalar da alkali diyetinin öngörmediği şeyler. Aslında düşünecek olursak zaten yemememiz gereken şeyler bunlar. Daha sağlıklı beslenip ideal kiloda kalmak varken sağlıksız beslenmeyi tercih ediyoruz millet olarak. Alkali diyeti özellikle rafine şekeri tamamen hayatınızdan çıkarmanız gerektiğini ön görmekte ki şeker çok erken yaşlanmaya sebep olduğu kanıtlanmış. Düşünün yaşınız 35 ama 50 yaşında gibi görünmeye sebeptir şeker. Sanıyorum şeker hastalığının artmasının da bir sebebi şeker ağırlıklı beslenmemiz. Fazlaca karbonhidrat, yağlı yiyecekler, asitli ve hazır gıdalar ömrümüzü kısaltmakla kalmazken en kötü hastalıkları da beraberinde getiriyor.

Alkali diyeti doğruları öneriyor o yüzden siz de bu sayede kilolardan kurtulup sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz. Artık gençlerde bile görüyorum yorgun düşüyorlar halsiz kalıyorlar en ufak bir şeyde neden olduğunu düşünmüyorlar belki de. İşte asitli gıdalar şekerli gıdalar vücudun erken de yorulmasına neden oluyor. Meyve sebze sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturun bakın nasıl zinde oluyorsunuz.

Güne başlarken de alkali suyu hazırlayabilirsiniz kendinize. Alkali suyu 2 litre suya 1 tatlı kaşığı karbonat ekleyin ve karıştırın. Bu suyu çayınızda ve yemeklerde de kullanabiliyorsunuz. Ayrıca güne başlamadan önce biraz bal ve limon eklenerek içilmesi tavsiye edilir. Alkali kahvaltı listesi örneği aşağıda.

Az yağlı bir kase yoğurt, 3 adet ceviz, 3-4 tane kuru erik, otlu omlet yanına 1 dilim çavdar ekmeği eklenebilir.

Ara öğünde alkali suyu ile rezene çayı ya da ıhlamur kaynatıp içebilirsiniz.

Öğle yemeğinde sebze çorbası, 1 dilim çavdar ekmeği, yağsız yeşil salata, esmer pirinç ile haşlanmış pilav

Ara öğünde bir avuç çiğ badem alkali su ile hazırlanmış yeşil çay veya iki çeşit meyve olabilir.

Akşam yemeği çok geç olmamak kaydıyla ızgarada et ya da balık, yeşil salata, yanına brokoli ya da brüksel lahanası haşlanmış olacak. Karatay diyetini merak edenler bu yazımızdan ulaşabilirler.

Paylaşım
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaşım