1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  ’Likör’ faturası 500 milyon YTL olacak

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Mecidiyeköy’deki eski Likör Fabrikası’nın yeni sahibi 415 milyon YTL’lik teklifle Aşçıoğlu-Ofton-Meydanbey ve Omak İnşaat Ortak Girişimi oldu.
  Aşçıoğlu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, "415 milyon YTL teklif verdik ama hasılat paylaşımla TOKİ’nin cebine 500 milyon YTL girer. Kazanç arttığı için toplum adına ihalenin yenilenmiş olmasına seviniyoruz" dedi.

  MECİDİYEKÖY’deki eski Likör Fabrikası arazisi üçüncü ihalenin sonunda sahibini buldu. Aşçıoğlu-Ofton-Meydanbey ve Omak İnşaat Ortak Girişimi hasılat paylaşım modeline göre 415 milyon YTL teklifle arsanın yeni sahibi oldu. Konsorsiyumun pilot firması Aşçıoğlu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, "Biz 415 milyon YTL teklif verdik. Ama model hasılat paylaşımına dayalı olduğu için TOKİ’nin cebine 500 milyon YTL de girer. TOKİ’nin kazancı arttığı için toplum adına seviniyoruz" dedi.

  2.5 yılda tamamlarız

  Likör Fabrikası arsası üzerinde 200 milyon dolar yatırım ile bir rezidans, çarşı ve ofis projesi gerçekleştireceklerini dile getiren Aşçıoğlu, şunları söyledi: "Bu arsaya 2 adet rezidans bloğu yapacağız. Proje henüz belirlenmediği için yükseklik hakkında birşey söyleyemiyoruz. Yer üstünde yaklaşık 100 bin metrekare inşaat alanı olacak. Altta ise 3 çarşı katı bulunacak. Likör fabrikası üzerinde şu an kiracı var. Kiracısı çıkarsa mayısta projeye başlarız. 2.5 yılda da tamamlarız. Arazi için ilk etapta yüzde 20’lik payı peşin ödeyeceğiz. Daha sonraki ödemeleri 9 ayda bir yapacağız. Tüm parayı 4,5 yılda ödeyeceğiz."

  İyi ki ihale yenilendi

  Bundan önceki ihalenin peşin para üzerinden yapıldığını, son ihalede ise hasılat paylaşımına yönelindiğini dile getiren Aşçıoğlu, şöyle devam etti: "TOKİ’nin kazandığı para fakire fukaraya ev olacak. O nedenle fiyatın yükselmiş olması bizi mutlu ediyor. İhalenin yenilenmesi toplumun çıkarı için çok iyi oldu. Proje, bizim diğer projelerimizde olduğu için yine Sellenium adını taşıyacak. "

  Biz sorun yaşamayız

  Bundan önce Kiler Grubu’nun aldığı ihalelerin tek katılımcı firma olduğu için iptal edildiğini dile getiren Yaşar Aşçı, "Biz böyle bir sorunla karşılaşmayız. Devletten başka kime güveneceğiz. Konut ağırlıklı olmasını planladığımız bu proje için bir de yarışma düzenleyeceğiz. Birçok mimarı davet edeceğimiz bu yarışmada en iyi projeyi seçeceğiz. Arsanın yerinin önemine uygun hareket edeceğiz." dedi.

  Atatürk kurdurmuştu

  Mecidiyeköy’de 23 bin 711 metrekarelik arsa üzerindeki Likör Fabrikası 1930 yılında Atatürk’ün direktifleri ile Fransız uzmanlar tarafından kurulmuştu. Fransız uzmanlar 1939 yılına kadar fabrika üzerinde çalıştı. Fabrikada Tekel’in ünlü likörleri ve Fransız kanyağı ile rekabet eden kanyağı yapılırdı. Kurulduğunda 48 dönüm arazisi olan fabrikanın 13 dönüm arazisi üzerine 1960 yılında Ali Sami Yen Stadı yapıldı. Çevre yolları yapılırken 11 dönüm arazi Karayolları’na devredildi. Geriye 24 dönüm arazi kaldı. Bu arazinin içindeki fabrika binaları 4 bin 600 metrekarelik alan kaplıyor.

  Elektronik çarşısında dağınık esnafı toplayacak

  PROJENİN alt katında yer alacak elektronikçiler çarşısında Mecidiyeköy’de ara sokaklarda dağınık olan esnafı toplamayı istediklerini belirten Aşçıoğlu İnşaat bugüne kadar Mecidiyeköy-Şişli bölgesinde yine Sellenium markası ile çok sayıda rezidans projesi gerçekleştirmişti. Ortak girişimde Aşçıoğlu İnşaat’ın yüzde 70 payı var. Yüzde 30’luk pay ise konsorsiyumdaki diğer şirketlere ait.

  Bizim için uygun değil

  DAHA önce ihale kazanmış olmasına karşın araziyi alamayan Biskon Yapı-KLR İnşaat Ortak Girişiminde yer alan Kiler Holding YÖnetim Kurulu Başkanı Nahit Kiler "bizim açımızdan her projenin bir uygun değeri bulunuyor. Bunun daha fazlasını vermedik. İhalenin bir önceki aşamasında da 295 milyon YTL zaten yüksekti. Bizim için 330 milyon YTL’den sonrası artık uygun olmaktan çıktı" dedi.

  Satış için bir yıl bekleriz

  PROJEDE yüzde 20 paya sahip olan Ofton İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Şimşek, satışa başlamak için bir yıl bekleyeceklerine dikkat çekerek, "Şu an herşey kesinleşmedi ama ekonomik konjonktürün oturmasını beklemeyi planlıyoruz. Oraya bir sembol yapmak istiyoruz. Bence TOKİ’nin kazancı ihaledeki kazancın en az yüzde 50 üzerinde olacak. Ben TOKİ’nin gelirinin 600 milyon YTL’yi bulur" dedi.

  İhalelerde neler yaşandı

  Mecidiyeköy’deki eski Likör Fabrikası ve müştemilatının ilk ihalesi 25 Nisan 2008’de yapıldı.

  İhalede en yüksek teklifi 295.7 milyon YTL ile açık artırmanın tek katılımcısı olan Kiler Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı verdi.

  Ancak Emlak Konut GYO arazinin satışına ilişkin ihalenin sonucunu onaylamadı.

  30 Mayıs 2008’de tekrarlanan ihalede Kiler Grubu, başka katılımcı olmadığı için ihaleden çekildi.

  Bunun üzerine İhale Komisyonu Başkanı ihaleyi iptal etti.

  Arazi, Emlak Konut GYO tarafından gelir paylaşımı yöntemiyle 1 Temmuz 2008’de üçüncü kez satışa çıkarıldı.

  İhalede, 307 milyon 500 bin YTL ile idareye en yüksek payı Aşçıoğlu İnşaat-Ofton İnşaat-Meydanbey İnşaat-Omak İnşaat Ortak Girişimi verdi.

  Biskon Yapı-KLR İnşaat Ortak Girişimi de 750 milyon YTL satış toplam geliri üzerinden yüzde 27.5 şirket payı gelir oranı ile 206 milyon 250 bin YTL şirket payı geliri teklif etti.

  İhalenin açık artırmayı oluşturan ikinci etabı ise dün gerçekleştirildi.

  İhalenin ikinci oturumunda, Aşçıoğlu İnşaat-Ofton İnşaat-Meydanbey İnşaat-Omak İnşaat Ortak Girişimi, 831 milyon 500 bin YTL satış toplam geliri üzerinden yüzde 50 şirket payı gelir oranı ile 415 milyon 750 bin YTL’lik en yüksek teklifi verdi.

  hurriyet.com
   
’Likör’ faturası 500 milyon YTL olacak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Halkbank'ı 6 milyon YTL dolandırdılar

  Halkbank'ı 6 milyon YTL dolandırdılar

  Suç işlemek amacıyla teşekkül oluşturan 17 kişilik bir “şebeke” ortaya çıkarıldı. Şebeke elemanlarının, Halkbank'ı 6 milyon YTL dolandırdığı tespit edildi. Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği görevlileri, Halkbank Büyük Sanayi Şubesi'nden “küçük, orta boy işletme (KOBİ) kredisi” adı altında, örgütlü bir şekilde...
 2. Sayısal'da 3 milyon YTL heyecanı

  Sayısal'da 3 milyon YTL heyecanı

  Sayısal Loto'da büyük ikramiyenin bu hafta 3 milyon YTL'ye yaklaşması bekleniyor. Milli Piyango İdaresinden yapılan açıklamaya göre, Sayısal Loto'nun geçen hafta yapılan çekilişinde 6 bilen bulunmadığı için, 1,5 milyon YTL'yi aşan büyük ikramiye bu haftaya devretti. Devirle birlikte Sayısal Loto'nun Cumartesi günü yapılacak çekilişinde, 6 bilenlere dağıtılacak ikramiyenin yaklaşık 3 milyon...
 3. Eşine tokat atan kocaya 500 YTL ceza

  Eşine tokat atan kocaya 500 YTL ceza

  Eşine tokat atan kocaya 500 YTL ceza ERZURUM’da, tartıştığı 6 yıllık eşi Pınar Sucuoğlu’na (35) tokat atan Selçuk Sucuoğlu (38), ‘eşe karşı müessir fiil’ suçundan yargılandığı Erzurum 1’inci Sulh Ceza Mahkemesi’nde 500 YTL idari para cezasına çarptırıldı. Eşinden tokat yiyen Pınar Sucuoğlu mahkemede, “Hakim bey, şikayetçi olduktan sonra biraz akıllandı” dedi. Palandöken...
 4. Devletten 500 milyon aşırmışlar

  Devletten 500 milyon aşırmışlar

  Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu'nun 6 aydır sürdürdüğü soruşturma tamamlandı. Soruşturmanın altından soygun çıktı! Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu'nun 6 aydır sürdürdüğü soruşturma tamamlandı. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri üzerinden 500 milyon YTL'ye ulaşan yolsuzluk tespit edildi. Olmayan öğrenciyi varmış gibi göstererek veya aynı öğrenciyi farklı farklı illerde...
 5. Bedava Kömürün Faturası = 1.1 Milyar YTL

  Bedava Kömürün Faturası = 1.1 Milyar YTL

  Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) ve bağlı ortaklıklarına 2009 yılında bütçeden aktarılacak 3 milyar 484 milyon YTL’nin 1 milyar 103 milyon YTL’si halka bedava kömür dağıtan kuruluşlara yapılacak. KİT’ler 2009 yılında toplam 4 milyar 879 milyon YTL yatırım yapacak. 3 milyar 912 milyon YTL borçlanma ihtiyacı bulunan KİT’lerin 4 milyar 400 milyon YTL faiz dışı fazla yaratması öngörülüyor....

Sayfayı Paylaş