1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  1 Kasım'dan itibaren kirasını elden ödeyene ceza geliyor

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  500 YTL ve üzerindeki kiralar 1 Kasım'dan itibaren bankalar ya da posta işletmesi kanalıyla ödenecek. Maliye Bakanlığının 29 Temmuz'da yayımlanan ''Gelir Vergisi Genel Tebliği'' çerçevesinde, ay başından itibaren kira gelirlerinin tahsilinde yeni bir dönem başlayacak.

  1 Kasım'dan geçerli olacak tebliğ uyarınca, konutlarda, her bir konut için aylık 500 YTL ve üzerinde kira geliri elde edenlerin, iş yerlerinde de iş yerini kiraya verenler ile kiracıların, kiraya ilişkin tahsilat ve ödemelerinin, banka veya Posta Müdürlüğü (PTT) tarafından düzenlenen belgelerle belgelenmesi (tevsik) zorunlu olacak.

  Banka ya da PTT Genel Müdürlüğü aracı kılınmak suretiyle, para yatırma veya havale, çek veya kredi kartı gibi araçlar kullanılarak yapılan tahsilat ve ödemeler karşılığında dekont ya da hesap bildirim cetveli düzenlendiğinden, bu belgeler de tevsik edici belge kabul edilecek. Bankaların internet şubeleri üzerinden yapılan ödeme ve tahsilatlar da aynı kapsamda olacak.

  Her bir konut için 500 YTL'nin altında kalan aylık kira gelirleri ile mahkeme ve icra yoluyla yapılan konut ve iş yeri kira geliri tahsilatları bu kapsamda değerlendirilmeyecek.

  ELDEN KİRAYA CEZA
  Kiralarla ilgili zorunluluklara uymayan birinci sınıf tüccar ve serbest meslek erbabına 1.490 YTL'den, ikinci sınıf tüccarlara, defter tutan çiftçiler ile kazancı basit usulde tespit edilenlere 680 YTL'den ve bunların dışında kalanlara 320 YTL'den az olmamak üzere, her bir işlem için, işleme konu tutarın yüzde 5'i oranında ceza uygulanacak.

  Cezalarda, 2009 ve sonraki yıllara ilişkin olarak da bu yıllar için belirlenecek asgari ceza tutarları dikkate alınacak.

  Gelir İdaresine bu çerçevede gelen sorular ile maliyecilerin bunlara verdiği yanıtlardan bazıları şöyle:

  İşyerini aylık 400 YTL'ye kiralayan mülk sahibi de uygulama kapsamında bulunacak mı?

  Evet. İşyeri aylık kira bedellerinde tutara bakılmaksızın kiralar, banka veya Posta İdaresince düzenlenecek belgelerle tevsik edilecek. Konut kiralarında ise zorunluluk 500 YTL ve üzerindeki kiralar için geçerli olacak.

  2 konuttan birisinin aylık kirası 500 YTL, diğeri 300 YTL ise nasıl işlem yapılacak?


  Düzenlemede her bir konutun aylık kira tahsilatının belgelendirilmesinde 500 YTL ve üzerindeki kiralar baz alınacak. Bu nedenle, aylık kirası 500 YTL olan konut için banka ya da PTT ile ödeme şartı aranacak. Diğer konut için bu zorunluluk olmayacak. Dolayısıyla 4 ayrı konutun her birini aylık 400 YTL'den kiraya veren bir kişinin toplam kira geliri 1.600 YTL de olsa, Tebliğ hükümleri bu kişiyi kapsamayacak.

  KİRA, MÜLK SAHİBİNİN HESABINA YATACAK

  Kira kontratı, vekaleten 3. bir şahıs tarafından düzenlenmişse ne yapılacak?

  Kontratı mülk sahibi dışında bir isim imzalamış olabilir. Ancak gayrimenkul sermaye iradının beyanından mülk sahibi sorumludur. Bu nedenle, kontrat, başka bir kişi tarafından düzenlense de, kira, mülk sahibinin hesabına yatırılacak.

  1 adet konutu olan A kişisi, konutunu 1 Ekim 2008'de aylık 600 YTL'den kiraya veriyor. 3 aylık kira tutarı, 2008 için öngörülen 2.400 YTL'lik istisna haddinin altında kalıyor. Bu kişi de, kira bedelini banka veya PTT belgesiyle tevsik edecek mi?

  Evet. Konut kira geliri ayda 500 YTL ve üstündeyse, yıllık istisna tutarının altında kalsa bile banka ya da PTT ile ödenecek.

  15 Ekim 2008 tarihinde aylık 500 YTL'den kiraya verilen bir konutun 1 yıllık kira tutarı peşin olarak alınıyorsa ne olacak?


  Uygulama 1 Kasım'da başlayacağı için bu tarihten önce peşin tahsil edilen kiralar için söz konusu zorunluluk bulunmayacak.

  CEZAYI KİM ÖDEYECEK?

  Uygulamaya aykırı hareket edilmesi halinde ceza kimden tahsil edilecek?

  1 Kasım 2008 tarihinden itibaren her bir işlem için 500 YTL ve üzerindeki konut kira gelirinin banka ya da Posta İdaresi aracılığıyla tahsil edilmemesi halinde, cezayı konut sahipleri ödeyecek. Herhangi bir limit olmaksızın işyeri kirasının aynı yolla ödenmemesi halinde ise özel usulsüzlük cezasının muhatabı kiraya verenler ile kiracılar olacak.

  Örneğin 1.000 YTL'ye kiraya verilen bir konut için ev sahibinden, uygulamaya aykırı her işlem için 320 YTL ceza kesilecek. İşyerlerinde 1. sınıf tüccarlar ve serbest meslek erbabına yine her bir işlem için en az 1.490 YTL, basit usule tabi mükelleflere de 680 YTL özel usulsüzlük cezası uygulanacak.

  guncel.net

   
1 Kasım'dan itibaren kirasını elden ödeyene ceza geliyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 'Phonem My Miller' 1 Kasım'da başlayacak

  'Phonem My Miller' 1 Kasım'da başlayacak

  Elektronik ve alternatif müzik dinleyicilerinden büyük ilgi gören 'Phonem my Miller', 1 Kasım'da başlayacak. Miller sponsorluğunda İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı ve KOD Müzik tarafından bu yıl 5'incisi düzenlenen etkinlik, değişik mekanlarda gerçekleştirilecek birbirinden çarpıcı konserlerle 10 gün sürecek. Programında elektronik müziğin yanı sıra alternatif rock ve indie-popgibi...
 2. 1 Kasım'dan itibaren Doğalgaza %14 zam

  1 Kasım'dan itibaren Doğalgaza %14 zam

  1 Kasım'dan itibaren geçerli olmak üzere doğalgaz yüzde 14 zamlandı. Otomatik fiyatlandırma mekanizmasının tüketiciye faturası ağırlaşıyor. 1 Kasım'dan itibaren doğalgaza çift haneli, yüzde 14 düzeyinde zam kesinlik kazandı. guncel.net
 3. Salı Gününden İtibaren Kar Geliyor

  Salı Gününden İtibaren Kar Geliyor

  Meteoroloji yurdun iç kesimlerinde salı gününden itibaren yağışların kara dönüşeceği uyarısında bulundu. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan "meteorolojik uyarı"ya göre, Orta Akdeniz üzerinden gelen yeni bir yağışlı havanın etkisinde bulunan Türkiye, bu yağışlı hava kütlesine ilave olarak, hafta başından itibaren Balkanlar üzerinden gelecek soğuk havanın etkisine...
 4. Bim Marketlerde 1 Temmuz'dan İtibaren

  Bim Marketlerde 1 Temmuz'dan İtibaren

  bim, 1 temmuz 2011, indirimler, fırsatlar, kampanyalar, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, 1 Temmuz'dan itibaren Bim Marketlerde ki indirimli ürünler şöyle;
 5. Yılbaşından İtibaren Trafik Cezalarına Büyük Zam Geliyor!

  Yılbaşından İtibaren Trafik Cezalarına Büyük Zam Geliyor!

  trafik cezaları, 2014 trafik cezaları, trafik ceza fiyatları Sevgili melekler, Maliye Bakanlığının yeniden değerlenmesiyle zamlanan trafik cezası ücretleri yılbaşından itibaren yürürlüğe girecek. Yüzde 3.93 oranında zamlanacak olan trafik cezalarının sürücüler için caydırıcı olacağı bekleniyor. İşte 2014 trafik cezaları ile ilgili bilgiler.... Buna göre, sürücü belgesi almadan araç...

Sayfayı Paylaş