1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  ’Ölümüne üretim’ tersanelerinde ilk ’mola’ eski AKP’liye rastladı

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in Tuzla tersanelerine yönelik "Hukuki yaptırımlar kapıda, bundan sonra cezalar gelecek" sözleri gerçek oldu.
  Dün müfettişler bazı tersanelere "Eksiklerinizi düzeltin" uyarısı içeren kısa süreli "mola" cezaları kesti. Bu molalardan biride eski AKP milletvekili ve eski TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Cengiz Kaptanoğlu’nun Tuzla’da bulunan tersanesine rastladı.

  TUZLA tersanelerinde yaşanan işçi ölümleriyle ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in, "Artık bir sonraki aşamaya geçiyoruz. Hukuki yaptırımlar kapıda, bundan sonra cezalar gelecek" sözleri gerçeğe dönüştü. Çelik’in "Kesintisiz denetim yapıyorlar" dediği Çalışma Bakanlığı müfettişleri dün bazı tersanelere "Eksiklerinizi düzeltin" uyarısı içeren kısa süreli "mola" cezaları kesti. Bu molalardan biride eski AKP milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Cengiz Kaptanoğlu’nun Tuzla’da bulunan tersanesine rastladı. Müfettişler Kaptanoğlu’nun tersanesine eksiklerin giderilmesi için 24 saat süre tanıdı.

  24 SAAT SÜRE TANINDI: Cengiz Kaptanoğlu, son dönemlerde Tuzla tersanelerinde yaşanan ölümlerin üzerine Çalışma Bakanlığı’na bağlı müfettişlerin bölgeye gelerek denetimler yaptığını belirterek, "Bu denetimler aralıksız sürüyor. Kesilen cezalar üretimi durdurmaya yönelik değil. Sadece tersanede görülen eksikliklerin tamamlanması için tanınan 24 saatlik ’kısmi kapatma’ cezaları" dedi. Kaptanoğlu yapılan çalışmaları şöyle anlattı: "Bu cezalar tersanedeki küçük eksiklikleri gidermeye yönelik kesiliyor. Bunlar bazı elektrik kablolarının ve oksijen tüplerinin daha düzenli olmasını sağlamaya yönelik. Umarım herkes elinden gelenin en iyisini yapar. Yetkililer denetimlerini sonuna kadar eksiksiz tamamlar. Herkes tedbirini alır. Duyumlarımıza göre bu şekilde ceza kesilen birçok tersane bulunuyor."

  PAZARTESİ NETLİK KAZANIR: Müfettişlerin uzun zamandır Tuzla tersanesinde araştırmalar yaptığının altını çizen Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Başkanı Murat Bayrak, bu şekilde birçok tersaneye cezalar kesildiğine yönelik duyumlar aldıklarını belirtti. "Ancak henüz bize ulaşan resmi bir şey yok" diyen Bayrak, "Herkes cezalardan bahsediyor. Ancak bize ulaşan bir şey yok. Sadece duyumlarla tersanelere cezalar kesildiği söyleniyor" dedi. Bayrak ayrıca, önümüzdeki pazartesi günü her şeyin netlik kazanmaya başlayacağını da sözlerine ekledi.

  PROVAKASOYONA İZİN VERMEYELİM: Kesilen cezalardan önce görüştüğümüz Kaptanoğlu Holding Ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Kaptanoğlu, son dönemlerde Tuzla tersanesinde yaşananların üzücü olduğunu belirterek, "Bizim bu noktada ideolojik tartışmalara müsade etmememiz gerekiyor" dedi. Sektörün hızla büyüdüğünü vurgulayan Kaptanoğlu, "Her çalışanın sağlığını kollayacak şekilde tedbirler alınıyor. Burada birçok ideolojik tartışma ortaya çıkıyor. İşçilerin haklarını ve sağlığını korumak önceliktir ancak provokatörleri meydanı bırakmamak lazım" diye konuştu.

  Tersanelerde işçi sayısı 8 yılda 40’a katlandı

  SON 8 yılda artan üretimiyle Türk ekonomisinin yıldız sektörlerinden biri konumuna yükselen gemi inşa ve bakım sektöründe istihdam hızla artıyor. Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Başkanı Murat Bayrak, "2000 yılına kadar bu sektör 1000 kişiyi istihdam ediyordu. Bugün tersanelerde 40 bin kişi çalışıyor" dedi. Önümüzdeki yıl bu rakamın 80 bine çıkarak yüzde 100 bir büyüme yaşanacağına işaret eden Bayrak, "Artık eğitimli işçiye ihtiyacımız var. Bu konuda yeni çalışmalar yapacağız" diye konuştu.  Hürriyet


   
’Ölümüne üretim’ tersanelerinde ilk ’mola’ eski AKP’liye rastladı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tersanelerde Ölümler ve Bakanlık Cezası

  Tersanelerde Ölümler ve Bakanlık Cezası

  Tersanelerde yaşanan işçi ölümlerinin artmasıyla harekete geçen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişleri, yaptıkları denetimlerde 2 milyon 161 bin 31 YTL idari para cezası kesti. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Bazı ölümler, cumhuriyet savcılıklarına bile duyurulmadan ailelerin rızasıyla kapatılıyor" denildi. ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, tersanelerde belli...
 2. Molla

  Molla

  Kendinizi geliştireceğinize ve çevrenizdeki insanların saygısını kazanacağınıza işaret eder. Kendisinin molla olduğunu görmek, zor durumda olan arkadaşlarınıza yardımda bulunacağınıza yorumlanır. MOR: Rüyada mor renk görmek, artık başarının sizinle beraber olacağına yorumlanır. Kendinizi geliştireceğinize ve çevrenizdeki insanların saygısını kazanacağınıza işaret eder. Kendisinin molla...
 3. Eski Yunanda İlk Dramatik Yarışmalar

  Eski Yunanda İlk Dramatik Yarışmalar

  İLK DRAMATİK YARIŞMALAR - İ.Ö. 534 yılında Peisistratos Atina’da ilk tragedya yarışmasını düzenledi. - Bu yarışmada İkarya’lı Thespis birinci oldu. Bu yarışmaya getirdiği yenilik; o zaman kadar alışagelinmiş koroyla söylenen ezgilere bir de solist eklemiş oluyordu. Thespis, kendisi korodan ayrı olarak ezgisini söylüyordu ve böylece ilk kez konuşma, tiyatronun ilk oyuncusu doğmuş oldu. -...
 4. Tarihte İlk Defa Seri Üretim Yapılan Otomobil Markası Hangisidir

  Tarihte İlk Defa Seri Üretim Yapılan Otomobil Markası Hangisidir

  Tarihte İlk Defa Seri Üretim Yapılan Otomobil Markası Hangisidir ? Lütfen cevap verin biliyorsanız

Sayfayı Paylaş