1. *GüMüŞ*

  *GüMüŞ* Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2008
  Mesajlar:
  3.094
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0

  10 Soruda Şarbon HastaliĞi

  Konu, 'Biyoloji bilimi' kısmında *GüMüŞ* tarafından paylaşıldı.

  Şarbon adı nereden geliyor?
  Halk arasında Şir-pençe olarak bilinen şarbon Türkçe'ye Fransızca'dan geçmiştir. Şarbon Fransızca'da kömür anlanıma gelirken hastalığa kara leke de denilmektedir.

  Şarbon Nedir?

  Biyolojik terörün en ölümcül silahları şarbon ve çiçek hastalığı mikropları. Şarbon mikrobu, genellikle hayvanlarda görülüyor. Hayvanlara bulaşan şarbon vakalarının yüzde 20'si ölümle sonuçlanıyor.

  Özellikleri nedir ve neden biyolojik silah olarak kullanılıyor?

  Şarbon mikrobu diğer bakterilere oranla çok dayanıklı. Güneş ışığı, sıcaklık ve dezenfektanlara karşı dayanıklı olan mikrop, suda ve toprakta 80 yıl yaşayabiliyor. Şarbon mikrobu toz haline getirilebiliyor. Ve toz halindeki mikrop çok hızlı yayılıp kısa zamanda etkili olabiliyor.

  Nasıl bulaşıyor ve etkileri neler?

  Şarbon mikrobunun doğrudan solunum yoluyla alınmasında hastalık oranı yüzde 90. Hastalık deriden ya da sindirim yoluyla da bulaşıyor. "Bacillius anthracis" bakterisinin yol açtığı hastalıkta vücutta toksin (zehir) salgılayan organizmalar ürüyor. Hastalığın belirtileri bir hafta içinde ortaya çıkıyor. Yüksek ateşle, soğuk algınlığı gibi başlayan hastalık ciddi solunum zorluklarına neden oluyor. Şarbon belirtilerin başlamasından 24 saat sonra öldürüyor. Bu yüzden antibiyotik kullanımında hiç gecikmemek gerekiyor.

  Nasıl önlem alınır?

  Şarbon'ın henüz aşısı yok sadece antibiyotik tedavisi var. Ancak bu antibiyotik şarbona karşı önlem olarak kullanılamıyor. Kullanılabilecek önlemler ise şöyle:

  * Antibiyotik:
  Antrax (Şarbon) ve veba gibi biolojik silahlara karşı geliştirilmiş antibiyotikler var. Bayer firmasının ürettiği Cipro ve Ciprofloxacin bunlardan biri. Ancak bu antibiyotikler sadece 16 yaşın üstündeki yetişkinlerde kullanılabiliyor.

  * Panzehir:
  Botulism, sarin gazı ve veba virüsü gibi biyolojik ve kimyasal silahlara karşı panzehirler olmasına rağmen Antrax (Şarbon) için bir panzehir bulunmuyor.

  * Gaz Maskesi
  Sarin ve hardal gibi çeşitli biyolojik ve kimyasal silahlardan korunmak için kullanılıyor. Ancak Antrax (Şarbon) bakterisi sadece solunum yoluyla bulaşmıyor ve de çok küçük zerreciklerden oluşan bu bakteriler, ancak özel filtelerle desteklenmiş maskeler sayesinde tam korunma sağlıyor.

  * Su filtreleri:
  Bu filtreler kimyasal silahların zehirlerini ayrıştırmakta işe yarıyor ancak bakteri ve virüslere karşı etkili değil.

  * Koruyucu elbise:
  Tam korunaklı olan modelleri tüm gazlara ve virüslere karşı koruma sağlıyor. * Hava filtreleri:
  Bu filtreler sürekli kullanılanlar ve bir tehlike anında kullanılanlar olmak üzere ikiye ayrılıyor. Tehlike anında kullanılanlar çoğu zaman etkisiz kalıyor.

  Şarbon insandan insana bulaşır mı?

  Bulaşıcı olduğu söylenemez. Ama solunum yoluyla bulaştığını unutmamak gerek. Diğer taraftan solunum yoluyla şarbon bulaşan insanlar yine solunum yoluyla bu hastalığı bulaştırmıyor.

  Hayvanlarda görülen Şarbon nedir?

  Hayvanlarda ve insanlarada görülen tüm şarbon vakalarına "Bacillius anthracis" bakterisi yol açıyor.

  Hayvanlardaki belirtileri nedir?

  Yüksek ateş, iştahsızlık, karın ağrısı, titremeler, kanlı ishal solunum ve kalp durması sonucu ani ölümler, doğal deliklerden koyu renkli kan gelmesi ve ölüm sertliği.

  Hastalıktan korunma ve kontrol için ne yapılmalıdır?

  Korunma için çiftlik hayvanlarına her yıl aşılama yapılmalıdır. Hastalık çıkan sürüde, sadece sağlam görünen hayvanlar aşılanır. Aşı deri altı yolla uygulanır.Hastalığın bulunduğu çevre kuvvetli dezenfektanlarla dezenfekte edilmelidir. %5 formol, %5’lik hipoklorit,%0.1 civaklorid %4’lük potasyum permanganat, kireç kaymağı kullanılmalıdır.

  Şarbon hayvanlar ne yapılıyor?

  Yabancı ülkelerden yurdumuza gelen ve geri çevrilmesi mümkün olmayan şarbon hastalığına yakalanmış hayvanlar tazminatsız olarak öldürülür ve imha edilir. Kesimlerine izin verilmez. Hastalıktan şüphe edilenler 5 gün gözleme alınır. Gözlem sonunda hasta oldukları tespit edilenler tazminatsız olarak öldürülür ve imha edilir. Hastalık görünen bölgede her çeşit hayvan ve hayvansal ürünün giriş ve çıkışı kontrol altına alınır. Gerek ithal ve gerekse yurt içi hayvan nakilleri kontrol altına alınmalı, kaçak hayvan girişi engellenmelidir. Kadavranın dıştan görünüşü Antrax şüphesini güçlendiriyorsa, kadavrayı hiç açmamalı,çünkü havanın oksijenine maruz kalma, bakteri sporunun çoğalmasına izin verir. Olduğu gibi derin kireçli çukurlara gömmek veya yakmak gereklidir.
   
 2. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany
  Evet bi ara şarbon hastalığı vardı zamanla neler çıkıyor..
   
10 Soruda Şarbon HastaliĞi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ölümcül Hastaliklari önleyen 10 Gida

  ölümcül Hastaliklari önleyen 10 Gida

  ölümcül Hastaliklari önleyen 10 Gida Balik: Kalp krizine karsi iyi geliyor. Somon, alabalik ve ton baligi turleri, D vitamini ve Omega-3 yagi ile yuksek tansiyonu dusuruyor. Havuc: Gunde 5 adet havuc, kalp krizi riskini ucte iki oraninda azaltiyor. Havuc, ayrica gozler icin de yararli. Sarimsak: Soguk alginligina karsi savasiyor. Enfeksiyonlarla mucadele icin, gunde 2 dis sarmisak...
 2. 10 soruda çocuk gelişimi...

  10 soruda çocuk gelişimi...

  Büyüme çağındaki çocuklar sağlıklı büyüme ve gelişim için çok çeşitli vitamin ve minerallere ihtiyaç duyuyor. Süt içirin, peynir yedirin ve balıktan vazgeçmeyin! Peki çocuk nasıl büyütülmeli? Büyüme çağındaki çocuklar sağlıklı büyüme ve gelişim için çok çeşitli vitamin ve minerallere ihtiyaç duyuyor. 0-6 yaş arasındaki beslenme şekli sağlıklı bir vücut kadar çocukların zihinsel gelişimini...
 3. 10 soruda boyun fıtığı ve tedavisi

  10 soruda boyun fıtığı ve tedavisi

  boyun fıtığı bitkisel tedavisi boyun fıtığına bitkisel çözüm fıtığı tedavi fıtığına iyi gelen bitkiler için tedavi 1- Boyun fıtığı nedir? Boynumuzda yedi adet omur var. Her omur arasında da ``çekirdek`` olarak adlandırılan diskler. Bu disk dokusunun yırtılarak omurilik kanalına doğru yer değiştirmesi sonucu sinirlere ve omuriliğe baskı yapması ile oluşan hastalığa ``boyun fıtığı`` deniliyor....
 4. 10 soruda cilt kanseri (test et)

  10 soruda cilt kanseri (test et)

  Şüpheli benleriniz var mı? Testi çözün, cevabı öğrenin 1-Öncekilerden farklı bir ben dikkatinizi çekti mi? 2-Hızlı büyüyen benleriniz var mı? 3-Renkleri değişti mi? 4-Benlerin çevresi düzensiz mi? 5-Eski bir beniniz iltihaplandı mı? 6-Eski bir beniniz hiç kanadı mı? 7-Daha önce bensiz olan ciltte yeni yeni oluşumlar mı ortaya çıktı ? 8-Ailede cilt kanseri var mı? 9-Güneşte hemen...
 5. 10 soruda grip ve soğuk algınlığı

  10 soruda grip ve soğuk algınlığı

  grip ve soğuk algınlığı grip ve soğuk algınlığı tedavisi grip ve soğuk algınlığı ilaçları.Kışın kendini hissettirdiği şu günlerde hemen hepimiz gribe yakalanıyoruz özelliklede çocuklarımız bağışıklık sistemleri henüz gelişmemiş olduğundan her türlü hastalığa açıklar ben burda grip ve soğuk algınlığından bahsetmek istedim umarım faydalı bi bilgi olur 10 SORUDA SOĞUK ALGINLIĞI 1. Nedir?...

Sayfayı Paylaş