12’sinde duymuyordu, 25’inde Grammy aldı

M

Misafir

Forum Okuru
12’sinde duymuyordu, 25’inde Grammy aldı
12 yaşında duyma yetisini kaybeden ve perküsyona bu kayıptan sonra başlayan Evelyn Glennie, Beethoven gibi sesleri titreşimlerle hissetti. Sting’den Björk’e birçok müzisyenle çalışan Glennie 12 yıl sonra Grammy kazandı. Glennie’nin hayatı bu akşam NTV’de.


Dünyanın ilk tam zamanlı solo perküsyoncusu Evelyn Glennie, 19 Temmuz 1965’te Aberdeen İskoçya’da bir çiftlikte doğdu. Babası Herbert Arthur Glennie, bir İskoç country dans grubunda akordiyon çalıyordu. Genç müzisyenin yetişmesinde Kuzeydoğu İskoçya’nın yerli müzik gelenekleri çok etkili oldu.

Sanatçının müzik kariyerinde önemli olacak diğer isimler Glenn Gould, Jaqueline du Pré ve Trilok Gurtu’ydu. Glennie’nin kullandığı ilk müzik aletleri ağız mızıkası ve klarnetti. Glennie, 12 yaşında duyma yetisinin yüzde 95’ini kaybetti. Ama müzikten kopmak istemiyordu. Perküsyon titreşimlerini hissetmek için öğretmeniyle birlikte davul çalıştı. Ellon Akademisi’nde ve Royal Academy of Music’te eğitim aldı. Glennie ilk profesyonel çıkışını 1985’te yaptı.

Glennie’nin bugün 13 albümü var ve yılda 100’den fazla konser veriyor. Ünlü perküsyoncu kendi beste yapmanın yanı sıra diğer kompozitörlerin bestelerini de repertuarına ekliyor. Bugüne kadar performanslarında 53 konçerto, 56 resital, 18 konser parçasına yer veren Glennie, canlı performansında sanatçı ortalama 60 enstrüman kullanıyor.

Evelyn Glennie; Nana Vasoncelos, Kodo, Bela Fleck, Björk, Bobby McFerrin, Emmanuel Ax, Sting, Kings Singers, Mormon Tabernacle Choir ve Fred Frith gibi müzisyenlerle beraber çalışmış.

Evelyn Glennie konuşmaları anlamasa da bazı sesleri sınırlı olarak duyabiliyor. Glennie ses titreşimlerini vücudunun farklı kısımlarıyla algılıyor. Alçak tondaki sesleri ayakları ve bacaklarıyla hissederken yüksek sesleri ise yüzü, boynu ve göğsüyle hissediyor. Konserlerine çıplak ayakla çıkıyor. Glennie’nin duyma yetisi ve kendisinin bu konudaki deneyimleri üzerine ‘Disability Essay’ ve ‘Hearing Essay’ adlı iki denemesi bulunuyor.

Glennie bugüne kadar 80’e yakın uluslararası ödül kazandı. 1989’da Bela Bartok’un Sonata for two pianos and percussion’ı ile Grammy ödülüne layık görüldü. Müziğe katkılarından dolayı 1993’te “Officer of the British Empire”, 2007’de ise “Dame Commander” unvanlarını aldı.

Glennie son olarak yönetmen Thomas Reidelsheimer’ın 2004 yapımı Touch the Sound filminde rol aldı. Film bu akşam, saat 20.00’de
 

Benzer İçerikler

T
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
T
T
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
T
T
Cevaplar
1
Görüntüleme
2K
ilkimsu
ilkimsu
Üst