1. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0

  10 günde ruhsal detoks

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında ms_enemy tarafından paylaşıldı.

  Geçmişle yüzleş, geleceğini yarat!

  Geçmişe takılı kalan duygu ve düşünceleriniz yaşama gücünüzü azaltabiliyor. Amahemen karamsarlığa kapılmayın. Bu durumu değiştirmek için sadece 10 güne ihtiyacınızvar. İşte iyi anıları parlatmak ve kötü hatıralardan kurtulmak için psikoterapist Derek Draper ve klinik psikolog Cecilia d'Felice tarafından Psychologies dergisi için hazırlanan 10 günlük anı egzersizi!

  Geçmişini bilmeyen geleceğe bakamaz derler. Sayfalarımızda yer verdiğimiz egzersizde bu mantıktan yola çıkıyor. O nedenle 10 gün boyunca, çocukluktan beri sizi etkileyen ve bugünkü sizi oluşturan her olayı ve kişiyi ele almanız gerekiyor. Çünkü eğer kendimizi bu eski metinlerde çözebilirsek yeni hissetme, düşünme ve var olma yolları geliştirebiliriz.

  10 adımlı bu egzersiz, geçmişin size hükmeden yönlerinden kurtulup iyi bir gelecek kurmanıza yardımcı olacak. Nasıl mı? Zihninizi değişik yollardan düşünmeye cesaretlendirerek. Psikoterapist Derek Draper ve klinik psikolog Cecilia d'Felice tarafından hazırlanan anı egzersizinin her adımını sırasıyla uygulamanız şart.


  Geçmiş üzerinde düşünmek ıstırap verici olabilir. Eğer bu çalışmadan dolayı kendinizi çok mutsuz hissederseniz, özellikle de çocukluğunuzda bir travma
  yaşadıysanız, profesyonel yardım almanızı öneririz ama pek çok insanın da bu
  egzersizden fayda gördüğünün belirtildiğini not etmek isteriz. Kolay gelsin.

  BİRİNCİ GÜN

  Yüzleşin

  Öncelikle şu an kafanızda dolanan sorunlarınızı alt alta yazarak bir tablo
  oluşturun. Patlamamak için kendinizi zor susturduğunuz olayları ya da pek önemliolmadığını düşündüğünüz hatta komik bulduklarınızı bile yazın. Bunlar günlük veyagenel problemler olabilir. Sonra hemen yanına bunların kritiğini yapın. Aşağıda sizeyardımcı olması için nasıl bir tablo oluşturmanız gerektiğini göreceksiniz.

  Örnek: Önemli bir telefon numarasını kaybettim / Ben salağım
  Patronum yaptığım hatayı düzeltmemi söyledi / Neden daima hata yapıyorum
  Postaneden almam gereken bir paketi almadım / Çok tembelim

  İKİNCİ GÜN

  İçinizdeki dostu uyandırın

  Muhtemelen şu an bir gün önce hazırladığınız uzun listeye bakıyorsunuz. Şimdi size bir iyi, bir de kötü haberimiz var. Kötü haber, kafanızdaki olumsuz düşünceler beyninizin kıvrımlarındaki yollarda devamlı olarak izler bırakıyor. İyi haber, bu düşünceleri iz bırakamadan durdurabilir hatta daha da iyisi yerlerine destekleyici, cesaretlendirici ve bereketli yeni alternatif düşünceler koyabilirsiniz. Bu ilk etapta kolay olmayabilir ama zamanla neredeyse içgüdüsel hale gelecektir. Yabancı dil öğrenmek ya da bisiklete binmek gibi. Yani nasıl yapılacağını biliyorsunuz ama sadece pratiğe ihtiyacınız var. Şimdi elinizdeki listenizin sağ yanına bir blok açın. Burası sizin için iyimser bir arkadaş sesi olacak.

  Bu üçüncü bloğa sorunlarınızla ilgili olarak iyi bir arkadaşınızın size söyleyecek olduğu şeyleri yazın. Ya da böyle bir durumda siz arkadaşınıza ne söylerdiniz onu yazın.

  Örnek: Önemli bir telefon numarasını kaybettim / Ben salağım / Ama bu her zamanolmuyor ki! Bir telefon defteri alıp numaralarımı ona kaydetmeliyim.
  Patronum yaptığım hatayı düzeltmemi söyledi / Neden daima hata yapıyorum
  / Benden her zaman şikâyetçi değil ki. Hatta dün bir proje için bana
  övgüde bile bulundu. Postaneden almam gereken bir paketi almadım / Çok tembelim / Yarın zaman yaratacağım, ayrıca bu o kadar da önemli değil

  ÜÇÜNCÜ GÜN

  Yetiştirilme tarzınızı çözümleyin

  Bazı aileler duygusal olarak içe kapanık ve büyümekte olan çocuklarının
  ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kalabiliyor. Kimileri ihmalkâr oluyor, kimileri
  de bir mayın gibi devamlı ateş saçarak çocuğun kendini hırçın ve karmakarışık
  hissetmesine neden olabiliyor. Bu egzersiz geçmiş deneyimlerinizdeki duygusal olaylarla bir bağ kurmanıza yardımcı olacak. İyi ya da kötü. Nazikçe, acele etmeden ilerleyin. Bu aşamada, anılarınızın acı verici olabileceğini unutmayın. Geçmiş türbülansında kendinizi üzgün, karışık ya da kızgın hissederseniz bu hislerin doğal olduğunu hatırlayın. Ve şu soruları yanıtlayın;

  Nasıl bir ailede büyüdünüz?

  Yetiştirilme tarzınızdan memnun musunuz?

  Çocukken sevildiğinizi düşünüyor muydunuz?

  Eğer yanıtınız "evet" ise size bunu düşündürten nedir?

  Anne-baba, ve eğer olduysa bakıcınızın, sevgisini ifade ediş tarzından dolayı mutlu muydunuz, mutsuz mu?

  Eğer sevilmediğinizi düşünüyorsanız, neden?

  Bir süre aileniz -ve bakıcınız- üzerinde yoğunlaşın. Belki sevgileri koşullu,
  sınırlayıcı, hükmedici veya katıydı. Duygusuz, soğuk, sebepsiz beklentiler ve
  isteklerle doluydu belki de... Tüm duygu ve düşüncelerinizi yazın. Üzüntü, acı ya da her neyse.Ama kendinizi yargılamayın. Bu aşama, inkâr ettiğiniz, kaçtığınız ya da reddettiğiniz duyguları açığa çıkarmak içindir. Eğer kendinizi bunalmış
  hissederseniz çalışmayı durdurun ve sizi mutlu edecek bir şeyler yapın. Yürüyüşe çıkın, bir arkadaşınızı arayın ya da sevdiğiniz biriyle kucaklaşın. Neler
  hissettiğinize de dikkat edin. Hazır hissettiğinizde egzersize devam edin.

  DÖRDÜNCÜ GÜN

  Geçmişteki sizle buluşun

  Bu egzersiz tamamıyla hayal gücünüze dayanıyor. Daha genç halinizle hatta
  çocukluğunuzla buluşup konuşma imkânı sunuyor size. Yani şu an aramakta olduğunuz halinizle. Bunlar kulağa garip gelebilir, ama çok faydalı bir egzersiz. Ne zaman sakinleşmeye veya kafanızı dinlendirmeye ihtiyacınız olursa kullanabilirsiniz. Kimse tarafından rahatsız edilmeyeceğiniz sessiz bir yer bulun öncelikle kendinize.

  Rahatça oturun ve gözlerinizi kapayın. Elleriniz kucağınıza düşsün. Derin nefes
  alın. Her nefesle bedeninizin bir kısmı gevşesin. Başınız, omuzlarınız, kollar,
  göğüs, mide, bacaklar ve ayaklar. Aklınıza amaç dışı düşünceler gelirse onlardan kurtulun. Gevşemeyi başardıktan sonra ilk gün yazdığınız uzun listeye gözatın. Ve ilk kez ne zaman böyle şeyler hissetmeye başladığınızı hatırlayın. Şimdi zaman makinesine binin ve geçmişe yol alın. Belki 10 yaşındaki halinizdesiniz; belki bluğ dönemindesiniz ya da okula ilk başladığınız gündesiniz. Eğer başarabilirseniz o yaştaki yüzünüzü de görmeye çalışın.

  Yüzünüzdeki ifadede ne var? Mutluluk mu? Korku
  mu? Heyecan mı?

  Şimdi aklınıza ne geliyorsa sorun ona. "Merhaba orada mısın? Nasıl hissediyorsun?

  Nasıl gidiyor" gibi. Size ne yanıt veriyor? Belki utangaçtır ya da içekapanık ve
  güvensiz. "Ne hissettiğini biliyorum" deyin ona. "Ben de öyle hissediyorum,
  kendimizle ilgili çok eleştiri duyuyoruz, artık neredeyse bunlara inanmaya başladık" deyin. "Ama şimdi ben bunu değiştireceğim." Bu aşamada izlemeniz gereken bir senaryo yok. Önemli olan nokta kendi çocukluğunuzla yetişkinliğiniz arasında bir bağ kurabilmek ve ikisini birbiriyle konuşturabilmek. Bunun için yazıyı da kullanabilirsiniz. Mektup yazmak duygu ve düşünceleri en iyi ortaya çıkaran eylemlerden biridir. Çocukluğunuzdan yetişkinliğinize ya da önceki halinizin nasıl hissettiğiyle ilgili olarak o zamanki ailenize bir mektup yazabilirsiniz. Bunun tersini yapıp yetişkin halinizden çocukluğunuza da bir mektup gönderebilirsiniz.

  BEŞİNCİ GÜN

  Kızgınlığınızı tanımlayın

  Bu egzersiz ailenize karşı duyduğunuz herhangi bir öfkeyi açığa çıkarma noktasında
  sağlıklı ve yapıcı bir yöntemdir. Bir kalem kâğıt alın. Anne - babanıza, veya
  bakıcınıza, ne tür bir öfke duyduğunuzu tanımlayın.

  Çocukken onlara kızdığınız belli olaylar ya da zamanlar var mıydı?
  Bunları onların yüzüne karşı söyleyebiliyor muydunuz? Eğer söyleseydiniz ne olurdu?

  Eğer kendinizi terk edilmiş hissetseydiniz bunu nasıl gösterirdiniz?
  Çocukken kızgınlığınızı engelliyor muydunuz?
  Kızgınlığınızı dillendirirken nasıl bir his meydana geldiğini tanımlayın. Donuk mu, keskin mi, korku ya da acı veriyor mu? Tüm hissettiklerinizi hem çocuk hem de yetişkin halinizle ayrı ayrı yazın.

  ALTINCI GÜN

  Ailenizi anlayın

  Şimdi ailenizin duygusal dünyasını anlamaya çalışacaksınız. Bu kolay olmayacak çünkü ailemiz hakkında düşünürken genellikle bir şeyleri tam olarak anlayamadığımız çocukluk penceresinden bakarız. Bu da onları objektif bir açıdan görmemize engel olur. Eğer onlara sağlıklı ve pozitif bir açıdan bakabilseydik gerçek duygusal dünyalarını anlayabilirdik. Bu egzersiz anne-babanızın birbirleriyle ve sizinle nasıl bir duygusal iletişim içerisinde olduğunu gösterecek. Kendinize şunları sorun;

  Anne-babam duygusal olarak kendilerini nasıl ifade ederdi?
  Sadece negatif mi yoksa pozitif duygular mı açıklanırdı?
  Duygularını bastırıyorlar mıydı?
  Ben duygularımı belli etmemeyi mi öğrendim?
  Neden böyle davrandılar?

  Şimdi onlarla ilgili nasıl hissettiğinizi düşünün. Kızgınlık egzersizine bir
  gözatın. Duygu ve düşüncelerinizi en küçük ayrıntısına kadar yazın.

  YEDİNCİ GÜN

  Kendinizi yetiştirin

  Bu egzersiz çocukken yüz yüze kaldığınız hüsranları, artık bir yetişkin olduğunuzu bilerek aşmanıza yardımcı olacak. Dr. Alice Domar "Kendini yetiştirmek" isimli kitabında ailenize ithafen kendi kendinize şu sözleri söylemenizi öneriyor:

  Bana hayat verdin ama sana hayatımı borçlu değilim.
  İlgiyi hak ediyorum.
  Senin koşulsuz saygı ve ilgini hak ediyorum.
  Kendimi sana ispatlamak için yaşamayacağım.
  Senin yerine getirilmemiş rüyalarını yaşamak zorunda değilim.
  Kısıtlamalarına rağmen senin sevginle beslendim.

  SEKİZİNCİ GÜN

  Şefkatle hatırlayın

  Yaşadığımız gerçekleri tamamen tanıyıp kabul etmedikçe kendimizi genellikle geçmiş acı anılar arasında sıkışıp kalmış buluruz. Bu durum kendimizi boşlukta, üzgün, ağlamaklı ve bunalmış hissetmemize neden olur. Geçmişle ilgili duygularımızı örtbas etmek yerine yazma yoluna gidersek bir süre sonra bunları benimsemeye başlayabiliriz. Eğer duygularımızı tanırsak beraberinde onları gözetebilme şansına da sahip oluruz. Sabit bir geçmiş içerisinde tıkılıp kalmak duygusal olarak gelişmemize yardım etmez. Geçmiş anılarımızı tanıyıp izleyerek bize pozitif bir gelecek kurmamız yolunda yardımcı olmasına izni vermeliyiz.

  Geçmişte yaşadığımız acı olaylara baktığımızda, kendimize bunların biz henüz güçsüz ve gençken olduğunu hatırlatmalıyız. Ama artık güçsüz değiliz. Şimdi daha önceden keşfettiğiniz içsel arkadaşınızın sevecen ve şefkatli olmasına izin verin. Olayları farklı görmenize yardımcı olsun. Hatırlamanın acı veren yolunda sıkışıp kalmak istemeyen şefkatli içsel arkadaşınızın sesini dinleyin ve düşüncelerinizi yazın

  DOKUZUNCU GÜN

  Geçmişi kabullenin

  Duygusal anlamda yaşadıklarımızın farkında olduk, bize nasıl hissettirdiklerini
  gördük ve artık bunlara şefkatle bakabilir, bağışlayıcı olabiliriz. Ailenizi, veya
  bakıcınızı, affetmek zor olabilir ama ancak bağışlarsanız kabullenebilirsiniz.
  Geçmişimizi kabullenmek pasif bir teslimiyetçilik değildir. Kabullenişle birlikte
  özgürlük de gelir. Geçmişimizden ve acılarımızdan özgürleşmek! Şimdiyi ve
  geleceğimizi duygusal acılardan bağımsız kılmak! Şimdi kendinize şu soruları sorun;

  Geçmişimle ilgili şu an inandığım şey nedir?
  Geçmişimle ilgili inandıklarımı kabullenebilir miyim?
  Geçmişimdeki kötü anıların çıkıp gitmesine izin verebilir miyim?

  Bu egzersizlerden sonra hâlâ kendinizi geçmişinizden özgür kılamıyorsanız kendinizi yargılamayın. Bu, egzersizleri daha çok yapmanız gerektiği ve daha fazla zamana ihtiyacınız olduğu anlamına geliyor. Duygularınız üzerine daha çok çalışmalısınız.

  Belki size nerede ve neden sıkışmış hissettiğiniz konusunda alternatif bir
  perspektiften bakmanızı sağlayacak bir arkadaşınızdan veya bir aile üyesinden yardım isteyebilirsiniz. Unutmayın ki bu duyguları hayatınız boyunca taşıdınız. Aniden değişmeyebilirler, sonuca varana kadar üzerinde defalarca çalışmanız gerekebilir.

  Kendinize karşı daima nazik ve yaşadıklarınızla, hissettiklerinizle ilgili olarak
  şefkatli olun; bunun hayati olduğunu unutmayın. Şimdi finale geçebiliriz.

  ONUNCU GÜN

  Kötü anıların gitmesine izin verin


  Ritüel ve seremoniler tarihin başlangıcından beri hep çok önemli olmuşlardır.
  İnsanoğlu hedeflerini gerçekleştirmede sembollerin ve kutlamaların etkili olduğuna inanır. Kendi seremoninizi düzenleyin. Bir mum yakın, dua edin, bir balon salın gökyüzüne ve geçmişinizdeki negatif mesajları bırakın gitsinler. Bu, geçmişte ve bugünde rahatlamanızı sağlayıp geleceğe bakabilmenizi sağlayacaktır.
  Mutluluklar.


   
10 günde ruhsal detoks konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ruhsal Detoks Nedir Nasıl Yapılır

  Ruhsal Detoks Nedir Nasıl Yapılır

  Ruhsal detoks yapın zihninizi yenileyin Geçmişe takılı kalan duygu ve düşünceleriniz yaşama gücünüzü azaltabilir. Ama bu durumu değiştirmek zor değil, sadece 10 gün yeter. Psikoterapist Derek Draper ve klinik psikolog Cecilia d'Felice tarafından hazırlanan '10 günlük anı egzersizi'ni siz de deneyin, zihninizi arındırın.. BİRİNCİ GÜN Kendinizle yüzleşin Öncelikle şu an kafanızda dolanan...
 2. Ruhsal detoks yapın zihninizi yenileyin

  Ruhsal detoks yapın zihninizi yenileyin

  Ruhsal detoks yapın zihninizi yenileyin Geçmişe takılı kalan duygu ve düşünceleriniz yaşama gücünüzü azaltabilir. Ama bu durumu değiştirmek zor değil, sadece 10 gün yeter. Psikoterapist Derek Draper ve klinik psikolog Cecilia d´Felice tarafından hazırlanan ´10 günlük anı egzersizi´ni siz de deneyin, zihninizi arındırın.. BİRİNCİ GÜN Kendinizle yüzleşin Öncelikle şu an kafanızda dolanan...
 3. 10 Ocak çalışan gazeteciler günü

  10 Ocak çalışan gazeteciler günü

  Arkadaşlar 10 Ocak çalışan gazeteciler günü hakkında bilgi istiyorum
 4. 10 Güne Kadar Dayanan Oje Zoya!

  10 Güne Kadar Dayanan Oje Zoya!

  zoya oje, zoya oje fiyat, dayanıklı oje Sevgili melekler, ojenizin hemen bozulmamasını suya ve ısıya karşı dayanıklı olup 10 güne kadar tırnaklarınızda bozulmadan kalmasını ister misiniz? Zoya oje size bu imkanı sağlıyor. Canlı, metalik, fosforlu renk alternatiflerinin her tonunu bulabileceğiniz ZOYA ojeler; şıklığınızı tamamlayan moda renkleri vazgeçilmezleriniz arasında yer alacak....
 5. Kıvanç Tatlıtuğ 10 Günde 10 Kilo Et Yiyor!

  Kıvanç Tatlıtuğ 10 Günde 10 Kilo Et Yiyor!

  kıvanç tatlıtuğ, kıvanç tatlıtuğ haberleri, kıvanç tatlıtuğ hakkında Sevgili melekler, ben okuyunca inanamadım doğrusu. Kıvanç Tatlıtuğ 10 günde tam 10 kilo et tüketmiş! Şurda kurban bayramı sebebiyle birkaç gün üstüste et tükettik, fenalık geldi sebze aradı gözüm. Üstelik eti de severim yani. Hergün 10 kilo et nasıl yenir? Ama yemiş işte Tatlıtuğ. Sanki panter mübarek :D:D Neyse habere...

Sayfayı Paylaş