İlk hafta gebelik belirtileri nelerdir ?

1123
Yorgunluk hissi hamilelik belirtisi olabilir

Yorgunluk hissi hamilelik belirtisi olabilir

İlk hafta gebelik belirtileri nelerdir ? Bebek bekleyen hanımlar için son derece açıklayıcı bir makele oluşturuyoruz. Umarım hoşunuza gider. Hamilemiyim diye kendinize sormadan edemiyorsanız bu süreçte sizlere yazacağım bilgiler ışığında gebeliğiniz için test yapıp yapmayacağınıza karar verebilirsiniz. İncelikle test sonuçlarının, kişiden kişiye göre değişiklik göstereceğini, regl gecikmesinin hemen hamileliğin belirtisi olmayacağını anlamanız gerekiyor.

Özellikle kadın psikolojisinde, planlı olarak yürütülen bebek çalışmalarında ister belirti görün ister görmeyin, zaten hamilemiyim sorularını kendi kendinize soracaksınız emin olabilirsiniz. Hamile kalabilmek adına planlı gebelik yapmanızı sizlere tavsiye ediyoruz. Peki ben hangi belirtileri aldığımda erken gebelik belirtisi olarak görmeliyim ve test yaptırmalıyım ?

ERKEN GEBELİK BELİRTİLERİ

İLK HAFTA HAMİLELİK BELİRTİLERİ

1-Birinci Belirti Yorgunluk ve halsizlik hissi duymak 

Gebelikte ilk belirtiler; Güzel bir yükünüz var artık, metabolizmanızda olan değişiklikten dolayı bu iş yükü ister istemez sizlerin vücutlarında gereksiz bir yorgunluk yapacağından dolayı ilk belirti için halsizlik ve yorgunluk hissi diyebiliriz. Kandan gebelik için bakılan progestan ( gebeliğin hormonu ) rahatlama etkisi yaparak saten sizlerin rahatlamasına, gevşemesine yol açacaktır. Bi ilk belirti sizde mevcut ise hamile olduğunuz anlamına gelebilir.

Yorgunluk hissi hamilelik belirtisi olabilir

Yorgunluk hissi hamilelik belirtisi olabilir

2-İkinci Gebelik Belirtisi Göğüslerde Hassasiyet Diken Gibi Batma

Hamileliğinizin anlaşılması adına bu belirtininde son derece önemli olduğunu söylemeden geçemeyeceğiz. Bebeği olacak kadınlarda yapılan araştırma ile bu süreçte memelerde son derece hassasiyet, büyüme ve diken gibi batma hissi yaşandığı saptandığından, bu durumunda gebeliğinizin başladığına işaret ettiğini düşünebilirsiniz.

3-Böğürme, Mide Bulantısı ve Kusma Durumu da en etkin belirtidir

Normalde sevdiğiniz vaz geçmediğiniz parfüm, yemek kokularına artık çok hassasiyet gösteriyorsunuz. Hamilelikte kusma konusunda sizlere bilgiler sunmuştuk. Bununla birlikte hassasiyet hat safhaya çıkarak istifra etmenize neden oluyor ise bu da güçlü bir hamileliğin belirtisidir diyebiliriz.

ilk hafta gebelik belirtilerinde Halsizlik ve ardından gelen koku hassasiyeti ve kusma hamilelik belirtisi olabilir

ilk hafta gebelik belirtilerinde Halsizlik ve ardından gelen koku hassasiyeti ve kusma hamilelik belirtisi olabilir

4-İdrarda artış ve sık tuvalet ihtiyacı hissetmek 

Planlı gebeliklerdeki başka bir belirti de tuvalet ihtiyacının artmasıdır. Gebelik sürecine girdiğinizi, sık sık idrara çıkma durumu ile de anlayabilirsiniz. Bu tür bir durumda tabiki sizler hamilelikle ilgili gebelik şüphesi duyabilirsiniz.

5-Başım da dönüyor hamile olabilir miyim ?

Makalenin hemen başında belirtilerin kişiden kişiye farklılık göstereceğini sizlere ifade etmiştik melekler, bu itibarla burada yazılan tüm belirtileri alabileceğiniz gibi bu hem gebeliğin belirtisi, hemde belirtisi olmayabilir yazımızı takip edin lütfen. Evet baş dönmesi de hamileliğinizin belirtilerinin arasında yer alıyor. Bu tür bir durumda da hamile olduğunuzu düşüneceğiniz kuvvetle ihtimal.

6-İştah açılması ve psikolojik durumdaki değişiklikler de hamileliğin belirtisidir.

Belki hamilelikten şüphelenmediniz ama, dikkat ettiniz mi ? iştahınızda ani bir artış oldu mu, ya da çok sevdiğiniz bir yiyeceği yemek istediğinizde vaz geçtiğiniz oldu mu ? Bunlar da hamileliğin belirtileri arasında yer alıyorlar. Haricen, hamilelik sürecine girmiş olan bir anne adayı psikolojik olarak bazı değişiklikler yaşar.

Gebelik belirtileri ilk hafta ruh hali değişikliği

Gebelik belirtileri ilk hafta ruh hali değişikliği

Ani öfkelenmeler, aşırı şekilde duygusallık, olayları biraz daha takıntılı hale getirme… Bunlarda hamileliğin belirtileri arasında yer alan bulgulardır. Artık kendimi tanıyamıyorum, yahu bana ne oldu giib soruları soruyorsanız hamile olabilirsiniz lütfen diğer belirtilerin sizlerde olup olmadığını tespit edin.

İlk hafta gebelir belirtileri iştahın açılması

İlk hafta gebelir belirtileri iştahın açılması

7-Az şekilde kanama Gebelik Belirtileri Arasında Yer Alıyor.

Özellikle halk arasında ve kulaktan duyduğunuz yerleşme kanaması hususuna dikkat çekmek istiyoruz, bebeğin ana rahmine yerleşmesinin ardından ( yine kadından kadına değişiklik gösterebilir ) küçük bir kanama geçirebilirsiniz. Korkulacak bir durum yok lütfen panik yapmayın.

Yaşanılan bulgular bunlar olsa da, bu bulguların bir çoğunun ” anne olmaya hazırım anne olacağım “ düşüncesi ile hareket eden hemen hemen bütün kadınlarda görüldüğü de tespit edilmiştir. Dolayısı ile bu tür şüpheleri duyuyorsanız ve kendinizde hissediyorsanız, yapacağınız en güzel şey gebemiyim diye düşüneceğinize bir test alarak sonuçlara bakmaktır. Unutmadan, yapılan gebelik testlerinden en iyisi  hangi markadır diye düşünmeyin. Herhangi birisiyle test yapabilirsiniz. Bu yapacağınız testte dikkat edeceğiniz tek şey, sabah yapmak ve testi, ilk 5 dakika sonucuna göre değerlendirmek. 5 dakikadan sonra beliren ikinci çizgiler pek anlam taşımamaktadır. Ama yinede bende ikinci çizgi silik çıktı diyorsanız hemen beta hcg testi yaptırmalısınız.

Paylaşım
120 thoughts on “İlk hafta gebelik belirtileri nelerdir ?

 1. saniye

  Merhaba ben 18 martta dondurulmuş emriyo transferi yaptirdim ama bugün lekelenme oldu bebeğim tuyunmamis olabilirmi

  1. Melekler Mekanı Yazar

   Merhabalar Saniye,

   Öncelikle umarız en kısa sürede hamile kalırsınız ve bize güzel haberlerinizi verirsiniz. Embriyo tranfesi ile alakalı daha geniş bilgiyi TÜP BEBEK bölümümüzden bulabilirsiniz. Sorunuzdaki lekelenme, bebeğin tutmadığı anlamına gelebileceği gibi, söz konusu bebeğin halk arasından ” yerleşme kanaması ” olarak bilinen rahme yerleşme durumu da olmuş olabilir. Dolayısı ile biraz beklemekte fayda görüyoruz. Sitemiz üzerinden kayıt olmadan da ayrıca tüm sorularınızı FOrum bölümümüze yöneltebilirsiniz.BURADAN SORUNUZ Uzmanlarımız tarafından size ivedilikle doğru bilgi ile dönüş sağlanacağından emin olabilirsiniz.

