Kışın yenmesi gereken sebze ve meyveler

Kışın yenmesi gereken meyve ve sebzeler ile sizlerleyiz. Sevgili takipçilerimiz,kış aylarında enerjye daha fazla ihtiyacımız var. Mikroplardan korunmamız ve antioksidan bakımından zengin sebze ve meyveler tüketmeliyiz. Kış ayların da havaların soğuması ve özellikle gribal enfeksiyonların yaygınlaşması ile birlikte vücut direnci düşer ve hastalıklara karşı bir nevi savunmasız bir hale geliriz. Bu yüzden kış ayların da düzenli ve sağlıklı bir şekil de beslenerek bağışıklık sistemini güçlendirmek de fayda olacaktır.
Uzmanlar özellikle nar’ın antioksidan bakımından oldukça zengin olduğunu ve bu sebeple bolca tüketilmesi gerektiğinin altını çiziyorlar.
Gelelim kış aylarında tüketmeniz gereken diğer gıdalara..Narı yedikten sonra kabuğunu da sakın atmayın. Bu kadar sağlığa faydalı olan nar kabuğu ile de şifa dağıtıyor. Nar kabuğunun faydaları için burayı tıklayabilirsiniz.

kışın yenmesi gereken meyveler
kışın yenmesi gereken meyveler

C vitamini ve antioksidan bakımından zengin elmayı evlerinizden uzak tutmayın..A vitamini bakımından zengin tatlı patateste bağışıklık sistemini güçlendirdiği için tüketilmesi gereken sebzelerden..
Havuç hem bizler hemde çocuklarımız için eşsiz bir vitamin deposu,çorbasını,salatasını yapabilirsiniz. Her evin dolabın da mutlaka bulunması gereken besinlerden biri olan havuç, çok amaçlı çorbalardan salatalara, tatlılardan, pastalara kadar kullanılan ve hatta meyve suyu olarak da oldukça lezzetli ve faydalı bir besindir. Kışın hemen hemen her evde pişen çorba türlerine de ilave edebileceğiniz havuç çorbası tarifine buradan ulaşabilirsiniz.kış ayların da faydalı besinler
kış ayların da faydalı besinler

Turp çok fantastik ve lezzetli bir sebzedir. Peki yaprağının da yendiğini biliyor muysunuz. İçerdiği beta-karoten, C, E, B6, B9 vitaminleri ile kalsiyum açısından çok iyi bir sebzedir. Turp yapraklarının yaşlanmayı yavaşlatıcı etkisi de vardır.
Balkabağı olmadan sağlıklı kış besinleri listesi olamaz. Her çeşit vitamin açısından zengin olmasının yanısıra özellikle A vitamini deposudur. Balkabağı çok sağlıklıdır ve kış ayları boyunca sizi soğuktan koruyacak her çeşit minerali barındırır.
Domates her ne kadar yaz mevsimi sebzesi ise de kışın sıcacık bir domates çorbasına kim hayır diyebilir. Bu nedenle önerimiz yazın hazırladığınız ve derin dondurucuya attığınız domatesleri kışın kullanmanız. Domates kalp hastalıkları riskini azaltır.
Kemik sağlığı için faydalı olan K vitamini barındırır. Diyetinize çok faydalıdır, tüm vitaminler vardır.
C vitaminiyle dolu köklü bir bitkidir. Sadece kışın değil her mevsim yemeniz gereken bir besindir. Her çeşit kanser riskini azaltır ve son derece lezzetlidir.Bağışıklık sistemini güçlendirir. Demir, potasyum deposudur ve kemiklerinizin sağlığı için gerekli olan K vitamini bulundurur.

Etli Karışık Dolma Tarifi İçin Tıklayınız

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir