Menopozda Gebe Kalınır mı? Böyle Bir Şey Mümkün mü?

Menopozda Gebe Kalınır mı?– Kadınlarda adet döngüsü ergenlik ile birlikte başlayabilir. Ergenlikte başlayan adet kanamaları öncesi daha anne karnında yumurtaları oluşan kız çocuklarının ergenlikte başlayan adet kanamaları ile birlikte her kanamada bir yumurta olgunlaşıyor ve çatlıyor sonrasında her ay bu şekilde bir yumurta rezervden azalıyor. Ta ki bu durum kadınların menopoz dönemine kadar sürüyor. Menopoz ile birlikte artık yumurta rezervi kalmadığı için artık kanama oluşmuyor. Bu genelde 40 yaş sonrası olabilmekte kimisi daha erken kimisi daha geç menopoza girmekte. Yumurta rezervinde yumurtanın kalmaması durumu hem adet olmayı engeller hem de artık yumurtalıkta hormon yapımının da oldukça azaldığı için hamile kalma şansı oldukça az yok diyebilecek kadar azdır. Kimi erken yaşlarda menopoza giren kadınların ilaçla adet görmeleri sağlanabilir menopoza girme zamanı ertelenebilmekte tabii şimdi merak edilen konuya gelirsek acaba menopoza giren bir kadın hamile kalabilir mi?Aslında dediğimiz gibi menopoza girilmiş ise adet görülmüyorsa bu demek oluyor ki yumurta artık kalmamıştır. Böyle bir durumda hamile kalınması muhtemel değildir. Hatta genç yaşta menopoza girenler adet kanamalarının uzatılmasının sağlanması ve hamile kalmak isteyebiliyorlar. Özellikle erken menopozda hamile kalınabileceğini uzmanlar da söylüyor. Aslında tam menopoza girdiğini düşünürken bile hamile kalabilirsiniz. Adet düzensizlikleri sıklaştı ise ter basması sıcak basması gibi belirtiler menopoza işarettir. Mutlaka doktora görünerek eğer hamile kalmak istiyorsanız zaman geçmeden tedavinizi olabilirsiniz. Özellikle kariyer yapan erken yaşta evlenmek istemeyen kadınlar ileri yaşlarda doğum yapmak isteyebiliyorlar. Aniden menopoz olma durumuna karşı bazıları yumurta toplama ve dondurma işlemi yaptırabiliyor böyle bir duruma.


Yeni yeni menopoza giren bir kadının hamile kalma durumu olabilir ama öncelikle uzman bir jinekoloğa görünüp tahliller yaptırıp muayene olmalısınız. En azından yumurta rezervine bakılıp değerlendirilirse doktorunuz da ona göre mutlaka bilgi verecektir size. Yani menopoza girilse dahi ani bir sürpriz yaşayabilirsiniz. Eğer hamile kalmayı istemiyorsanız da menopoza girdikten en az 1 yıla kadar korunmaya devam etmelisiniz. Menopoza girmenin ardından 1 yıl içinde hamile kalma şansı olabiliyor.

Menopozda Gebe Kalınır mı? Böyle Bir Şey Mümkün mü?” için 3 yorum

 • 5 Ekim 2018 tarihinde, saat 23:19
  Permalink

  Tüpleri bağlı biri menepozda girmişişe yumurta toplatmabiliri mi ve bebek sahibi olabilir mi

 • 2 Ekim 2018 tarihinde, saat 15:38
  Permalink

  50 yaşındayım günüm geçti 12 gün test yaptım geçersiz görünüyor ne yapmamı önerirsiniz

 • 1 Ekim 2018 tarihinde, saat 14:10
  Permalink

  Merhaba birkac ay once enfeksiyon kaptigimi dusunup jinekologa gittim benden hormon testi istediler…birkac gun sonrada sonuclarimdsn erken menopoza girdigimi soyledi…ama adetim duzenli bir sekilde dewam ediyor….bu durumda hamile kalabilir miyim???

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir