Topuk Çatlakları İçin Ne Yapılır? Tedavisi Var mıdır

1229

İçin Ne Yapılır? çatlakları hem estetik açıdan hem de sağlık açısından oldukça rahatsız edici bir durum. Bazıları aman diye geçiştirebiliyor ama ilerlemesi ile daha çirkin ve sağlıksız bir hal alabiliyor. Beyler pek fazla önemsemeseler de bayanlar için korkulu bir kabusa dönüşebiliyor çatlakları. Özellikle biz bayanlar çoğu zaman açık ayakkabılar giyebiliyoruz bu da eğer ayaklarda sorunlar varsa ortaya çıkarıyor çirkin bir görünüme sebebiyet verebiliyor. Ayaklarımız her şeyimiz vücudumuzu taşıyan uzuvlarımız. yapmak önem arz ediyor. Özellikle çok ayakta kalmak ileri yaşlarda olmak ya da herhangi bir rahatsızlık geçirmiş olmak soğuk ve kış mevsimi nemsiz kalmak topuk çatlaklarına sebep olabiliyor. Eğer böyle bir sorununuz varsa sizlere tavsiye edeceğimiz evde yapabileceğiniz uygulamaları deneyebilirsiniz. En azından çok kötü duruma gitmesinden daha iyi sonuçlar alacaksınızdır.

Aslında daha önceki yazılarımda da dediğim gibi şifamız doğada gizli. Doğadan gelen şifa dolu otlar besinler yaranızın ilacı olacak. Vazelinle ilgili daha önceki yazımızda neye iyi geldiğini yazmıştık. Kirpikleri uzatmak için de bir formül olduğunu öğrendik işte vazelin doğal bir nemlendirici olan vazelin topuk çatlaklarına iyi geliyor. İster direkt uygulayın isterseniz bir leğen içine ılık su koyarak içine bir miktar vazelin ile hazırladığınız suya ayaklarınızı sokun en az 30 dakika bekletin. Böyle uygulamalarda düzenli bir uygulama yapmanız gerekir ki faydasını göresiniz. Vazelin ve ılık su birleşimi topuklarınızı yumuşatacak şuan göründüğü halinden çok daha iyi olacaktır. Topuk çatlakları daha ilerlediği durumlarda çatlaklar derin yarıklara dönüşerek kanamalara hatta yürüyemez hale bile getirebilir sizi. O yüzden kısa sürede önlemini de almakta fayda var.

Vazelin ılık su olayını düzenli yapıp ayaklarınızı sudan çıkardığınızda hafifçe derinize zarar vermeden törpüleyin. Ölü deriyi atın topuklarınız her gün daha yeni bir görünüme kavuşsun. Topuk çatlakları oldukça yaygın bir problemdir bu problemi aşmak biraz da sizin elinizde. Eczanelerde bulunan topuk çatlaklarına karşı nemlendiricilerle de ek tedavi uygulayabilirsiniz. Dediğim gibi ılık su ve vazelinden sonra topuklarınıza özellikle yatarken nemlendirici sürün. Hatta nemlendiriciden daha iyi bir fikrim var zeytinyağı olağanüstü bir nemlendiricidir arkadaşlar. Topuklara bakım yapar yumuşatır ve yeni bir görünüm sağlar. Zeytinyağı sürdükten sonra ayaklarınıza ince çorap giyerek daha hızlı nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca muzu ve limonun da topuk çatlaklarına iyi geldiğini duymuştum. Muzu ezip içine az miktar limon ekleyip topuklara sürün bir miktar bekleyip topuklarınızı yıkayın kuruladıktan sonra yine zeytinyağı sürebilirsiniz.

Tabii henüz ayağınızda çatlaklar yoksa bu olmayacak demek değildir. Özellikle her akşam yatarken nemlendirici bir krem sürerek topukları yumuşak tutmak çatlamalarını önlemek önemlidir. Çatlamadan evvel buna engel olmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Paylaşım

Bunlara da Bakabilirsiniz

Ebru Şallı Çatlaklarından Nasıl Kurtuldu İşte Form... Ebru Şallı Çatlaklarından Nasıl Kurtuldu- Kadınların sorunlarından biri de gerek hamilelikten gerekse başka sebeplerle oluşan çatlaklar. Çatlaklar neden korkunuz olsun ki. Aslında çaresi belki de çok ...Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaşım