İlk hafta gebelik belirtileri nelerdir ? | Melekler Mekanı Kadınlar Melektir

İlk hafta gebelik belirtileri nelerdir ?


Yorgunluk hissi hamilelik belirtisi olabilir

Yorgunluk hissi belirtisi olabilir

İlk hafta belirtileri nelerdir ? Bebek bekleyen hanımlar için son derece açıklayıcı bir makele oluşturuyoruz. Umarım hoşunuza gider. Hamilemiyim diye kendinize sormadan edemiyorsanız bu süreçte sizlere yazacağım bilgiler ışığında gebeliğiniz için test yapıp yapmayacağınıza karar verebilirsiniz. İncelikle test sonuçlarının, kişiden kişiye göre değişiklik göstereceğini, regl gecikmesinin hemen hamileliğin belirtisi olmayacağını anlamanız gerekiyor.

Özellikle kadın psikolojisinde, planlı olarak yürütülen bebek çalışmalarında ister belirti görün ister görmeyin, zaten hamilemiyim sorularını kendi kendinize soracaksınız emin olabilirsiniz. Hamile kalabilmek adına planlı gebelik yapmanızı sizlere tavsiye ediyoruz. Peki ben hangi belirtileri aldığımda erken gebelik belirtisi olarak görmeliyim ve test yaptırmalıyım ?

ERKEN GEBELİK BELİRTİLERİ

İLK HAFTA HAMİLELİK BELİRTİLERİ

1-Birinci Belirti Yorgunluk ve halsizlik hissi duymak 

Gebelikte ilk belirtiler; Güzel bir yükünüz var artık, metabolizmanızda olan değişiklikten dolayı bu yükü ister istemez sizlerin vücutlarında gereksiz bir yorgunluk yapacağından dolayı ilk belirti için halsizlik ve yorgunluk hissi diyebiliriz. Kandan gebelik için bakılan progestan ( gebeliğin hormonu ) rahatlama etkisi yaparak saten sizlerin rahatlamasına, gevşemesine yol açacaktır. Bi ilk belirti sizde mevcut ise hamile olduğunuz anlamına gelebilir.

Yorgunluk hissi hamilelik belirtisi olabilir

Yorgunluk hissi hamilelik belirtisi olabilir

2-İkinci Gebelik Belirtisi Göğüslerde Hassasiyet Diken Gibi Batma

Hamileliğinizin anlaşılması adına bu belirtininde son derece önemli olduğunu söylemeden geçemeyeceğiz. Bebeği olacak kadınlarda yapılan araştırma ile bu süreçte memelerde son derece hassasiyet, büyüme ve diken gibi batma hissi yaşandığı saptandığından, bu durumunda gebeliğinizin başladığına işaret ettiğini düşünebilirsiniz.

3-Böğürme, Mide Bulantısı ve Kusma Durumu da en etkin belirtidir

Normalde sevdiğiniz vaz geçmediğiniz parfüm, yemek kokularına artık çok hassasiyet gösteriyorsunuz. Hamilelikte kusma konusunda sizlere bilgiler sunmuştuk. Bununla birlikte hassasiyet hat safhaya çıkarak istifra etmenize neden oluyor ise bu da güçlü bir hamileliğin belirtisidir diyebiliriz.

ilk hafta gebelik belirtilerinde Halsizlik ve ardından gelen koku hassasiyeti ve kusma hamilelik belirtisi olabilir

ilk hafta gebelik belirtilerinde Halsizlik ve ardından gelen koku hassasiyeti ve kusma hamilelik belirtisi olabilir

4-İdrarda artış ve sık tuvalet ihtiyacı hissetmek 

Planlı gebeliklerdeki başka bir belirti de tuvalet ihtiyacının artmasıdır. Gebelik sürecine girdiğinizi, sık sık idrara çıkma durumu ile de anlayabilirsiniz. Bu tür bir durumda tabiki sizler hamilelikle ilgili gebelik şüphesi duyabilirsiniz.

5-Başım da dönüyor hamile olabilir miyim ?

Makalenin hemen başında belirtilerin kişiden kişiye farklılık göstereceğini sizlere ifade etmiştik melekler, bu itibarla burada yazılan tüm belirtileri alabileceğiniz gibi bu hem gebeliğin belirtisi, hemde belirtisi olmayabilir yazımızı takip edin lütfen. Evet baş dönmesi de hamileliğinizin belirtilerinin arasında yer alıyor. Bu tür bir durumda da hamile olduğunuzu düşüneceğiniz kuvvetle ihtimal.

6-İştah açılması ve psikolojik durumdaki değişiklikler de hamileliğin belirtisidir.

Belki hamilelikten şüphelenmediniz ama, dikkat ettiniz mi ? iştahınızda ani bir artış oldu mu, ya da çok sevdiğiniz bir yiyeceği yemek istediğinizde vaz geçtiğiniz oldu mu ? Bunlar da hamileliğin belirtileri arasında yer alıyorlar. Haricen, hamilelik sürecine girmiş olan bir anne adayı psikolojik olarak bazı değişiklikler yaşar.

Gebelik belirtileri ilk hafta ruh hali değişikliği

ilk hafta ruh hali değişikliği

Ani öfkelenmeler, aşırı şekilde duygusallık, olayları biraz daha takıntılı hale getirme… Bunlarda hamileliğin belirtileri arasında yer alan bulgulardır. Artık kendimi tanıyamıyorum, yahu bana ne oldu giib soruları soruyorsanız hamile olabilirsiniz lütfen diğer belirtilerin sizlerde olup olmadığını tespit edin.

İlk hafta gebelir belirtileri iştahın açılması

İlk hafta gebelir belirtileri iştahın açılması

7-Az şekilde kanama Gebelik Belirtileri Arasında Yer Alıyor.

Özellikle halk arasında ve kulaktan duyduğunuz yerleşme kanaması hususuna dikkat çekmek istiyoruz, bebeğin ana rahmine yerleşmesinin ardından ( yine kadından kadına değişiklik gösterebilir ) küçük bir kanama geçirebilirsiniz. Korkulacak bir durum yok lütfen panik yapmayın.

Yaşanılan bulgular bunlar olsa da, bu bulguların bir çoğunun ” anne olmaya hazırım anne olacağım “ düşüncesi ile hareket eden hemen hemen bütün kadınlarda görüldüğü de tespit edilmiştir. Dolayısı ile bu tür şüpheleri duyuyorsanız ve kendinizde hissediyorsanız, yapacağınız en güzel şey gebemiyim diye düşüneceğinize bir test alarak sonuçlara bakmaktır. Unutmadan, yapılan gebelik testlerinden en iyisi  hangi markadır diye düşünmeyin. Herhangi birisiyle test yapabilirsiniz. Bu yapacağınız testte dikkat edeceğiniz tek şey, sabah yapmak ve testi, ilk 5 dakika sonucuna göre değerlendirmek. 5 dakikadan sonra beliren ikinci çizgiler pek anlam taşımamaktadır. Ama yinede bende ikinci çizgi silik çıktı diyorsanız hemen beta hcg testi yaptırmalısınız.

Paylaşım

Etiketler:, ,

120 Responses “İlk hafta gebelik belirtileri nelerdir ?”

 1. saniye
  26 Mart 2016, 01:05

  Merhaba ben 18 martta dondurulmuş emriyo transferi yaptirdim ama bugün lekelenme oldu bebeğim tuyunmamis olabilirmi

  • Melekler Mekanı
   26 Mart 2016, 13:03

   Merhabalar Saniye,

   Öncelikle umarız en kısa sürede hamile kalırsınız ve bize güzel haberlerinizi verirsiniz. Embriyo tranfesi ile alakalı daha geniş bilgiyi TÜP BEBEK bölümümüzden bulabilirsiniz. Sorunuzdaki lekelenme, bebeğin tutmadığı anlamına gelebileceği gibi, söz konusu bebeğin halk arasından ” yerleşme kanaması ” olarak bilinen rahme yerleşme durumu da olmuş olabilir. Dolayısı ile biraz beklemekte fayda görüyoruz. Sitemiz üzerinden kayıt olmadan da ayrıca tüm sorularınızı FOrum bölümümüze yöneltebilirsiniz.BURADAN SORUNUZ Uzmanlarımız tarafından size ivedilikle doğru bilgi ile dönüş sağlanacağından emin olabilirsiniz.

 2. Gul
  25 Mart 2016, 21:42

  Ben 5 aylık evliyim 16 martta normal adet olmayı bekliyodum çok koyu bir renk te oldu ve çok azdı adetim.gogsumde şişlik var büyümüş olduğunu hissedebliyorum
  Nisan 16 sinda tekrar olmam lazim sasmazsa eğer aynısı olur sa test yapmalimiyim
  Ayrıca marttaki başlayan normalde 5 6 gun süren 1 gun önce bitti
  Cevabınız için teşekkürler

  • Melekler Mekanı
   26 Mart 2016, 12:59

   Selamlar Sevgili Gül,

   Söz konusu gebeliği bekleyen kadınların bu tür belirtileri alması mümkündür. Psikolojik olarak ta regl belirtileri ile gebelik belirtileri karıştırılıyor. 16 Nisanda regl tarihiniz bir kaç gün geçebilir. Biraz daha sakin, biraz daha oluruna bırakarak bebek bekleme durumunu takip etseniz sizin için iyi olur.

  • Sema
   1 Mayıs 2016, 16:53

   Merhabalar öncelikle bu güzel bilgileriniz için çok teşekkür ederim benim iki çocuğum var 3. Yü istiyoruz allah izin verirse eşim çocuklar çok istiyo tabi bende spiral kullanıyodum 1 eylülde çıkarttım ama hala gebelik olmadı soğan kürü yaptım geçen ay 22 nisanda adet oldum şimdide maydanoz süt kürü uyguluyorum bakalım nolcak kısmet

 3. Melek
  19 Mart 2016, 18:49

  Merhaba Melekler Mekanı. Ben 4 aylık evliyim ve bir bebeğim olsun istiyorum. 17.02.2016 tarihinde adet oldum ve adetim iki gün gecikti. Üstelik midem bulanıyor kusamiyorum. Karın bolgemde ağrı var ve goguslerim sisti acaba hamilemiyim? Yardiminiz için teşekkürler.. 🙂

  • Melekler Mekanı
   21 Mart 2016, 15:14

   Selamlar öncelikle,

   Bu tür konuları ele aldığımız bir bölümümüz var bu bölümden kayıt olmadan sorular sorabilirseniz uzmanlarımız size hemen yanıt verecektir. Bu arada gebelik bölümümüzde sizlere diğer kadınlarımızda yardımcı olacaktır.

 4. zeynep
  18 Mart 2016, 23:11

  Sekiz aylik oglum var bibebegim daha olsun istiyorum

  • Melekler Mekanı
   19 Mart 2016, 13:43

   Selamlar Zeynep, Sitemizdeki gebelik bölümünden faydalanabilirsiniz. Sizin gibi bebek isteyen değerli kadın üyelerimizin ve kayıtsız kullanıcılarımızın soruları, yorumları, gebelik için gereken tüm bilgileri bu alanda toparlıyoruz. Her türlü soruyu ve cevabını bulmak istediğiniz konular hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Umarız en kısa sürede bebeğiniz olur.

   Sevgiler.

  • selcen
   28 Mart 2016, 02:21

   Ben 1,5 yillik evliyim çocugum olmuyor doktora gorundum ama biseyin yok diyor yardimci olurmusunuz cok uzuluyorum ve cok istiyorum hamile kalmak

  • Melekler Mekanı
   28 Mart 2016, 10:55

   Selamlar Sevgili Selcen

   Bu kadar üzülüyor olmanız emin olun yersiz. Daha yaşınızda küçüktür. Siz bir buçuk yıllık evlisiniz, herşeyi bu kadar stres yaparsanız bebeğin olmasını da beklemeyin. Herşeyi biraz oluruna bırakacaksınız. Yumurtlama günlerinizi takip edeceksiniz. Dilereniz sitemizdeki GEBELİK bölümüne kayıt olmadan da tüm sorularınızı yazabilirsiniz. Kayıt olursanız da online şekilde sizin durumunuda olan diğer kadınlarımızla konuşabilir cevaplar alabilirziniz. Ama lütfen üzülmeyin daha yeni evlisiniz.

  • 28 Mart 2016, 14:15

   Evetvdogrudur da esim cok istiyo onun cok istemesi beni uzuyo olmamasiyla beraberinde yorumumu cevapladiginiz icin cok tesekkur ederim ama inaninki cok istiyoruz

 5. hacer eroğlu
  22 Şubat 2016, 01:34

  Güzel anlatım için teşekkür ediyorum

  • Melekler Mekanı
   22 Şubat 2016, 01:35

   Rica ederiz hacer hanım yardımcı olabildiysek ne mutlu bize.

  • Filiz
   18 Mayıs 2016, 00:25

   Mrb BN nısanın 16 snda adet qormştm bu ay ıkı qun qecıktı yazdıqız bütün belırtler var hamule olabılır mıyım

  • 20 Mayıs 2016, 11:48

   Her adet gecikmesi hamilelik olmayabilir. Mevsimsel değişimler ve psikolojik nedenlerde adet tarihie etki edebilir. En garantili sonuç için kan ve idrar testi yaptırabilirsiniz.

  • 19 Mart 2017, 20:01

   Hayirli aksamlar. Benimde bir sorum var cvp veriraeniz sevinirim benim 1 haftadir basim dönuyo arada midem bulaniyo bide halsizlik ve ayaklarim hic ısınmıyor neden cvp yazar misiniz

  • 19 Mart 2017, 20:06

   Cvp ne zaman gelir bide nereye cvp gelecek

  • Lavinyam
   19 Mart 2017, 21:18

   sorunuz cevaplanmıştır

  • Lavinyam
   19 Mart 2017, 21:18

   bu belirtiler ne kadar da hamilelik belirtileri ile örtüşse de kesin bir şey söylemek zor bunun için adetiniz geçti ise test yapınız.

  • Hanife arslankale
   20 Mart 2017, 23:17

   Adet gunum daha olmadi cocuj cin tedavi görüyoruz esimle bende sorun yok esimin damarinin biri tıkalı peki ilaci kullandigi icin hamile kalmış olabilirmiyim.göğüsrim buyudu yayvanlasti belim ve sag kasigimbide karnimin ici cok aciyo

  • Lavinyam
   20 Mart 2017, 23:40

   adetinizin günü geçtiğinde test yapmak doğru olacaktır. Bu belirtilere göre kesin bir şey söylemek doğru olmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Kategorideki Diğer Konular - Gebelik

Hamilelikte Yatış Nasıl Olmalı Daha Rahat Bir Uyku İçin

Hamilelikte Yatış Nasıl Olmalı– Hamilelik geçirenler iyi bilirler ki özellikle belli bir haftadan sonra ağırlaşan karnınız büyüyen bebişiniz artık size rahat vermeyebilir. Bu yüzden uykularınız bölünebilir. Tabii sadece büyüyen karın değil hamilelikte yaşanabilen bazı sıkıntılar da geceleri uykularınızı bölmeye yetecektir. Ama inanın ki hamileliğini özleyen çok fazla anne vardır şuan eminim. Kıymet bilinmesi gereken kadınların

Ne Zaman Gebe Kalabilirim Beraber Hesaplayalım Hanımlar

Ne Zaman Gebe Kalabilirim– Hamile kalabilmek adına artık bir takım şeyleri düşünüyor ve araştırmalar içine girdiyseniz siz gerçekten bebek sahibi olmaya hazır hale gelmişsiniz demektir. Zaten eşinizle birlikte verdiğiniz karar sonucunda bebek sahibi olmanın doğru zaman olup olmadığına genel bir giriş yapabilirsiniz. Sonrasında ise size ne zaman hamile kalabilirim? Hamile kalmak için hangi günler önemli?

Gebelikte Vajinal Muayene Zararlı mı? Korkusu Olanlar Lütfen Okuyun

Gebelikte Vajinal Muayene Zararlı mı– Gebe kaldığını öğrenen anne adayı için artık çok dikkatli olması gereken bir dönem başlar. Zaten anne adayları da bu döneme ait gerekli ehemmiyeti gösterirler. Ama bazı durumlarda hakkında bilmedikleri durumlar karşısında da bilgi sahibi olmak isterler merak içinde olabilirler. Bende de aslında bu korku olmuştu ama şuan olsa biliyorum ki

Gebelikte Aneminin Bebeğe Zararları Gebelikte Anemi Neden Olur

Gebelikte Aneminin Bebeğe Zararları– Gebelikte en sık yaşanan komplikasyonlardan biridir anemi yani kansızlık. Gebelikte kansızlık tabii ciddi sorunlara yol açabilmekte. Ciddi boyutlarda yaşanan kansızlık erken doğum riski gibi anne adayının hayatını tehlikeye sokacak kadar riskleri bulunuyor. Kansızlık durumunun tabii ki bebekte de gelişim geriliğine yol açabileceği savunulmakta. Gebe kaldığını öğrenen anne adayları özellikle beslenmelerine dikkat

Sağlıklı Bir Gebelik Geçirmek İçin Neler Yapılabilir? Anne Adayları Mutlaka Okuyun!!

Sağlıklı Bir Gebelik Geçirmek İçin Neler Yapılabilir– Süper bir yazı ile karşınızdayız.. Özellikle anne adaylarını, anne olmak isteyen kadınları ilgilendiren bir yazı. Mutlaka okumalı bilgi edinmelisiniz diye düşünüyorum. Hamile kalmak kadar onu sona kadar götürmek de oldukça önemli bir konudur. Yani siz gerekli önemli şeylere uymak sağlıklı bir gebelik geçirmek için yapılacakları mutlaka bilmek yeterli

KimdirMelekler Mekanı

Paylaşım
luletasi