Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir Denenmiş Tecrübe Edinilmiş

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir– Özellikle yeni doğan bebeklerde çok sıklıkla karşılaşılan ve rahatsız edici bir durumdur gaz sancısı. Düşünün artık yetişkin insanlarda bile gaz yüzünden neler çekiyor ki minnacık o yavru nasıl sıkıntı çekiyor siz düşünün artık. Aslında yeni doğan bebeklerde henüz bağırsak sistemi gelişmemiş olduğundan ötürü bu görevi tam anlamıyla kendileri yerine getiremez. Yani yetişkinlerin gibi sindirim sistemi ilk zamanlarda bebeklerde oluşmamıştır. Bu sebepledir ki ona yardımcı olmak bu konuda anne babaların görevidir. Zira ona yardım etmediğinizde çok sıkıntı çeker ağlar ağlar belki de çıldırırcasına da ağladığı olabilir. Bunun tabii yöntemleri var gaz sancısı çekmeden önce bebeğinize bazı yöntemlerle kolayca uygulayacağınız masajla bebeğinizi rahatlatabilirsiniz.Bebeğin beslenmesinden hemen sonra çıkarılamayan gaz bebeğe sıkıntı verir. Beslenmeden sonra bu gaz sancıları kramp şeklinde gerçekleşir ki buna bebeklerde kolik adı verilir. Bebeklerde bu durum genelde bebeğin doğumunda iki üç hafta sonra kendini gösterebilir yaklaşık olarak da 3 ay kadar sürebilir. Anne ve babalar için kabusa dönen bu dönem için sizlere kolayca bu durumu atlatmanız için önerilerde bulunacağım. İki bebek büyüten biri olarak her türlü ufak sorunları yaşamış bulunmaktayız. Ama inanın bazı hastalıklar var ki gaz sancısını gördüğünüzde şükür halimize diyorsunuz hanımlar. Aslında 3 ay çekilebilecek bir şey asıl olan bunun sıkıntısı en çok da bebeğe sıkıntı oluşturuyor.


Ufacık tefecik şey o gazı içine nasıl sığdırıyor diye soruyorsunuz belki de işte metabolizma tam iyi çalışamadığı için bebeğin yaşama alışması için belli bir döneme kadar gelişmeye devam ettiği de doğru. Her huzursuz bebeğin gaz sancısı olacak diye bir durum yok ama bebeğiniz çıldırırcasına ağlarken ayaklarını karnına çekiyorsa bu gaz sancısı demektir. Hatta kolik bebeklerin karnına dokunduğunuzda oldukça sert olduğunu da anlarsınız. Çok ileri derecede kolik varsa bebekte doktorunuza danışıp bitkisel bir ilaç verebilir. Biz de doktorumuzun verdiği bitkisel şurubu ilk 3 ay kadar kullanmıştık. Biraz rahatlatıyordu ama yine de 3 ay kadar çektiğimiz doğrudur bu sorunu.

Peki bebekte gaz sorunu oluşmaması için ya da en aza indirmek için neler yapılabilir? Bebeğinizi beslerken dik konumda besleyin, süt verirken başı midesi ile aynı hizada olmamalı baş mideye göre yukarıda olmalıdır. Bebeğinizi bu şekilde beslerseniz emdiği süt midenin altına yerleşir ve hava yukarıda kalarak kolay çıkması sağlanır. Biberon ile beslenen bebeklerde yavaş akışlı biberonlar gaz oluşumunu azaltır.

Bebeğinizin gazı nasıl kolay çıkarılır? Bebeğiniz beslendikten sonra hemen kaldırmalı sırtını sıvazlayarak o gazı zaman geçirmeden çıkarmalısınız. Bebek gazını geğirerek çıkaracak ve rahatlayacaktır doğal olarak gazsız bebek rahat bir uyku çekecektir. Bebeği yine kolunuzun üzerine yüzükoyun uzatarak sırtına ufak ufak vurarak gazın çıkması sağlanır. Yine benim de bebeklerime sık sık uyguladığım bir yöntem var bebeğinizi sizin gözetiminizde 5-10 dakika kadar yüzükoyun yatması sağlanır bu şekilde iken yine masaj yapabilirsiniz. Yine sık sık yaptığım bir yöntem de bebeğiniz sırt üstü yatarken bacaklarını karnına götürüp getirerek hareket sağlayarak rahatlaması sağlanabilir. Özellikle anneler sütünüzden bebeğinize her yediğiniz geçtiği için çok gaz yapan yiyecekler yememeye çalışın. Özellikle rezene kimyon karışımlı çay içerek bunun bebeğinize sütten geçmesini sağlayabilirsiniz. Bebeklerde üfürüm konusunu da incelemenizi öneririm. Bebek sahibi olan anneler bazı konularda bilgilenmeli diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir