Prefabrik ev mi, betonarme ev mi?

Prefabrik evler daha sağlam yapılardır.

Betonarme ev mi prefabrik ev mi sorusu pek çok kişi için merak konusu olan sorulardandır. ev alacaksanız ve sık deprem olan bölgede oturanlardansanız prefabrik ev almalıyım konusunda karar kılarsınız. ama kimileri de betonarme ev olmazsa olmazım diyenlerdendir. Bu konuda size betonarme ev almalısınız ya da prefabrik kesin seçiminiz olmalı gibi keskin hatlarla yanıt veremeyiz. Prefabrik ev modelleri genel olarak depremden etkilenmeyen; ama rüzgarlı bölgeler için çok da uygun olmayan ev modelleri arasında bilinen modellerdendir. siz de ev hususunda kararsız iseniz betonarme ev ile prefabrik yapılar arası farklılıkları öğrenerek duruma göre hareket edebilirsiniz. Şu gerçeği unutmayın ki estetik anlamda betonarme yapılara göre çok daha güzel görünümlü evlerdir.

Prefabrik evler maliyeti daha ucuz evlerdir.

Prefabrik evler hızlı ev sahibi olmak isteyenlerin kaçırmak istemeyecekleri evlerdendir. Ev yapımında birçok kişinin uzun süreli bekleyişleri olduğu gibi prefabrik ev alırken de uzun süre bekleyeceğim anlayışınız varsa yanılıyorsunuz. kısa sürede tamamlanan bu evler malzeme bakımından modüler parçalardan oluştuğundan taşınma konusunda kolay taşınabilirdir. Yer değişikliği istediğiniz zaman kısa sürede değişim gerçekleştirebilirsiniz. Temizlik, tamir bakımından usta ellerin kısa sürede tamamlayabileceği bir ev olduğundan bayanların isteklerini kısa sürede karşılayabilecektir. Yıkılma durumlarında ölüm, yaralanma durumlarına karşı oldukça az riske sahip yapılardır.blank
Ortalama ömrü 50- 70 yıl arası değişen yapılardır.

Prefabrik evler ömür bakımından da betonarme evlere göre daha dayanıksızdır. Betonarme yapılarda yer değiştiremezsiniz; ama prefabrik de yer değişimi mümkündür. Sahil kesimine önerilmeyen ev tiplerindendir. Isı yalıtım bakımından betonarme yapılarda görülen ısı yalıtım özelliğini bu yapılarda vardır. İyi malzeme kullanımıyla ısı ve ses yalıtımı bakımından neredeyse betonarme yapılarla yarışabilecek düzeydedir. Maliyeti düşük olan bu yapıların istediğiniz zaman model değişimini gerçekleştirebilirsiniz. Kısa sürede ev sahibi olmak istiyorsanız iyi bir tercih olabilecektir.Ev alırken nelere dikkat etmeliyim diyenler, prefabrik ev ne kadar mantıklı olur merakını gideremeyenler için hazırladığım yazımdan öğrendiklerinizle sizleri baş başa bırakmak istiyorum.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir