Dut Kurusunun Faydaları Saymakla Bitmez Bakalım Nelermiş

Dut Kurusunun Faydaları– Doğada bulunan sayısız meyvelerin bizler için faydası olduğu açıkça ortada. Dutun da faydaları açıkça ortadadır. Ama bazı meyveler var ki kurumuş olanları daha bir fayda sağlamaktadır. Dutun da kurusunda sayısız fayda olduğu açıktır. Eğer şimdiye kadar kuru dut yemediyseniz faydalarını duyduktan sonra şaşırıp neden şimdiye kadar yememişim diyeceksiniz. Dut kurusu en önemlisi kansızlığa iyi geliyor en iyi demir vitamini içeren bir meyve. Taze dutun toplandıktan kısa süre sonra tüketilmesi gerekir ama kurumuş dut güneş sayesinde muhteşem bir değişime uğrayarak sayısız şeye faydası vardır.Dut kurusunda oldukça zengin kalsiyum da yer almakta. Bununla birlikte B1 B2 ve C vitaminlerini de barındırır. Aslında çok ta tüketmediğimiz bir kuru yemiş olan dut kurusunda sayısız fayda var artık bundan sonra mutlaka yemeli ve yedirmekte fayda var. Nasıl ki leblebi gibi kuru yemişleri sıkça tüketiyorsak aslında dut kurusunun sofralardan eksik edilmemesi gerekiyor ki buna değen bir meyve. Kansızlığı önleyen, vücuda kuvvet ve enerji veren, kalsiyum kaynağı, hastalıklara karşı koruyan güçlü bir antioksidandır. Kuru dutun anne sütünü artırıcı özelliği de bulunmakta emziren annelere duyurulur. Özellikle dut kurusu egzama hastalığına da iyi gelen bir meyve. Yine ateş düşürücü etkisi ile birlikte mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Hafıza güçlendirici etkisi olduğunu da söyleyelim. Boğaz iltihabı, diş eti hastalıklarında ve idrar söktürücü etkisinin de olduğunu söylemeliyiz. Aslında dut kurusu ve dutun yaprakları iltihap geçirmek için osmanlı zamanlarında da kullanılırmış. Özellikle dutun yapraklarında da doğal antibiyotik bulunmaktadır.


Kanda iltihap olan hastaların özellikle dut kurusu ve yaprağı ile hazırlanmış bir çay içmesi halinde iltihap yok olacaktır. Özellikle kanda iltihap olan hastaların tahlilde CRP yüksek çıkar kuru dut sayesinde bu değer düşecektir. Dut kurusundan hazırlanmış bir kürü egzama olan yerlere sürdüğünüzde bir süre sonra iyileştiğini de görebilirsiniz. Yarım litre suyu tencereye koyup kaynatın bir avuç dut kurusunu suya atın ve 7 dakika kaynatın sonra ılımaya bırakın ellerinizin yanmayacak kadar ılıdığında ellerinizi suya sokabilirsiniz. Bu işlemden sonra eller 1 saat kadar yıkanmaz bu kürü haftada 3 kez yapmak gerekir. B17 vitamini eksikliğinden kaynaklanan hastalıklar konulu yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

One thought on “Dut Kurusunun Faydaları Saymakla Bitmez Bakalım Nelermiş

  • 19 Ağustos 2017 tarihinde, saat 09:49
    Permalink

    İngilizce berry denen meyveler en yararlı gurup olarak öne çıkar.Yaban mersini,çilek,böğürtlen vb (Blue berry, straw berry, black berry). Dut da o gurup içinde( Mul berry) olmasına karşın diğerleri kadar vurgulanmaz.Burada kuru dut faydası anlatılıyor.Kara dut da o kadar şifalıdır.Yemekte yarar var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir