Beta Hcg Değeri Kaç Olunca Hamile Olunur? Değer Aralıkları Nelerdir?

1709

Değeri Kaç Olunca Hamile Olunur?– Hamile kalmak isteyenler ya da istemeyen kadınların beta hcg hakkında bilgi sahibi olmak istediklerini sorulan sorulardan biliyoruz. Hamileliğin pozitif olarak yorumlanması için beta hcg değeri kaç olmalıdır? Bu önemli yazıyı sizler için hazırladım. Beta hcg değeri kadının hamile kaldığında yani döllenme oluştuktan 1 hafta içinde hemen kana karışan bir hormondur. Doktorların da özellikle kanda yapılan beta hcg tercih etmelerinin sebebi daha hızlı ve kesin sonuç vermesidir.

Hamilelik şüphesi olanlar idrardan yapılan eczanelerden temin edilebilen testleri yaparak da hamile olup olmadıklarını anlayabilirler. Ama kan testinden farkı şüpheli sonuçlar verebilir ayrıca kan testi dediğim gibi döllenmeden 1 hafta sonra hamileliği ortaya koyabildiği gibi idrar testi bunu hemen veremez. Bunun nedeni beta hcg hormonunun idrara daha geç karışmasıdır. Beta hcg değeri kandan bakıldığında sonuçta bazı değerler karşınıza çıkar. Tabii ilk kez yaptıranlar ve bu konuyla bilgi sahibi olmayanlar bu sonuç sayfasını yorumlayamazlar. Tabii ki buradaki değerler hamileliğe dair bir sonuç göstermektedir. Değerlerin karşısında da haftaları yer almaktadır. Hemen aşağıda gördüğünüz beta hcg değerleri kan değerlerinde göreceğiniz değerlerdir. Hamile olmayan bir kadında değerler 0-10 mlU/ml değerleri aralığında olacaktır. Hamileliğin başladığını gösteren  değer ise 10 ve üzeri değerdir. Ama bazı yerlerde 5 ve üzeri değer için de hamileliğin varlığından söz edilir. Bu değerden sonra hamilelik sağlıklı bir şekilde devam ettikçe değerlerin de her 2 günde bir ikiye katlayarak arttığını göreceksiniz. Hatta doktorunuz ilk yaptırdığınız testten sonra hamilelik şüphesi görürse 2-3 gün sonra testi tekrarlamanızı isteyecektir.

Tabii şunu da belirtmek gerekir ki her beta hcg değeri kesin sonucu bildirmez. Hamileliğin kesin olabilmesi için ultrasonda kesenin görülmesi şarttır bu da gebeliğin 4-5. haftalarında mümkündür. Dediğim gibi beta hcg değerleri başlı başına kesin sonuç değildir ama değerin istenilen aralıkta çıkması gebeliğin var olabildiğini gösterir. Beta hcg değerinin yüksek çıkması bazen anormal gebeliklerin de habercisi olabilmektedir. Sağlıklı bir gebelikte beta hcg değerinin düşmesi değil yükselmesi katlayarak artması gerekmektedir.

 

 

Paylaşım
2 thoughts on “Beta Hcg Değeri Kaç Olunca Hamile Olunur? Değer Aralıkları Nelerdir?

 1. ayse

  merhaba elinize sağlık çok güzel olmuş bilgiler için saolun
  ben ovülasyondan sonra cok fazla belirti yasadım
  kasık agrısı
  mide bulantısı-yanması
  halsizlik
  bel agrısı gibi
  arkadaşlar adetime 10 gün kala test yaptırdım kanda hcg 0.19 çıktı 2 gün sonra tekrar yaptırdım 0.29 çıktı adtime 7 gün vardı o zaman adet zamanımı bekliyorum test için sizce yükselme olurmuu ki kasık agrılarım devam ediyor

  1. Lavinyam Yazar

   Tesekkür ederim..bu değerlere göre hamilelik görünmüyor belirtiler devam ederse adet geçtikten sonra da test yaptırmanızı tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaşım