’Özürlü eğitimi’ üzerinden bile vurgun düzeni kurdular

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
’Özürlü eğitimi’ üzerinden bile vurgun düzeni kurdular
Vurguncular, devleti soymak için özürlü öğrencileri bile alet etti. Maliye Bakanlığı’nın denetimlerinde engelli çocuklara eğitim verilen özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde okuldan ayrılan çocukların kayıtlarının silinmediği ve bu çocuklar üzerinden devlete fatura kesilmeye devam edildiği belirlendi.

MALİYE Bakanlığı denetim elemanları, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde, çok sayıda yolsuzluk ve suiistimal olayı belirledi. Maliye Bakanlığı Muhasebat kontrolörleri, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin faturalarında son dönemde görülen yüksek artış ve gelen ihbarlar üzerine, İstanbul’daki merkezlerde geniş kapsamlı bir denetim çalışması başlattı. Örnekleme usulüyle seçilen merkezlere giden muhasebat kontrolörleri, okul kayıtları ile fiili durumu incelemeye aldı. Bu kapsamda ailelerle de yüz yüze görüşmeler yapıldı. İlk tespitler sonucunda, engelli çocuklara eğitim verilen bu merkezlerde, okuldan ayrılan çocukların kayıtlarının silinmediği ve bu çocuklar üzerinden devlete fatura kesildiği belirlendi. 3-4 farklı okulun, aynı dönemde, aynı çocuklar adına fatura düzenleyerek de devletten haksız kazanç temin ettiği anlaşıldı.

Grup eğitimi oyunu

İncelemelerde, merkezlerde, engelli çocuklara bireysel eğitim verildiği halde, faturanın yükselmesi için bunun grup eğitimi olarak gösterildiği ve bu şekilde öğrenci başına ayda 86 YTL fazla para alındığı, eğitim saatlerinin fazla gösterilmesi yoluyla da faturaların şişirildiği ortaya çıkarıldı. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin saymanlıklara gönderdiği cetvellerde tahrifat yapılarak, yüksek bedel talep edilmesi, eğitime alınan çocukların özür durumuna ilişkin raporların 2 yılda bir sağlık kurullarınca yenilenmesi gerekirken, bu yükümlüğe aykırı davranılması da diğer suiistimal olayları arasında sayıldı. Muhasebat kontrolörlerinin tespitleri sonrasında, İstanbul’da faaliyet gösteren özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerindeki denetimlerin yaygınlaştırılması kararlaştırıldı. Bu çerçevede, halen 27 bin 500 engelli öğrencinin eğitim gördüğü 238 özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi bulunan İstanbul’da, söz konusu merkezlere yönelik daha geniş çaplı bir inceleme başlatıldı. Muhasebat Genel Müdürlüğü, İstanbul’un ardından Ankara ve İzmir’deki özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin denetime alınması için de harekete geçti. Ankara ve İzmir’de incelenecek merkezlerin belirlenmesinin ardından, bu iki ilde de kapsamlı bir denetim gerçekleştirilecek.

Bakanlık engellilerin envanterini çıkartıyor

MİLLİ Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü 8 Mayıs’ta valiliklere gönderdiği bir genelge ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine yönelik bir envanter çalışması başlattı. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile özel özel eğitim okullarına 1 Haziran 2006 tarihinden önce alınmış sağlık kurulu raporuyla kayıt edilerek eğitim alan ve ödemeleri bu raporlara göre yapılan özürlü bireylerin sayısına ihtiyaç duyulduğu belirtilen genelgede, her ilde süreli ve süresiz sağlık kurulu raporuyla eğitim almakta olan özürlü bireylerin sayılarının ayrı ayrı genel müdürlüğe bildirilmesi istendi

hurriyet.com

Geri