1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  10 Adımda En Verimli PC

  Konu, 'Teknik Destek' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  PC'nizin bir gün sizi yarı yolda bırakmasına izin vermeyin! Daha fazla verim almak için onu zorlayın
  Şunu herkes bilir ki, herhangi bir aracı - bu bir testere de olabilir bir motor da, ya da bir masaüstü bilgisayarı - en verimli, en performanslı şekilde kullanmak için takip edilmesi gereken bir geliştirme rutini vardır. Soru ise, bu geliştirme için neleri yapmak gerektiğidir.

  Toz en büyük düşmanınız

  Periyodik olarak tüm sistemi temizlemeye yönelik çalışmalar yapın. Sistemi parçalara bölerek, bütün pislikleri atarak ve bilgisayardaki iç/dış alanları temizleyerek bunu yapabilirsiniz. (Eğer özel bir temizleme solüsyonunuz yoksa, kendiniz dış alanlar için alkol ve sudan bir karışım hazırlayabilirsiniz) Elektronik bileşenleri bu temizlik sırasında çıkarın ve tamamen kuruyana kadar takmayın. Ayrıca:

  • Klavye ve fareyi ara ara temizleyin. Bu araçları temizlemek için toz vakumu ve alkol/su solüsyonunu kullanabilirsiniz.

  • CD-ROM temizleyicisi çalıştırın. Ses sistemlerinde olduğu gibi, CD-ROM sürücüleri de disk temizleyen özel araçlarla temizlenebilir. • Görüntü araçlarını da, parmak izlerini, tozları ve ekrandaki diğer pislikleri alan bir temizleyiciyle elden geçirin.
  • Eğer disket sürücüleriniz varsa, bunları da iyi bir toz alıcıyla temizleyin. Kapaklarının hep kapalı kalmasını sağlayın.

  Dikkat!

  Tozlardan arınmak için eğer elektrik süpürgesi gibi vakumlu araçlar kullanıyorsanız kart veya parça üzerindeki elektronik aksama çok yaklaştırmamaya özen gösterin.
  Kabloları kontrol etmekte fayda var

  Kasanın kapaklarını açın ve bütün bağlantıların sağlamlığını ve düzgünlüğünü kontrol edin. Bazı kartların sıkı ve iyi bağlanmasını tekrar kontrol edin.

  Kablodaki gerginliğin de düzgün olması gerekir. Kabloda ya da bağlantıdaki fazla gerginlik kabloya, parçaya veya tüm bilgisayara zarar verebilir.

  Kablonun takılı olduğu alanda biraz boşluklar olmasını sağlayın. Fazla gerginlik beklenmedik performans düşüşlerine yol açabilir.
  Sıcaklık ve uygunsuz şartlar

  Bilgisayarınızın bulunduğu alanın sıcaklığının kabul edilebilir ölçülerde olması gerekmektedir (15-24 derece arası uygundur). Hava kalitesi de iyi olmalıdır. Bu yüzden sigara dumanı, çeşitli artıklar ve tozlardan mümkün olduğu kadar sakınmak gerekir.

  Eğer şartlar olması gerekenden daha kötüyse, iyi bir iç soğutmaya sahip olması şartıyla kasanın etrafını çevirmeyi (kapalı bir ortama koymayı) düşünebilirsiniz. Yine de bir kutu içinde ya da bir köşeye itilmiş bilgisayarı kullanmak pek sağlıklı değil.

  Bilgisayarın içinde ve dışında düzgün hava akımı olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca bir disk sürücünün ya da başka bir iç aracın yanlış bağlanıp diğer bileşenlere gelen hava akımını engellemesinden de kaçınmak gerekir.

  Bunları düşünürken, bütün gerekli vidaları da kontrol edin ve kapakların iyi takılmasına önem verin. Bazı sistemlerde kasa kapakları iç akım için oldukça önem arz eder.
  Güç kaynağının yeterliği

  Eğer UPS (kesintisiz güç kaynağı) kullanıyorsanız, ona verilen gücün yeterli olduğundan emin olun. Kullanmıyorsanız, güç kaynağının iyi bir elektrik devresine sahip olmasına ve düzgünce yerleştirilmesine önem verin. Aksi takdirde voltajlarda oluşacak dalgalanmalardan ötürü donanımınızdaki parçalardan bir veya birkaçı zarar görebilir.
  Sanal hafızayı düzenlemek

  Masaüstündeyken Bilgisayarım'a sağ tıklayıp Özellikler'den Gelişmiş'e gelin. Performans Seçenekleri'nde Sanal Hafıza ile ilgili alanı göreceksiniz.

  < Konu Resmi..>


  Sanal hafıza düzenleme penceresini buradan açın, disk belleği dosyası için ayrılan yerin büyüklüğünü ve sistemdeki yüklü hafıza için uygun olduğunu kontrol edin. Uygun değer fiziksel hafızanın 1.5 katı büyüklüğünde bir alandır.
  Servis konfigürasyonu ve aygıt yöneticisi

  Windows Kontrol Paneli'ndeki Servisler uygulamasını açın ve Windows tabanlı servislerin çalıştığını doğrulayın. Ayrıca burada açılışta otomatik başlamanın konfigürasyonunuzla tutarlı olmasını sağlayın. (Bilgisayarım>Yönet>Hizmetler ve Uygulamalar>Hizmetler yoluyla ilgili kısıma ulaşabilirsiniz)

  Windows Aygıt Yöneticisi'ni açarak düzgün çalışmayan ya da çıkarılmış aygıtları kontrol edebilirsiniz. Eğer bu araçlar yanlış yerleştirildiyse ya da çalışmıyorsa, sistem alt bileşenleri hata belirtebilir.

  Antivirüs ve anti casus yazılım programlarını güncel tutun

  Her zaman, kullandığınız programlar için otomatik yama programlarını açık tutmayı ihmal etmeyin. Lavasoft'un Ad-Aware'i veya SpyBot gibi bulabileceğiniz yardımcı programlar solucan, casus yazılım ve diğer zararlı aktiviteler için iyi bir ekstra koruyucu olacaktır.

  < Konu Resmi..>


  Not:

  Virüs ve casus yazılımlara karşı korunmak için ücretsiz çözüm arayanlar Kaspersky'nin Active Virus Shield yazılımına göz atabilirler. www.activevirusshield.com

  Windows güncellemesi ve yamalar

  Son yamaları ve güncellemeleri indirmek için Windows Update'i kullanın ya da Windows Server Update Services'ten ihtiyaçlarınızı alın. Daha önceki yamalarla ve servis paketleriyle çakışmalardan kaçının.

  Eğer bilgisayar üzerinde çalışan IIS, SQL, MSDE vs. gibi kritik uygulamalar varsa bunlara uygun yamaları bulun. Microsoft uygulamaları için, Baseline Security Analyzer ile servis paketi seviyesini belirleyebilirsiniz.
  Aygıt yazılımları ve sürücü güncellemesi

  Aygıt yazılımları, sistemlerin ve alt sistemlerin en iyi performansla çalışmasına yardımcı olurlar. Aygıt yazılımlarını yüklemeye başlamadan önce fonksiyonelliğini test edin ve daha önceden kullandığınız ya da kullanıyor olduğunuz aygıt yazılımı sürümlerini yedekleyin; bunlar size tekrar lazım olabilir.

  Sürücü güncellemeleri de performansı etkiler. Üreticinin internet sayfası üzerinden son sürümlerini kolaylıkla bulabilirsiniz. Şu an kullandığınız ya da daha önce sorunsuz kullanmış olduğunuz sürücülerin düzeltilmiş halini de muhakkak saklayın. Gelecekte eski hallerine ihtiyacınız olabileceğini de unutmayın.

  Disk birleştirme (defrag) işlemi

  Sürekli olarak dosya kopyalama veya silme sonrasında oluşan disk parçalanması, özellikle yoğun kullanılan sistemlerde zaman geçtikçe performansı düşürecektir. Hatta günün birinde bilgisayarınızda mavi ekranla karşılaşmanıza bile yol açabilir.

  Birleştirme işlemini yaparken (sürücüye sağ tıklayıp Özellikler>Araçlar>Disk Birleştiricisi yoluyla ulaşabilirsiniz) büyük dosyaların açık olmamasına dikkat edin. Örneğin çeşitli veri tabanları (SQL ya da MDSE) çalışıyorsa, disk birleştirme araçları diski düzenleyebilmek için gerekli her noktaya ulaşamaz.

  Eğer bu tip şeyleri durdurabilecek bir aracınız varsa disk birleştirme işlemi çok daha iyi sonuçlar verecektir. DisKeeper adlı üçüncü parti programla bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz.

  Bırakın Windows bu işi otomatik yapsın

  Disk temizlemeyi çalıştırdığınızda sistemler, Geri Dönüşüm Kutusu, Geçici Kurulum Belgeleri, İndirilmiş Program Belgeleri, Geçici İnternet Belgeleri, Eski Chkdsk Belgeleri, Geçici belgeler, Çevrimdışı Geçici Belgeler, Çevrimdışı belgeler vs. gibi bölümler boşaltılarak daha verimli hale getirilir. Bu işlemi düzenli hale getirmek için Zamanlanmış Öğelerde gerekli ayarları yapabilirsiniz.

  CHIP


   
 2. askkkk

  askkkk Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Şubat 2010
  Mesajlar:
  50
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  bu çok faydalı olmuş işte, sağol canım
   
 3. ışılsu

  ışılsu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2009
  Mesajlar:
  1.090
  Beğenilen Mesajlar:
  26
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  *** HAYALLER ŞEHRİNDE***
  bilgi için teşekkürler
   
10 Adımda En Verimli PC konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 10 adımda kariyer değişimi

  10 adımda kariyer değişimi

  Bazı insanlar risk almaktan korkar.Bu nedenle mutsuz olsalar bile kariyer ve iş değişikliğine cesaret edemezler.Aslında korkarak mutsuz iş yaşamını sürdürmek yerine yapılacak tek şey cesaretli olup doğru adımı atmak.Sadece cesaret de yetmez elbette.İstediğiniz hedefe ulaşmak için donanımlı olmalısınız Karşınıza her zaman fırsatlar çıkmaz! Kariyer hayatınızda sizi heyecanladıran...
 2. Vücudun en verimli olduğu saatler

  Vücudun en verimli olduğu saatler

  Sevgili Melek'ler, vücudun hangi saatlerde daha verimli olduğunu saptamak için, bilimsel bir araştırma yapılmış. Bu araştırmanın sonuçlarını şaşkınlıkla okuyacaksınız :) 06:30 Uyandığınızda kendinizi sanki az önce içki içmişsiniz gibi biraz yorgun hissedebilirsiniz. Uyku mahmurluğu denilen bu durumda kalp atış hızı ve kan basıncınızda kısa ve sert değişimler olabilir. Bu etkiler bazen 10...
 3. 10 adımda bahar şıklığı

  10 adımda bahar şıklığı

  Bahara giriş yaptığımız şu günlerde, giyim kuşamda gel gitler yaşıyoruz Melek'ler:) Gardrobumuzun bir bölümü çok sıcak oluyor, bir bölümü ise soğuk oluyor. Hal böyle iken ne giyeceğimize karar vermek zorlaşıyor ve şıklığı yakalamakta zaman alıyor Melek'ler:) Lakin bu yazımızdan itibaren, gardrobunuzun önünde çok fazla zaman geçirmeyecek ve şıklığı 10 adım da yakalyacaksınız Melek'ler:)...
 4. En iyi Tablet PC Hangisi

  En iyi Tablet PC Hangisi

  En iyi Tablet PC Hangisi En iyi Tablet bilgisayar Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu yazımızda "En iyi Tablet bilgisayar hangisi?" diye bize soran misafirimizin sorusunu yanıtlıyor ve En iyi Tablet pc hakkında bilgiler aktarıyoruz sizlere. 2012 Yılı tablet bilgisayralrın yılı olacağa benziyor tablet pc ler piyasada oldukca yükselişte işte en iyi tablet pcler ve kısaca...
 5. 10 Adımda Saçlarınızı Güçlendirebilirsiniz

  10 Adımda Saçlarınızı Güçlendirebilirsiniz

  saç bakımı, saç güçlendirme, güçlü saçlar için Sevgili melekler, artık televizyonlardan bakıp imrendiğiniz saçlar sizin için hayal olmaktan çıkacak. Biraz bakım ve saç bakımıyla ilgili tüyolar hakkındaki bilgiler, sizin de imrenilecek saçlara sahip olmanızı sağlayacak. Nasıl mı? İşe yediğimiz gıdalara dikkat ederek başlıyoruz. Aşağıdaki makalede yer verdiğimiz 10 adımda güçlü ve sağlıklı...

Sayfayı Paylaş