 2. Gul

  Ben 5 aylık evliyim 16 martta normal adet olmayı bekliyodum çok koyu bir renk te oldu ve çok azdı adetim.gogsumde şişlik var büyümüş olduğunu hissedebliyorum
  Nisan 16 sinda tekrar olmam lazim sasmazsa eğer aynısı olur sa test yapmalimiyim
  Ayrıca marttaki başlayan normalde 5 6 gun süren 1 gun önce bitti
  Cevabınız için teşekkürler

  1. Sema

   Merhabalar öncelikle bu güzel bilgileriniz için çok teşekkür ederim benim iki çocuğum var 3. Yü istiyoruz allah izin verirse eşim çocuklar çok istiyo tabi bende spiral kullanıyodum 1 eylülde çıkarttım ama hala gebelik olmadı soğan kürü yaptım geçen ay 22 nisanda adet oldum şimdide maydanoz süt kürü uyguluyorum bakalım nolcak kısmet

 3. Melek

  Merhaba Melekler Mekanı. Ben 4 aylık evliyim ve bir bebeğim olsun istiyorum. 17.02.2016 tarihinde adet oldum ve adetim iki gün gecikti. Üstelik midem bulanıyor kusamiyorum. Karın bolgemde ağrı var ve goguslerim sisti acaba hamilemiyim? Yardiminiz için teşekkürler.. 🙂

  1. Melekler Mekanı Yazar

   Selamlar öncelikle,

   Bu tür konuları ele aldığımız bir bölümümüz var bu bölümden kayıt olmadan sorular sorabilirseniz uzmanlarımız size hemen yanıt verecektir. Bu arada gebelik bölümümüzde sizlere diğer kadınlarımızda yardımcı olacaktır.

  1. Melekler Mekanı Yazar

   Selamlar Zeynep, Sitemizdeki gebelik bölümünden faydalanabilirsiniz. Sizin gibi bebek isteyen değerli kadın üyelerimizin ve kayıtsız kullanıcılarımızın soruları, yorumları, gebelik için gereken tüm bilgileri bu alanda toparlıyoruz. Her türlü soruyu ve cevabını bulmak istediğiniz konular hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Umarız en kısa sürede bebeğiniz olur.

   Sevgiler.

  2. selcen

   Ben 1,5 yillik evliyim çocugum olmuyor doktora gorundum ama biseyin yok diyor yardimci olurmusunuz cok uzuluyorum ve cok istiyorum hamile kalmak

  3. Melekler Mekanı Yazar

   Selamlar Sevgili Selcen

   Bu kadar üzülüyor olmanız emin olun yersiz. Daha yaşınızda küçüktür. Siz bir buçuk yıllık evlisiniz, herşeyi bu kadar stres yaparsanız bebeğin olmasını da beklemeyin. Herşeyi biraz oluruna bırakacaksınız. Yumurtlama günlerinizi takip edeceksiniz. Dilereniz sitemizdeki GEBELİK bölümüne kayıt olmadan da tüm sorularınızı yazabilirsiniz. Kayıt olursanız da online şekilde sizin durumunuda olan diğer kadınlarımızla konuşabilir cevaplar alabilirziniz. Ama lütfen üzülmeyin daha yeni evlisiniz.

  4. selcen

   Evetvdogrudur da esim cok istiyo onun cok istemesi beni uzuyo olmamasiyla beraberinde yorumumu cevapladiginiz icin cok tesekkur ederim ama inaninki cok istiyoruz

  1. Filiz

   Mrb BN nısanın 16 snda adet qormştm bu ay ıkı qun qecıktı yazdıqız bütün belırtler var hamule olabılır mıyım

  2. Mawi Çabuk

   Her adet gecikmesi hamilelik olmayabilir. Mevsimsel değişimler ve psikolojik nedenlerde adet tarihie etki edebilir. En garantili sonuç için kan ve idrar testi yaptırabilirsiniz.

  3. Hanife arslankale

   Hayirli aksamlar. Benimde bir sorum var cvp veriraeniz sevinirim benim 1 haftadir basim dönuyo arada midem bulaniyo bide halsizlik ve ayaklarim hic ısınmıyor neden cvp yazar misiniz

  4. Lavinyam

   bu belirtiler ne kadar da hamilelik belirtileri ile örtüşse de kesin bir şey söylemek zor bunun için adetiniz geçti ise test yapınız.

  5. Hanife arslankale

   Adet gunum daha olmadi cocuj cin tedavi görüyoruz esimle bende sorun yok esimin damarinin biri tıkalı peki ilaci kullandigi icin hamile kalmış olabilirmiyim.göğüsrim buyudu yayvanlasti belim ve sag kasigimbide karnimin ici cok aciyo

  6. Lavinyam

   adetinizin günü geçtiğinde test yapmak doğru olacaktır. Bu belirtilere göre kesin bir şey söylemek doğru olmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaşım