Sağlıklı Bir Gebelik Geçirmek İçin Neler Yapılabilir? Anne Adayları Mutlaka Okuyun!!

Sağlıklı Bir Gebelik Geçirmek İçin Neler Yapılabilir– Süper bir yazı ile karşınızdayız.. Özellikle anne adaylarını, anne olmak isteyen kadınları ilgilendiren bir yazı. Mutlaka okumalı bilgi edinmelisiniz diye düşünüyorum. Hamile kalmak kadar onu sona kadar götürmek de oldukça önemli bir konudur. Yani siz gerekli önemli şeylere uymak sağlıklı bir gebelik geçirmek için yapılacakları mutlaka bilmek yeterli değil bunları uygulamak ta son derece önemlidir. Sağlıklı bir gebelik için bebeğinizi sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmek için neler yapılabilir bunlar hakkında önemli bir yazı sunacağım sizlere.

Hamile kalmak isteyen anne adayı için ilk olarak doktorların da önerisi olarak tahliller muayene gibi durumlara bakılması gerekmektedir. Özellikle hamile kalmadan 6 hafta öncesi folik asit kullanımına önem vurgulamaktalar doktorlar. Eğer hamile kaldınız ise bunun 5.-6. haftalar ultrasonda kesenin görülmesi gerekir. Ultrasonda kesenin görülmesi gebeliğin kesinleştiğini gösterir bulgudur. Bundan sonra ise 8. haftalarda en geç 10. haftalarda kalp atışını dinlemek duymak önemlidir. Bu bulgular tabii ki bebeğin sağlıklı gelişim gösterdiğine işarettir. Sağlıklı gebelik geçirmek dünyaya sağlıklı bir bebek getirmek öncelikle tabi ki Allahın takdiridir ama bu biraz da sizin elinizde olduğunu söylemek isterim. Öncelikle ilk 3 ay çok dikkat etmelisiniz ki bu ilk 3 ay bebeğin gelişimi genel anlamda organlarının oluşumunun yaşandığı önemli bir süreçtir. En çok düşüklerin bebek ölümlerinin yaşandığı zaman dilimi bu ilk 3 aydır. Bu ilk 3 ayda folik asite devam etmelisiniz. Doktor kontrollerini aksatmamalısınız. Tahlillerinizde demir eksikliği kalsiyum eksikliği gibi vitamin eksiklikleri göründü ise doktorunuzun önerdiklerini yapmalısınız. Tabii en önemli konu eğer zararlı alışkanlıklarınız varsa bunlardan gebeliğinizi öğrendiğiniz ilk günden itibaren kurtulmanız gerekmektedir. Zararlı alışkanlıklar anne karnında bebeğin gelişimi için son derece tehlikelidir.

Doğru ve düzenli beslenmek bebeğin gelişimi için son derece önemlidir. Hamile anne adayı aç kalmamalı düzenli dengeli beslenmelidir. Düzenli ve dengeli beslenme diyoruz sürekli acaba nedir bu düzenli ve dengeli beslenmekten kasıt? Düzenliden kasıt günde 3 öğün yemek ve bunları her zaman aynı saatlerde düzenli bir şekilde tüketmeye özen göstermek. Dengeli beslenmek ise her şeyden ne çok ne de az tam kararında porsiyon hesabı ile aşırıya kaçmadan zararlı her şeyden kaçınarak beslenmek önemlidir. Karbonhidrat, protein, yağ oranını dengeli tüketmeye özen göstermek gerekir. Hamilelik boyunca normal şartlarda 9-15 kg arası kilo alımı normal kabul edilir. Onun için burada denge önemlidir. Vitamin omega 3, demir eksikliği durumunda demir takviyesi, kalsiyum magnezyum önemli takviyelerdir. Bunları tabii ki yiyecek içeceklerden de alabilirsiniz. Yine sağlıklı bir gebelik geçirmek için ben son derece sıvı tüketimini önemli buluyorum. Günde en az 8-10 bardak su içmek enfeksiyonları, mide yanmalarını, kabızlık gibi şikayetleri en aza indirecektir. Hamileliğinizde zaman zaman gerekli olan tahlilleri mutlaka yaptırın ki doktorunuz sizi iyi tanısın ona göre takip etsin gebeliğinizi. Yine gebeliğiniz boyunca sizi yormayacak egzersizler çok önemlidir. Örneğin günlük yorulmayacak kadar yürüyüş faydalı olacaktır. Ayrıca hamileliğiniz boyunca stres sıkıntıdan uzak kalmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir