Sosyal Medyada Gündeme Oturan Zekat Videosu

Zekat kelime olarak öncelikle artmak ve arınmak anlamını taşımaktadır. Ramazan Ayı içinde olmanız münasebetiyle aklınızda bulunması ve bilgi kirliliğinin önüne geçmek adına Zekat ile ilgili değerli bilgileri Prof. Dr Mehmet Okuyan‘ın anlatımlarından alıntılayarak ve konumuzun altından da videosunu vererek sizlere sunuyoruz.

” Her ne hayır *infak ederseniz, size bunun tam karşılığı verilir, haksızlığa ve zarara uğratılmazsınız. Ne verdiyseniz karşılığını yerine yenisini hemen alacaksınız. Müslüman, hayat, Allah bilinci ile yaşayan kişiye denir. Hiç bir Müslüman Allah yok muş gibi hareket edemez.Rızık verenlerin en hayırlısı Allah’tır. Zekat vermek insanı kesinlikle fakir düşürmeyecektir. Rum Suresinin 39. ayetinde şöyle buyrulur ” İnsanların malları içinde artması için verdiğiniz o faiz Allah katında artmaz, Allah’ın yüzünü isteyerek, ( Allah’ın rızası anlamında Allah’a bakacak yüz olması ) her kim malının Zekatını verir ise malları katlanarak kendilerine geri verilecektir.


Allah sabredenlere ödüllerini hesapsız verecektir. Zekat sadece ve sadece mallardan verilmelidir. Ev senin ise araba senin ise arsa senin ise bu mallarda oturuyor ya da kullanıyor olsa bile bu malların zekatları bulunmaktadır. İnsanlar ömürlerinde bir kere bu taşınmaz malların zekatlarını verseler dünyada fakir kalmayacaktır. Lütfen sadece bu dediklerimizi bir düşünün.

Zekatlarınızı hesaplar iken dikkat edilmesi gereken hususlar ?

Zekatlarınıza her türlü nakit altınları da katarak hesap yapmanızı özellikle sizlere tavsiye ediyoruz. Borçlarınızı düşersiniz, kira gelirlerinizi k.kartına vereceğiniz paraları her şeyi bir tarafa, bulunanları bir tarafa koyar ve ona göre bir hesap yapıp çıkan rakamı 40’a böleceksiniz. Aslında bu hesabı yaparken hiç kimseye hesap vermek zorunda değilsiniz ( Allah Hariç  ) Kimi kandırıyorsunuz, kimin karşısına çıkacaksınız, bu yaptığınız hesaptan sorumlusunuz. Allah’a bakacak yüzünüz olsun lütfen hesaplarınızı düzgün yapın. Az verip kurtulacam demeyecek,  çok vereceksiniz. Ne kadar fazla vermek acıtıyor ise canınızı o kadar vereceksiniz.

 

İNSANLARA YARDIMDA ÇÖMERT OLUN

Ne kadar zekat vereceğim şeklinde hesaplamalara lütfen ama lütfen takılmayın. İmanın var ise İnfakın olur. Cennetin ucuz ve bedava olmadığı kesindir. Yoksullara mallarınızdan zekatlarınızı verir iken cömert olun. Bu benim zekatımdır kabul ediyor musun diye sorabilir, ya da sormayabilirsiniz. Vermek istediğiniz kadar verebilirsiniz. Bu vereceğiniz tutarlar, Dünya tarlasından ahiretlerinize göndereceğiniz ve sizi karşılayacak olan amellerdir.

 

Özellikle Sosyal Medya’da İsim vermeden bimr gönderme yaptı Mehmet Okuyan Tv 8.5 Ta akşamları sahur proğramı yapıyor ve dün yayınlanan bu proğramda yine Okuyan Hoca açtı ağzını yumdu gözünü. Bu video Sosyal Medya üzerinden en çok izlenen videolar listesinde şu anda bir numara.

https://www.youtube.com/watch?v=Pdw8JJ7Oa2w


İnfak Nedir : Dinî-ahlâkî bir terim olarak genellikle “Allah’ın hoşnutluğunu elde etme amacıyla kişinin kendi servetinden harcama yapması, muhtaçlara aynî ve nakdî yardımda bulunması” demektir. Bu bakımdan infak, farz olan zekâtı ve gönüllü olarak yapılan her çeşit hayrı içermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir