Bir Bardak Meyve Suyu Erken Ölüm Riskinizi Arttırır

Meyve suyunun zararları ile alakalı sağdan soldan youtube, facebook gibi sosyal medya araçlarından her defasında değişik şeyler resim üzerine yazılmış yazılar görürsünüz. Bunu bir adım daha ödeye götüren Amerikalı Bilim adamları, günlük bir büyük mbardak meyve suyu içenlerin ölüm risklerinin daha fazla olduğunu açıkladılar

Meyve suyu, tatlı sodaya göre sağlığa daha az zarar veremez. Bu, Atlanta’daki Emory Üniversitesi’nden ve New York’taki Cornell Üniversitesi’nden uzmanlar tarafından bildirilmektedir. 13.000’den fazla yetişkinle yapılan bir araştırma, günde 340 mililitre meyve suyu düzenli tüketiminin erken ölüm riskini neredeyse dörtte bir oranında artırabileceğini göstermiştir.Kural olarak, çalışmaya katılanlar her gün şekerli içeceklerden % 8,4,% 100 meyve suyundan % 4 kalori almışlardır. Ortalama olarak, çalışmaya devam eden altı yılda, herhangi bir sebepten dolayı 1.000 ölüm kaydedilmiştir. Çalışma sırasında katılımcıların yaş ortalaması 64 idi. Çalışmaya göre, 340 mililitre şekerli tatlandırılmış bir içeceğin (örneğin, tatlı soda) tüketimi, erken ölüm riskinde % 6’lık bir artışla ilişkilidir. Ayrıca, aynı miktarda doğal meyve suyunun içilmesi risk % 24’e çıkar.


Uzmanlar, insanların sık sık meyve suyu aldığını ve şekerli içeceklere sağlıklı bir alternatif hazırladığını belirtiyor. Aynı zamanda meyvelerin şekerli olduğunu da unuturlar ve meyve suyu şeklinde tüketmek dilimlerden çok daha hızlı ve kolaydır. Büyük miktarda fruktoz, insülin direncini uyarabilir ve bel çevresinde yağ birikmesine katkıda bulunabilir. Sonuçta, bu kardiyovasküler hastalıklar ve diyabet gelişmesine yol açabilir. Uzmanlara göre, insanlar doğal meyve sularında çok miktarda sağlığa zararlı olabilecek şekerler bulunduğunu unutmamalı. Doktorlar, günde 150 mililitre meyve suyunun sınırlandırılmasını önermektedir. Meyve dilimleri tüketmek daha iyidir.

 

Bizler Amerikalı Bilim adamlarının araştırmalarının yalancısıyız. Doğal olmayan meyve sularını tüketmeye ben de karşıyım. İlla meyve suyu içecek iseniz evinize alacağınız katı meyve sıkacağı ile sizler günlük bu meyvesularından yapabilir, kendiniz içebileceğiniz gibi çocuklarınıza da içtirebilirsini. Düşünsenize ; Sürekli alınan x marka bir vişne suyunun tadı yıllarca aynı oluyor. Aynı daldan kopan meyvenin bile tadı değişik daha az şekerli daha çok şekerli olur iken meyve sularının tadları nasıl hep aynı oluyor ?

Karar sizin Melekler, bu hususta söyleyeceğiniz bir şey var ise lütfen, değerli yorumlarınız ile bizlere ulaşın olur mu ? Konu altından yorum yapabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir