1. Monera

  Monera Forum Okuru

  120 yaşına kadar yaşamanın sırları

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Monera tarafından paylaşıldı.

  120 yaşına kadar yaşamanın sırrı
  Dünyaca ünlü kalp doktoru Prof. Dr. Mehmet Öz, Balçiçek Pamir'e açıkladı  < Konu Resmi..>

  Mehmet Öz Balçiçek Pamir'in sorularını Söz Sende'de yanıtladı. Söz Sende haftaiçi her akşam 18:30'da HABERTÜRK'te..
  Balçiçek Pamir: O kadar çok lakabınız var ki. "Yılın Doktoru", "Milenyumun İyileştiricisi", "Yarının Küresel Lideri"...Asıl lakap değil bunlar kazanılmış ödüller. "Yılın Amerikan-Türk Adamı" yanılmıyorum değil mi? Ve en son da Time'ın "100 Etkin İsmini"n içindesiniz. Peki şimdi, tabi ki doktorlukla ilgili çok şey soracağım ama, bunlar nasıl, bu ün iyi mi, kötü mü?

  Mehmet Öz: Tabi bunların hepsi çok önemli. Özellikle "Time 100 Etkin İnsan"ın arasına girdiğim için çok mutluyum. Benim hekim olarak en büyük amacım hastalarımdan takdir almam. İyileştirdiğim bir insana yardım etmem. Onun için ameliyathaneden çıktığımda bu haberi aldığım zaman biraz şaşırdım. Biraz utanıyorum açıkçası, hiç beklemiyordum. Balçiçek Pamir: Niye beklemiyordunuz?
  Mehmet Öz: Çünkü biz doktor olarak bunları aramıyoruz. Hakikaten bir hastaya yardım ettiğimiz zaman onlardan teşekkür beklemiyoruz bile. Onun için biraz çekiniyorum. Hasta iyi dileklerde bulununca ben utanıyorum açıkçası. Çünkü benim amacım bu değildi. Ama ödüller geldiği zaman düşünmeye başlıyorum. "Ödülleri nasıl korurum, dünyayı nasıl iyileştiririm?"
  Balçiçek Pamir: Tabii bir avantajı olmalı değil mi bunların?
  Mesela Time'ın "100 Etkin İnsanı" arasına girmem sayesinde muhteşem insanlarla tanışabiliyorum. Bunlarla ilerde bağlantı kurarak, kimbilir belki de topluma yardım edebiliriz. Bunlarla konuştuğumuz zaman sağlık konusunu yukarıya doğru itiyoruz.
  Balçiçek Pamir: Ben katılıyorum. Çünkü her şey pazarlama üzerine kurulu. İyi iş yapamazsanız gösteremiyıorsunuz kendinizi.
  Mehmet Öz: Aynen katılıyorum. benim en büyük amacım o. Çünkü kitapları yazarken amacımız karmaşık olan konuları benzetmeler kurarak biraz daha rahat anlatmak istiyoruz. Ama platform yoksa kimse benim dediklerimi duyamaz.
  Balçiçek Pamir: Birtakım ödüller var. Bir taraftan da çok ünlü showlara katılıyorsunuz. Mesela bir tanesi Oprah Show'du. Çok merak ediyorum öncesinde çok heyecanlandınız mı? Yoksa o mu heyecanlandı?Nasıl hazırlandınız?
  Mehmet Öz: Oprah heyecanlanmadı. Sahici bir insan. Çok açık, dürüst konuşur. Televizyonda gördüğünüz gibi aynen özel hayatında da öyle davranır. Ama ben Oprah Show'u pek seyretmiyordum. Doktor olarak devamlı ameliyathanede bulunuyordum. Onun için ilk showa çıktığımda heyecanlanmadım. Belki de başarılı olmamın sebebi o. Çünkü Oprah'a katılanlar onu devamlı seyrediyor. Oprah istiyor ki normal haytta nasıl yaşıyorsan showda da aynı davran. Çünkü seyirciler sizin nasıl hakiki bir insan olduğunuzu görsünler. O sırada yakın bir bağlantı kurduk Oprah'la.
  Balçiçek Pamir: Bundan sonra bir değişiklik oldu mu, hayatınızda?
  Mehmet Öz: Bir kere sokaklarda yürürken herkes bizi durdurup soru sormaya başladılar. O da aslında iyi bir şey doktor olarak. Çünkü sorduğu sorular genelde çok basit sorular.
  Balçiçek Pamir: En çok ne sordular?
  Mehmet Öz: En çok sorulan soru: "Nasıl kilo kaybedebilitim?" Ya da "Ben şişmanım bu kiloları atmak için ne yapabilirim?"
  Balçiçek Pamir: Tabii bu Amerikalılar'ın çok önemli sorunu...
  Mehmet Öz: İkinci soru: "Daha uzun yaşamam için ne yapmam gerekir?" Ama bu showda artık biliyorsunuz bayağı zaman geçti. Hatta yeni bir haber çıktı.
  Balçiçek Pamir: Kendi showunuza sahip olacaksınız. İnanılmaz bir şey...Peki nasıl olacak? Her gün mü yapacaksınız?
  Mehmet Öz: Haftada üç gün çekim yapılacak. Ama her gün gösterilecek.
  Balçiçek Pamir: Bu bir il mi? Bir doktorun böyle bir show yapması?
  Mehmet Öz: İlk kez şimdiye kadar. Büyük istasyonlarda çıkacak o yüzden seyirci sayısı yüksek olacak inşallah.
  Balçiçek Pamir: Hele bir Türk doktor..O tamamen bir ilk.
  Mehmet Öz: O ilk ama...Aslında Türk değil de dışarıdan gelmem iyi bir şey Amerikalılar için. Amerikalılar pek dışarıya bakamıyorlar. Anlamıyorlar. Ülke çok büyük bir ülke, her şey bulunuyor. 100 sene önce Amerikalılar tabi biraz daha çok dışarıya bakarlardı. Tabi bütün ülke hepsi göçmen. Amerika2da doğan az kişi var. Zevki zaten oradan çıkıyor. O yüzden dışarıdan gelen bir doktoru çok rahat kabul ediyorlar.
  Balçiçek Pamir: Bu bir avantaj yani.
  Mehmet Öz: Belki büyük bir avantaj. Mesela Türkiye2deki sırları Amerika'ya getiriyorum. Türkler şöyle şöyle hareket ediyor..Buradaki güzel tıp sistemine rağmen yaşam oranları biraz yakın. Onun için Türkiye, Ortadoğu, Asya, Avrupa, Güney Amerika...Tüm bu ülkelerdeki sırları ben Amerika'ya getirmek istiyorum.
  Balçiçek Pamir: Peki siz kendinizi ne kadar Türk hissediyorsunuz? Bu arada güzel Türkçe konuşuyorsunuz. Orada doğup büyüdünüz, hiç konuşamayabilirdiniz.
  Mehmet Öz: Teşekkür ederim. Türkçe'ye çok meraklıyım ben. Gençliğimin dörtte biri burada geçti. Annem babam buradalar. Her zaman kendimi bir Türk olarak hissediyorum. Ve hakikaten kendimi Türk olarak takdim ediyorum. Ama "Türkler Amerikalılar'dan daha iyi " demek için değil. Türkler farklı Amerikalılar'dan
  Balçiçek Pamir: Babanız kaç yaşında? Bir röportajında diyor ki: "Ben 100 yaşıma kadar, Mehmet 125 yaşına kadar yaşar"
  Mehmet Öz: 125 bilmiyorum ama seyircilerin bir çoğu 100 yaşıı geçebilirler.
  Balçiçek Pamir: Nedir bunun sırrı?
  Mehmet Öz: Mavi bölgeler dünyada insanların en uzun yaşadıkları bölgeler. Bu ülkelerde 100 yaşına varma oranı Türkiye'den 4 kat fazla. Bunların sırrı değişik yemekler. Birincisi besin değeri yüksek olan yemekler. Topraktan çıkan yemekler. Sebze, meyve...Yedikleri etin yağ oranı düşük. Bizim atalarımızın yediği ette yağ oranı yüzde 5'ti. Bizim yediğimiz etlerin yağ oranı yüzde 35.


  Balçiçek Pamir: Sırlardan bir tanesi de burada. Sağlıklı kalım iksiri? Nedir bu?

  Mehmet Öz: Bu bizim yeni içeceğimiz.

  Balçiçek Pamir: Ne var içinde bunun?

  Mehmet Öz: Limon, ıspanak, elma, salatalık, kereviz, biraz buz, maydanoz...Sabah kalktığınız zaman içeceksiniz. Bütün herkes hazırlayabilir.

  NASIL HAZIRLANIYOR?

  2 Kase ıspanak(İyice yıkayıp karışımın içine çiğ olarak koyabiliriz)

  2 salatalık

  1 kereviz

  Dörtte bir çay kaşığı zencefil kökü.

  Maydanoz

  2 elma

  1 tutam ıhlamur

  Yarım limon


  BEYNİ GENÇ TUTMA ÖNERİLERİ

  40 yaşın altındakiler tek ayak üzerinde 30 saniye kalmalı.

  40 yaşın üzerindekiler tek ayak üzerinde 30 saniye kalmalı

  Tek ayak üzerinde antrenman evde her gün yapılmalı
   
 2. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany
  Cevap: 120 yaşına kadar yaşamanın sırları
  Amannn erkenden öleyim gideyimm:Dne gereği var şimdi yaşamanın:hhh:
   
 3. Monera

  Monera Forum Okuru

  Cevap: 120 yaşına kadar yaşamanın sırları
  :hhh::hhh:
   
 4. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre
  Cevap: 120 yaşına kadar yaşamanın sırları

  tskler canm,paylasimin icin dün siyaset meydanindada izemistim,,doktrda tebrik ederim valla,bravooooooo

  kiz tugce daha gencsin:hhh:
   
120 yaşına kadar yaşamanın sırları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 60 yaşında okumaya karar verdi,   90 yaşında rektör oldu, 120 yaşında öldü!

  60 yaşında okumaya karar verdi, 90 yaşında rektör oldu, 120 yaşında öldü!

  60 yaşında okumaya karar verdi, 90 yaşında rektör oldu, 120 yaşında öldü! EI-Ezher Üniversitesi'nin kapısına Zekeriya EJ-Ensdrî adında 60 yaşında bir ihtiyar gelmiş ve "Burayı kim yönetiyor?" diye sormuş. Bekçi, "Rektör!" demiş, ihtiyar "Ben rektör olmak istiyorum, bana bunun yolunu anlatır mısın?" deyince bekçi alaylı tavırla ona eğitim durumunu sormuş,...
 2. 25 yaş gibi görünme sırları

  25 yaş gibi görünme sırları

  ABD'li ünlü spor ve beslenme gurusu Tracy Anderson, 50 yaşını geride bırakan pop yıldızı Madonna'nın hâlâ 25 yaşındaymış gibi görünmesinin sırrını anlattı. İşte ünlü yıldızın egzersiz programı: 1 Spora başlamadan önce MP3 çalarınıza 30 dakikalık şarkı yükleyin. 2 Koşu bandında bir şarkıda hızlı yürüyün, diğerinde tempolu koşun. 3 Elinizde iki kiloluk ağırlık varken ayakta durun....
 3. 100 yaşına kadar yaşamanın 12 şaşırtıcı sırrı

  100 yaşına kadar yaşamanın 12 şaşırtıcı sırrı

  1. Anneniz sizi gençken doğurduysa… Eğer anneniz sizi dünyaya getirdiğinde 25 yaşından gençse, daha geç yaşta doğum yapan annelere göre 100 yaşına kadar yaşama şansınız daha çok olabilir. Chicago Üniversitesi bilim adamlarına göre genç annelerin yumurtaları daha sağlıklı oluyormuş. 2. Çay seviyorsanız… Hem siyah çay, hem de yeşil çay kalbe ve damarlara iyi gelen catechin maddesiyle dolu,...
 4. 10 yaş genç görünmenin sırları

  10 yaş genç görünmenin sırları

  10 yaş genç görünmek Yıllara meydan okuyup şu anki yaşınızdan 10 yaş daha genç görünmek sizin elinizde işte uzmanından genç görünmenin sırları Kaşların aşağı sarkması, göz kapaklarında torbalanmaların başlaması, çizgilerin biraz daha derinleşmesi... Bütün bu saydıklarımız ne yazık ki yaşlanmanın belirtileri. Ayna korkusu olmadan yaşamak, "nasıl görünüyorum" kabusundan kurtulmak...
 5. Sonsuza kadar genç kalmanın sırları

  Sonsuza kadar genç kalmanın sırları

  genç kalmanın sırları, sırrı, tüyoları, yolları nelermiş buyrun bu yazımızda öğrenelim arkadaşlarım Şüphesiz ki, herkes yaşı kaç olursa olsun, sonsuza kadar genç kalmak ister. Günümüzde gençleşmek için, bir takım ilaçlar ve tıbbı müdahaleler mevcuttur. Zira sizin bunlara ihtiyacınız olmadan da sonsuza dek genç kalabilmeniz mümkündür Melek'lerim. Nasıl mı; ee hadi gari buyrun bari:A Hemen...

Sayfayı Paylaş