Migren ağrılarını nasıl önleyebiliriz ?

50

Değerli Melekler Mekanı takipçilerimiz,yaşadığımız stresli şehir hayatıyla beraber baş gösteren ve sıklıkla yaşadığımız kronik baş ağrıları yerini migrene bıraktı.
Uzmanlar ansızın gelen ve hayatımızı ızdıraba çeviren migren ağrılarının tedavisinin olduğunu belirtiyorlar. Migren kadınlarda daha fazla görülüyor.Uzmanlar baş ağrısının migren’in sadece bir belirtisi olduğunu hatırlatıyorlar.
Migren ağrısı maalesef ki,ataklar halinde görülüyor.3-4 saat sürebildiği gibi 3 güne kadar da etkili olabiliyor..Şiddetli ağrı istifraya ve mide bulantılarınada yol açıyor.
Işığa ve sese duyarlılığın artması gibi belirtilerde migrene eşlik ediyor.Migren esnasında el ve ayakta karıncalanma,boyun ve kaslarda sertleşme,konsantrasyon ve konuşma güçlüğü gibi olumsuzluklarada neden olabiliyor.Birçok kişide ağrı ve diğer semptomlar o kadar şiddetlidir ki, atak geçiren kişiler, sadece karanlık bir odada yatıp uyumak isterler. Bu da migreni olan kişiyi günlük yaşamından alıkoyar. Stresi azaltmanın, düzenli egzersiz yapmanın ve düzenli uyumanın migren şikayetlerinin gerilemesini sağlayacağını belirten Çiftçi, öğünleri düzenli yemenin, bol bol yürüyüş yapmanın, kısa süreli ılık duşlar almanın ağrıların azalmasına faydalı olacağını söyledi.

Ayrıca evde doğal yöntemler ile migren ağrılarınızı azaltabilir ve hatta geçirebilirsiniz. Tabi ki hatırlatmak da fayda olacaktır. Ağrılarınızın farklı sağlık sorunlarından kaynaklanan nedenleri de olabilir. Bu yüzden mutlaka bir uzman hekime görünmeniz de fayda olacağınının altını çizerek size hatırlatıyoruz. Gebelikte migren ağrıları için tıklayınız

migren ağrılarına ne iyi gelir

migren ağrılarına ne iyi gelir

Migren atakları sık olmayan hastalar basit ağrı kesiciler yardımı ile önlenebilmektedir. Ancak atak sıklığı çok fazla olan hastalar için aynı şey söz konusu değildir. Bu tip hastaların uzman kişilerden destek alması çok önemlidir.
Öncelikle yapılması gereken hastanın baş ağrısı atakları geçirmesine neden olan faktörleri belirlemek ve hastanın onlarla ilişkisini kesmektir. Örneğin aşırısı sigara tüketiminin atak sayısını arttırdığı saptanmışsa, hastanın sigarayı bırakmaya teşvik edilmesi gerekmektedir. Bu aşamadan sonra önerilen ilaç tedavisine kesinlikle uyulmalı ve ilaç kullanımının aksatılmaması sağlanmalıdır.
İlaç tedavisi dışında kullanılan yöntemlerden biri de fizik tedavi yöntemidir. Bu tedavi de akupunktur ve el masajları yapılarak gelecek atakların zararları önlenmektedir.
Biberiye ve melisa da tedavi yöntemlerinin arasında yer alan seçeneklerdendir. Şimdi migrene iyi gelen bitkisel tedavi metodlarını inceleyelim;
Elma Sirkesi: Etkili besinler arasında bulunan elma sirkesi aynı zamanda migren tedavisinde kullanılır. Elma sirkesi, kemik ağrısını azaltır, yüksek kan basıncının düzenler, kan şekerini kontrol kontrol eder ve kilo vermeye yardımcı olur.
Bütün bu faydalarının yanında migren ağrılarına iyi gelir.
Bir bardak suya bir çorba kaşığı organik elma sirkesi ekleyin ve iyice karıştırın. Migren tedavisi için günlük için. Eğer elma sirkesi tüketmeye alışkın değilseniz bir çay kaşığıyla başlayın.
Buz: Gerginlikten kaynaklanan baş ağrıları yanında migren ağrılarına da buz uygulamak iyi gelir. Bzu uyuşturucu etki yaptığından dolayı ağrı başlamadan önce veya başlayacağını hissettiğiniz andan itibaren uygulayın.
Bunun yanında 15 er dakika boyunca ağrıyı azaltmak için sıcak ve soğuk kompresler uygulayabilirsiniz.
Nane: Anti inflamatuar özellikleri sinirlerin yatışmasına yardımcı olur. Bu konuyla alakalı yapılan bir çok bilimsel araştırma sonucu nanenin migrene iyi geldiğini ortaya koymuştur.
Balla tatlandırılmış nane çayı içmek anlık sonuçlar almayı sağlayabilir ve migren ağrısını geçiştirebilir.
Biber: Biber kan dolaşımını uyarır ve artırır, bundan dolayı migren ağrısı için evde uygulanan tedavi yöntemlerinin balında gelmektedir. Ayrıca biber uyuşturucu ve ağrı kesici özelliği olan kapsain maddesi içermektedir.
Ilık bir bardak suya bir çay kaşığı aci biber koyun ve iyice karıştırın, isteğe bağlı olarak tatlandırmak için birkaç damla limon suyu ekleyin ve içim.

migren ağrıları nasıl geçer

migren ağrıları nasıl geçer

Papatya: Anti inflamatura ve antiseptik özellikleri olan papatya migren ağrılarını hafifletmeye yarar. Düzenli papatya çayı içmek sorunu büyük oranda azaltmaya yardımcı olabilir.
2-3 çay kağığı papatyayı bir bardak suya koyarak bir dakika boyunca kaynatın ve günde 2-3 kere için. Gerilimden ve migrenden kaynaklanan ağrıların giderilmesine büyük ölçüde yardımcı olabilir.
Zencefil: Bu konuyla alakalı yayınlanan bazı makaleler zencefilin migren ağrılarına iyi geldiğini ortaya koymaktadır.
Migren ağrıları dışında kas kasılmasını giderir ve kan damarlarında meydana gelebilecek inflamasyonu engelleyebilir.
Migren ağrılarının tedavisi için günd ebir kaç bardak zencefil çayı içebilirsiniz. Ayrıca zencefilin faydalarına buradan ulaşabilirsiniz.
Feverfew: Aynı zamanda güöüş düğme bitkisi olarak da bilinen Feverfew migrene faydalı olarak bilinen en yaygın bitkiler arasındadır. Kas dokusunda meydana gelen spazamları gideren partenolin içerir.
30 dakika boyunca bir bardak suda bir çay kaşığı feverfew bitkisi ve nane kaynatılır, süzdükten sonra ılık bir şekilde içilir.
Bunların yanında 2 veya 3 tane feverfew yaprağı 40-100 mg yemek migreneiyi gelebilir Bazı sağlık uzmanları kapsüllerini önermektedir.
Masaj: Kafaya yapılan masaj beyne gönderilen sinyallerin artmasını sağlayarak migren ağrılarının azalmasını sağlar. Masaj aynı zamanda serotonin aktivitesini hızlandırarak ağrının azalamsına yardımcı olur.
Kafa etrafına dairesel masajlar ve belirli noktalara yapıan basınçlar mifrene iyi gelebilir.
Kahve: Bazı sağlık uzmanları kahvenin içerdiği kafein maddesinin migren ağrısına iyi geldiğini söylemektedir. Migren atağının yaklaştığını hissetteiğiniz andan itibaren 1-2 saata arayla bir fincan taze kahve içmeniz ağrıyı azaltabilir.
Ayrıca uyuşturucu etkisi olan kafein ağrının anlık hafiflemesine yardımcı olabilir.

Bilinmesi Gereken Makyaj Hileleri İçin Tıklayınız

Paylaşım
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaşım