Kaçış Yok : Kuzey Koreli Kadınlar Cinsel Köle Olarak Satılıyor

Binlerce Kuzey Koreli kadın ve kız, Çin’deki cinsel köleliğe satılıyor, hayatta kalanlarla yapılan görüşmelere işaret eden yeni bir rapor bulundu. Bazı kadınlar evlenmeye zorlanırken, diğerleri siber suçlara veya fuhuşa zorlanıyorlar. Hatta bazılarının yaşları 13 yaşından daha genç.

Londra’nın merkezinde bulunan ve kesinlikle kar amacı gütmeyen  Kore Gelecek Girişimi tarafından bir soruşturma yapılıyor, buna göre  200.000 kadar Kuzey Koreli’nin Çin’deki mülteci olarak yaşadığı, memleketlerinde baskı altında kaldığı ve yoksulluktan kaçan, kadın ve kız çocuklarının yüzde 60’ının taciz edildiği tahmin ediliyor. Bunun tam adı cinsel kölelik. CNN’ye göre, İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün yakın tarihli bir raporu, kadın savunucuların karşılaştıkları riskler konusunda benzer sonuçlara ulaştı.

2016 Yılında Çinde çocuk politikaları biraz gevşetildi. Nüfusun çok büyük bir bölümü erkeklerden oluşan ÇİN’de, erkeklerin kadınlara olan ihtiyaçlarından dolayı yani anlayacağınız gibi gelinlere olan talepten dolayı bu durum cinsiyette özellikle dengesizliğe yol açıyor ve bu durumlar ortaya çıkıyor. Yani erkekler çok fazla ve çok fazla kadına ihtiyaç var bilmem anlatabildim mi ?

Elde bulunan Rapora göre soruşturmanın tamamlanması iki yıl sürdü, araştırmacılar “insan ticareti mağduru kadınlardan ve kızlardan büyük kazanç sağlayan yasadışı bir endüstri” buldular. Yani bu ihtiyaçtan dolayı oluşan çeteler bu kadınları seçiyorlar. Kurbanların bazıları, Çin sınırından kaçmalarına yardım eden kaçakçılar tarafından köleliğe satılıyor.

Dünyadaki Kadınlara, 2015’te acımasız Kuzey Kore rejiminde yetişmek, gıda ve elektriğin kıtlığını anlatmak için acımasız bir zirvede görünmesini ve hükümet insanlara nasıl giyineceklerini, nasıl düşüneceklerini anlattığını söyledi. Okulda Amerikalılara ülkenin sorunları için suçlamaları gerektiği öğretildi. Babası kendi işini kurmak için çalışma kampına yollandı. Çıktıktan sonra kemikleri açlıktan çıkarken, ailesi kaçakçıların yardımıyla Çin’e kaçmak için hayatlarını tehlikeye atmaya karar verdi.

Bu kaçakçılar seks tacirleri haline geldi.

Yeonmi  ailesi de bunlardan birisi… Aileyi Çin’e getirdiler ve annesinn gözlerinin önünde  13 yaşında olan Yeonmi’ne tecavüz ettiler. Sonra Yeonmi ve annesini gelin olarak sattılar. Yeonmi başlangıçta, onu satın alan adamın cinsel ilerlemelerine karşı savaşmaya çalıştı, Yeonmi’yi gelin olarak alan adam, onu ailesi ile bir araya getireceğine dair söz verince bu cinsel ilerlemeye karşı olan savaşını bıraktı ve vazgeçti.

Dünyada halen devam eden kadın köleliğin en büyük örneği malesef Çin’de kendini gösteriyor. Öyle göründüğü gibi değil. Halen devam eden köleliğe karşı da dünya malesef bu raporları hazırlayan kuruluşlar haricinde sessiz kalmayı tercih ediyor. Politika belli, kazan-kazan şeklinde ilerliyor. İnsanlık suçu, özellikle kadınlara küçücük kızlara yapılan bu şiddeti ve köleliği melekler mekanı ahalisi olarak kınıyor ve haberini yapıyoruz. Zira, elimizden geleni yapmaya çalışıyor, en azından safımızı belli ediyoruz. Kahrolsun kadınları köle diye satanlar.

Bu arada haberin tamamını CNN’de okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir