1 Dakikalık Yöntemler

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
1 Dakikalık Yöntemler
1 Dakikalık Azarlama 1 Dakikalık Övgüler1 Dakikalık Amaçlar

1 DAKIKALIK AZARLAMA
Hatırlama: Çocuklarınızın davranışı iyi olmayabilir;ama onlar iyidir.-Gözlerinin içine bakın.-Ona ne yaptığını açık açık söyleyin.-Yaptığı şey yüzünden kendinizi nasıl hissettiğinizi hiçbir şey gizlemeden anlatın.Bu onların öğrenmelerini sağlar. -Sonra birkaç saniye sessiz kalın.Bundan pek hoşlanmazlar.Tipik kızgınlık duyguları ortaya çıkacaktır.Çünkü hiç kimse azarlanmaktan hoşlanmaz.Üzerlerine gitmeyin. -Sakinleşin ve derin derin nefes alın. Çocuğunuza bakın ve daima onun yanında olduğunuzu hissettirmek için ona dokunun. Kendisinin iyi bir insan olduğunu,sizin onu sevdiğinizi o an sizden duymaya ihtiyacı vardır. ‘Senin iyi bir çocuk olduğunu biliyorum.Bu davranışın pek iyi değildi.Senden iyi bir davranış bekliyordum.Ve seni çok seviyorum.-Sonra çocuğunuza sarılarak azarlamayı bitirin.Bu konuya tekrar dönmeyin.-Aynı gün söylemek istedikleri şeyleri dinleyin.

1 DAKİKALIK ÖVGÜLER-İyi bir şey yaptıklarında onları öveceğinizi önceden söyleyin.-Çocuklarınızı doğru bir şeyler yaparken yakalayın.-Yaptıkları şeyi onlara açıkça söyleyin. -Onlara yaptıkları şeyden dolayı hissettiklerinizi ve bunun neden kendinizi iyi hissetmenize yol açtığını anlatın.-Birkaç saniye hiç konuşmayın.Bu onların kendileri hakkında iyi şeyler düşünmelerini sağlar.-Övgüyü bir kucaklamayla ya da hafif bir dokunuşla tamamlayabilirsiniz.-Çocuklarınızı övmenizin yalnızca bir dakikanızı aldığını fark edeceksiniz.Ancak bu övgünün onlara verdiği güzel duygular bir ömür boyu devam ediyor.

1 DAKİKALIK AMAÇLAR-Hem aile olarak hem de bireysel olarak amaçlarınız oldukça belirgin olmalıdır.-Amaçlarınızı az ve kısa sözcükler kullanarak kağıda dökün.Son derece açık olarak yazın.Gerçekleşmesini istediğiniz zamanları da yazın.-Sık sık bunları okuyun,birbirinizi teşvik edin.-Haftada bir kez tüm aile ile bir araya gelerek amaçlarınızı ve yaptıklarınızı görüşün.

Geri