Metabolizmayı hızlı çalıştıran şeylerle hemen kilo verebilirsin !

METABOLİZMA HIZINI NASIL YÜKSELTİRİM : Metabolizmam ağır çalışıyor diye yakınan kadınları sürekli duyuyoruz. Bu tamamen hormonlar genetik yapı ve beslenme alışkanlıklarının etkisiyle ortaya çıkan ciddi bir sorundur. Çoğu kadın kilo verebilmek ve metabolizmasını hızlandırmak için binbir çeşit öneriyi değelendirmeye çalışıyor. Spor,diyet,bitki çayları,alternatif tıp ve daha niceleri. Metabolizmanızı bazı alışkanlıklarınızı değiştirerek yada bazı ekstralar katarak hızlandırabilirsiniz. Öncelikle yattığınız odayı havalandırıp ısısını düşürerek başlayabilirsiniz. Soğuk odada yatan kişiler sıcak odada yatan kişilere oranla daha fazla kalori yakarlar.

BOL BOL SU TÜKETMENİZ GEREKİYOR : Su içmek iştahı kapar ve metabolizmanızın hızlanmasına ciddi katkıda bulunur. Kahkaha atmak bazal enerjiyi %20 arttırır buda şu demektir.Günde 10 dakika gülmek size 170 kalori yaktırır. Yiyeceklerinize mutlaka acı katın yaktığınız kalorinin iki katına çıkmasına neden olacaktır. Uygun olduğunu düşündüğünüz yiyeceklerinize mutlaka hardal katın metabolizmayı %25 oranında daha fazla hızlandırdığı İngiltere’de yapılan bir araştırmayla kanıtlandı.. Gün içinde yapılan egzersizinize eklediğiniz 2,5 dakikalık ekstra egzersiz 24-48 saat arası hızlı çalışan bir metabolizmaya yol açıyor.Bununla birlikte sizlerin metabolizma hızını yükseltecek tüyoların yanı sıra hareket etmeniz de son derece önem taşıyor kızlar. Yani metabolizma hızınızı yükselttiğinizde örneğin günde yapacağınız 30 dakika ila başlayan ve 1,5 saate kadar sürecek olan hafif tempolu yürüyüşle istemediğiniz ne kadar kilonuz var ise ilk üç ayda hızlı şekilde vereceksiniz daha sonraki zamanlarda ise bu hız düşeceğinden dolayı yine kilo vereceksiniz ama ağırdan gideceksiniz.


Bununla birlikte özellikle kış aylarında kadınlarımızda acayip bir yorgunluk söz konusu olmakta, bununda asıl nedeni soğuklar değerli melekler, soğuk havalarda malesef metabolizma hızınız olduğundan daha fazla düşüş gösterecektir. Ev işlerinde biraz daha sıkı şekilde çalışarak ta aynı zamanda bu metabolizma hızınızı yükseltebilirsiniz. Özellikle bu hızın yükselmesi ile kiloların yanı sıra istenmeyen karın şişliklerininde önüne geçmiş olacaksınız.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir