1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.130
  Beğenilen Mesajlar:
  1.157
  Ödül Puanları:
  113

  ‘Töre’ genelgesi

  Konu, 'Kadın Haberleri' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  ‘Töre’ genelgesi İl veya ilçe sosyal hizmet birimleri, 24 saat ulaşılabilecek şekilde görevlendirilen personelin iletişim bilgilerini, genel kolluk kuvvetlerine bildirecek. Kadın sığınma evi bulunmayan yerlerde, mağdurların ilgili yere sevkine kadar geçen sürede geçici olarak korunmalarının sağlanacağı otel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler, oluşturulan komitelerce tespit edilerek genel kolluk kuvvetlerine bildirilecek. Bu yerlerin adres bilgileri konusunda da üst seviyede gizlilik esasları gözetilecek. Gerekli durumlarda, korunacakları yerlere sevkleri sırasında mağdurlara genel kolluk kuvvetleri refakat edecek. Töre ve namus konusunda toplumda yerleşik ön yargı veya geleneksel anlayışın değiştirilmesi amacıyla halkın duyarlılığını artıracak etkinlikler düzenlenecek. Çocuk ve kadınlara yönelik şiddet olayları ile töre ve namus cinayetlerine ilişkin soruşturma sürecinde görev yapan genel kolluk kuvvetleri personeline yönelik, bilim adamları ve uzmanların da desteğiyle hizmet içi eğitim faaliyetleri düzenlenecek. Bu eğitimlerde kullanılacak eğitim materyali, Başbakanlık Kadının Statüsü Genel Müdürlüğünden temin edilecek.
  ------

  ANKARA- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, töre ve namus cinayetleri ile kadın ve çocuğa yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin tedbirler kapsamında sığınma evi bulunmayan belediyelerden acilen kadın ve çocuk sığınma evleri açmasını istedi. Aksu, “Töre ve Namus Cinayetlerinin Önlenmesine Yönelik Tedbirlerin Koordinasyonu” konusunda valililere bir genelge gönderdi.

  İnsanî yaklaşım
  Bakan Aksu, töre ve namus cinayetlerinin önlenmesinin, temel hak ve özgürlüklerin en üst seviyede güvence altına alınması, toplumsal huzur ve güven duygusunun artırılması ve Türkiye’nin çağdaş dünyada hak ettiği saygınlığı koruması bakımından şart olduğunu ifade etti. Aksu, kolluk birimlerine müracaat eden şiddet mağduru kadın ve çocukların işlemlerinin ruhsal durumları göz önünde bulundurularak, kadın personelin katılımıyla ve insani yaklaşım içerisinde acilen yapılması gerektiğini bildirdi. Genelgeye göre, SHÇEK’e bağlı kadın sığınma evi bulunmayan yerlerde, belediyeler tarafından acilen kadın ve çocuk sığınma evleri açılacak. Bu sığınma evlerinde 24 saat esasına göre görevli bulundurulacak ve genel kolluk tedbirleri dışında, özel güvenlik hizmetlerinden faydalanılmak suretiyle gerekli tedbirler alınacak.


  İş birliği yapılacak Töre veya namus cinayetlerinin önlenmesine yönelik olarak, illerde valilerin veya vali yardımcısının, ilçelerde kaymakamların başkanlığında kolluk kuvvetleri, mahalli idareler, sosyal hizmet birimleri, meslek kuruluşları, sağlık müdürlükleri, milli eğitim müdürlükleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla komiteler oluşturulacak, çözümler iş birliği içerisinde hayata geçirilecek. Töre veya namus cinayetine maruz kalabileceğini beyan eden veya aile içi şiddete uğramış kadın ve çocuklarla ilgili her türlü koruma tedbirinin acilen alınması sağlanacak.

  İhtiyaçlar karşılanacak
  Kadın sığınma evlerinde koruma altına alınan kişilerin bulundukları yerlerle ilgili gizlilik esaslarına en üst seviyede uyulacak. Şiddet mağdurlarının ilgili yere ulaştırılmasına kadar geçen sürede; iaşe, konaklama, tedavi ve ulaşım gibi ihtiyaçlarının belediyeler, il ve ilçe özel idareleri ile Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Teşvik Fonu kaynaklarından karşılanması komitelerce karara bağlanacak. Kadın sığınma evi bulunmayan yerlerde, töre ve namus cinayetine maruz kalabileceğini beyan eden veya somut bir olayda töre ve namus cinayetine maruz kalabileceği öngörülen kişilerin rızaları doğrultusunda, acilen sosyal hizmet birimleri haberdar edilerek, teslim alınmaları sağlanacak.


   
‘Töre’ genelgesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Amasya Genelgesi

  Amasya Genelgesi

  amasya genelgesinin nedenleri amasya genelgesi orjinal metni Amasya Genelgesi; 21-22 Haziran 1919 Ulusal egemenliğe dayanan, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini oluşturan ilk kuruluş belgesi olması nedeniyle de Amasya Genelgesi'nin Türk tarihinde ayrı bir yeri ve önemi vardır. 12 Haziran 1919'da Amasya'ya geçen Mustafa Kemal ve arkadaşları Hüseyin Rauf Orbay, Refet Bele ve Fuat...
 2. Berivan - Bir Töre Dramı

  Berivan - Bir Töre Dramı

  Berivan "Zina suç sayılmalı" görüşündeymiş, Kadından Sorumlu yeni Devlet Bakanı... Göreve başlarken, onu Berivan karşıladı. Henüz 14'ündeydi Berivan... 6 aylık hamileydi. Karnındaki çocuğun babası, kocası değildi. Onu belki sevmiş, belki bedenini gönülsüzce vermişti. Ama işte orada, derisinin altında, canının içindeydi bebek... 3 ay sonra kucağında olacaktı. Lakin töreyi biliyordu....
 3. Töre, anneye bebeğini öldürttü

  Töre, anneye bebeğini öldürttü

  Töre, anneye bebeğini öldürttü Töreden korkan 24 yaşındaki Kumriye Işık, evlilik dışı dünyaya getirdiği bebeğini, öldürüp toprağa gömdü. Kumriye Işık ve bebeğin babası olduğu ileri sürülen evli 33 yaşındaki Ertan E. tutuklanarak cezaevine konuldu. Kumriye Işık'ın yengesi N.I. ise olayları bildiği için koruma altına alındı. Van'ın Başkale ilçesi Gelenler köyünde oturan...
 4. Amasya Genelgesi önemi

  Amasya Genelgesi önemi

  tarihte amasya genelgesi var melekler bunun önemi nedir yani neden önemlidir amasya genelgesinin sonuçları tam olarak nasıl olmuştur teşekkürler.
 5. Amasya Genelgesi Hakkında Bilgiler

  Amasya Genelgesi Hakkında Bilgiler

  amasya genelgesi, nedir, amacı, önemi, maddeleri, hakkında, ile ilgili bilgiler burada melekler Tarihimizin en önemli olaylarından biri olan Amasya Genelgesi,21-22 Haziran 1919 tarihinde yayınlandı melekler.. Sebebine gelince; M.Kemal'in amacı: Anadolu ve Rumeli'de kurulmuş olan milli cemiyetşeri tek amaç doğrultusunda birleştirmekti. işte bu düşünceler içinde Amasya Genelgesi'ni...

Sayfayı Paylaş