Banka kara liste kredi kartı sicil affı geliyor işte ayrıntılar

Kara Liste Sicil Affı, 2017 sicil affı detayları ve ayrıntıları- Hepimiz kredi ve kredi kartı kullanıyoruz. Hayat şartları bizleri Kredi ve kredi kartı kullanmaya mecbur ediyor. Kimisi bilinçli ve planlı bir şekilde banka işlerini yürütüyorken, kimisi de vurdum duymazlığının cezası olarak kara listeye giriyor. Ayrıca kara listeye girenlerin bir kısımını da esnaf ve KOBİ’ler oluşturuyor. İşlerin kötü gitmesinden dolayı 90 gün boyunca ödenemeyen banka borçlarından dolayı sicilini bozduran esnaflar.

Tabi kara listeye girdiklerinden dolayı kredi çekemeyen esnaflar daha da küçülmek durumunda kaldılar. Bir kısmı da iflas edip dükkanı kapatma durumunda kaldılar. Para olmayınca mal alınamıyor. Yeni ürün olmayınca da işte olmuyor, müşteride. Dolayısıyla ekonomi de daha da küçülmek durumunda kalıyor. Kara listedekilerin sayısı milyonları geçince mecburen Hükümet yetkilileri de duruma el atmak adına sicil affını meclis gündemine taşıdılar.SİCİL AFFI MECLİSTEN GEÇTİ

Sicil Affı sonunda 18 ocak 2017 tarihinde meclisten çıkarılarak geçti. Bu haber milyonları sevinçlerin doruğuna çıkardı. Zira sicil affını yıllardır bekleyen ve gelmesi için dua eden vatandaşlar da vardı. Sicili bozuk olan biriyle kimse iş yapmaz ve kredide vermez. Meclisten oy çoğunluğu ile geçen sicil affı, onay için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’a sunuldu. Cumhurbaşkanımız da bu maddeyi imzalayarak onayladı.

SİCİL AFFI RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

Cumhurbaşkanımız, maddeyi onayladıktan sonra 27 Ocak 2017 tarihinde geçici madde yürürlüğe girdi. Tabi bu aşamada hem heyecan hemde soru işaretleri ile dolu bir bekleyiş sürecine girildi. Bazı siteler kredi çekileceği haberlerini manşetten yayınladı. Ama bankaya giden vatandaşlar elleri boş döndüler. Vatandaş neye uğradığını şaşırdı adeta. Çünkü geçici maddede 6 ay içerisinde banka ve finans kuruluşlarına borçlarını ödeyen yada yapılandıranların bozuk sicilinin görülemeyebileceği yazıyordu.


TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ RİSK MERKEZİ AÇIKLAMA YAPTI

TBB Risk Merkezi en sonunda beklenen açıklamayı yaptı. Bu açıklama ile akıllardaki soru işaretleri kaldırlmaya çalışıldı. Peki yapılan açıklamada ne deniyordu? Ona da kısaca değinelim. 1 Şubat 2017 tarihinde yapılan açıklamada; Bu düzenleme Tüzel ve Gerçek kişilerin Protestolu senet, karşılıksız çek, Bireysel ve ticari kredi ve kredi kartı borçlarını kapsayacaktır. Bu yasanın süresi 6 aydır.

27 Ocak 2017 Tarihinde de Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe girdiğine göre, sizlerde banka borçlarınızı 27 temmuz 2017 tarihine kadar ya ödemeli yada yapılandırmalısınız. Borç ödemenizi yaparken de sağa sola gitmeden, aracı kullanmadan hangi bankaya yada hangi finans kuruluşuna borçluysanız ona gitmelisiniz. Borç ödemesi yaptıktan sonra her ihtimale karşı borcu yoktur kağıdı da almayı unutmayın.

Kredi ve Kredi kartı borcunuzu ödedikten sonra TBB Risk Merkezinde bir sonraki ay sonunda gözükecektir. Karşılıksız çıkan ÇEK borcunuzu ödedikten sonra TBB Risk Merkezinde en geç üç iş günü içerisinde gözükecektir. Protestolu Senet borcunuzu ödedikten sonra TBB Risk Merkezin de bir ay içinde gözükecektir. Siz siz olun butarihlerden önce risk raporunuzu almayın. Yoksa bu durumunuz gözükmeyecektir.

Ama yinede bu sürenin sonunda risk raporunuzda bir sıkıntı var ise borçlu olduğunuz ve ödeme yaptığınız bankaya tekrardan gidip düzelttirmeniz gerekiyor. Bu arada bireysel kredi ve kredi kartı borçlarınız bankalarda ve finans kuruluşlarında 2. iş günü içerisinde gözükecektir. Ticari kredi ve kredi akrtı borçları ise ödendiği ayı takip eden ayın sonunda gözükecektir.

HEMEN KREDİ NOTUM YÜKSELİR Mİ? HEMEN KREDİ ALABİLİR MİYİM?

Arkadaşlar, bu konuda çok fazla soru yağmuruna tutuluyoruz. Açıklık getirmemiz gerekiyor. Diğer sitelerde ki gibi maalesef kredi almaya gidebilirsiniz diyemeyeceğiz. Çünkü siciliniz düzeldi diye hiç bir banka size kredi vermez. Öncelikle düzenli bir gelirinizin olması ve bunu belgelendirebiliyor olmanız şart. Bunun dışında kredi notunuzun da yüksek olması gerekiyor. Sicili bozuk olanın kredi notu da düşük olduğuna göre hemen kredi alabilirim gibi bir yargıya kapılmayın.

Kredi notunun artıp artmayacağı sizin elinizde olan bir durumdur. Sicili bozuk olanların kredi notu artmaz. Ama sicilini düzeltenler kredi notunuz 5 -6 ay içerisinde düzeltebilirler. Şöyle düşünün sizin banka ile bir husumetiniz var. Kanlısınız. Ama araya birileri giriyor ve kan davası kaldırılıyor. Ha bundan sonra hemen kol kola girip beraber yeyip içemezsiniz. Süre lazım ve ilişkileri düzeltmek lazım.

MECLİSTEN ÇIKARILAN YASADAN BANKALARIN HABERİ YOK

Sicil affı ile ilgili bir diğer husus ise, banka görevlilerin vatandaşı bilgi vermeden geri göndermesidir. Şuan bir çok banka şubesi haberimiz yok tarzında cevaplar vererek vatandaşı eli boş geri gönderiyorlar. Hiç bir açıklamada yapılmıyor. Bunu da gelen yorumlardan anlayabiliyoruz. Bu açıdan bu mağduriyetin bir an önce giderilmesi gerekiyor.

Vatandaşı doğru bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesi şart. Bence yetkililer kısa bir süre içerisinde bir açıklama daha yapacaklardır. Umarım her şey gönlünüzce olur. Yeni bir ekonomi yazısında buluşmak dileğiyle hoşça kalın, bizimle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir