Zayıflama Ameliyatı Herkese Yapılır mı? Zararları Var mı?

291

Ameliyatı– Uzun süredir sürekli gözüme çarpan çevremden duyduğum zayıflama ameliyatları hakkında biraz bilgi edindim sizler için. Bunu yaptırmak isteyenler kolay yoldan kilo vermek isteyenler olabilir ama tabi iş o kadar da kolay olmayabiliyor. Çağımızın en büyük sağlık sorunlarından biri obezite. Kadınlarda erkeklerde çocuklarda bile görülebiliyor. Obeziteden kaçınmak ondan korkmak gerekiyor aslında tek başına bile bir sorun oluşturabilirken çoğu tehlikeli hastalığa da davetiye çıkarmaktadır. Şimdi bu zayıflama ameliyatlarına gelince insanlar belki kökten bir çözüm olarak görebilirler ama öyle değil.

Cerrahi bir duruma mecbur kalınması durumu çok ölümcül derecede obezite yaşayan hastalarda geçerli olmaktadır. Buna tabii ki doktorun karar vermesi onay vermesi durumu söz konusudur. Kimse kafasına göre aslında ben ameliyatı yapıp zayıflamak istiyorum diyemez ve bunun sonucunda daha ağır bedeller de ödeyebilirler. Vücut kitle indeksi diye bir durum var. Kilo ve boyun orantılanması ile ortaya çıkan bu indeks 30 üzerinde olması obez 40 üzerinde olması daha ileri derece ölümcül obezite olarak adlandırılmaktadır. İleri derecede obezite yaşayan hastalara bazen diyet ilaç gibi tedavi yöntemleri de fayda etmeyebilir bu aşamada cerrahi yöntemlerin denenmesi söz konusu olur. Bu için tabii hastaların da bu ameliyatın neden yapılacağı gibi durumları idrak etmesi önemli psikoloji bakımından da farkında olması gerekmektedir. Bu dediğimiz gibi kafanıza göre yapılabilen bir değil olmamalıdır. Bu ameliyata uygun olmayan kişilerin vücut kitle indeksi 35 in altında olması, zihinsel engelli ya da psikiyatrik sorunları bulunması, anestezi almaya uygun olmayanlar bu ameliyatı gerçekleştiremezler. Sağlıklı zayıflama yöntemi yazımızı inceleyerek daha doğru yöntemleri araştırabilirsiniz.

Siz siz olun doktorunuza danışmadan bu ameliyata karar vermeyin. Yok ünlüler yaptırıyormuş harika zayıflamış filan diye düşünmeyin. Bunun sağlığınıza etkileri daha kötü bir şekilde size dönebilir. Bu ameliyatlar özellikle bilinçsiz şekilde yapılırsa tabii ani kalp ölümlerine kadar da yol açabilmektedir. Bu ameliyat sonrası yıllar sonra ölümler de olabilmekte ama bu ölümün ameliyatla ilgisi olduğu düşünülmemekte. Ama tamamen bu ameliyatla ilgisi de olabiliyor. Aslında biz de medyadan sadece bir kısmını duyuyoruz bu ameliyatla ilgili sakıncaların. Ama görülmeyen ve duyulmayan kısım çok fazla inanın. Bu ameliyatla ilgili şartları sağladığınız sürece olabilirsiniz ameliyatı ama şartlar sağlanmadığı sürece en güzeli zayıflamak için doğal yöntemler. Diyet egzersiz mutlaka denenmeli.  Ameliyattan 4 ya da 6 ay sonrası olan ölümlerde kesinlikle ameliyatla ilgili bir yan etki düşünülmüyor. için şartları sağlamıyorsanız eğer bu ameliyat sizin için göz göre göre bir intihar olabilir. Medyada da aslında gördüğümüz bu ameliyatların ne kadar başarılı olduğudur. Nedense hiç kötü yanlarından bahsedilmez. Zayıflama ameliyatından oluşan ölümlerde de sadece ameliyatla değil başka bir durumdan kaynaklanan sorunun ölüme yol açtığı söylenir genelde.

 

Paylaşım
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaşım